Unire text pe doua randuri in aceeasi celula si extragere data din celula

Ce este nou in Microsoft Excel 2019?
Informatii despre cum se utilizeaza Microsoft Excel 2019
Calcule, Formule, Functii, Tabele pivot, Analiza datelor, etc
pricoky
Mesaje: 7
Membru din: Joi Noi 08, 2018 12:39 pm

Unire text pe doua randuri in aceeasi celula si extragere data din celula

Mesaj de pricoky » Vin Ian 10, 2020 1:47 pm

Salutări comunitate! Vin și eu cu vreo două probleme/nelămuriri, probabil banale pentru domniile voastre dar complicate pentru novicele de mine.
Am acest fișier Excel cu câteva mii de rânduri :D . Am atașat aici doar o mostră. Am obținut acest fișier după un export dintr-un fișier PDF. După ce l-am bibilit și adus la forma pe care o vedeți vine partea distractivă. Coloana D conține un număr de contract și o dată. Problema e ca de exemplu anul 2018 apare ca ”2” imediat după nr. contract separat de simbolul ”/” iar restul de ”018” apare pe un rând separat în aceeași celulă.
Întrebările:
1. Cum să unesc automat cele două bucăți din an pentru a obține data întreagă sau cel puțin în formatul ăsta ”747/04.10.2018”?
2. Dacă se rezolvă cu numărul 1, cum aș putea să extrag doar data din această celulă pentru a insera-o în celula vecină?

Tot deranjul pentru că trebuie să sortez cele 5000 de rânduri/persoane în funcție de acea dată pentru a putea elimina ceea ce nu mă interesează.

Vă mulțumesc anticipat!
Nu aveţi permisiunea de a vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj.

IPP
Moderator
Moderator
Mesaje: 4196
Membru din: Mie Iul 29, 2009 7:26 am
Localitate: Cluj-Napoca

Re: Unire text pe doua randuri in aceeasi celula si extragere data din celula

Mesaj de IPP » Vin Ian 10, 2020 2:12 pm

Buna ziua

Informatia respectiva apare asa pentru ca exista un caracter nonprintabil care obliga trecerea unei parti din ea pe un alt rand, la nivelul fiecarei celule.

1. Selectati zona de interes (in cazul fisierului dvs. exemplu, aceasta ar fi C1:C9)
Apasati Ctrl+H pentru a va afisa fereastra de replace
Dati clic in campul cu Find What si apasati Ctrl+J
Apasati butonul Replace All

Dupa ce ati rezolvat punctul 1
2.cf. cu fisierul dvs exemplu, selectati D1
in celula selectata scrieti formula =DATE(RIGHT(C1;4);MID(C1;FIND("/";C1)+4;2);MID(C1;FIND("/";C1)+1;2))
confirmati cu Enter si copiati formula pe coloana in jos atat cat e necesar.
Salvati rezultatele ca valori (copy, paste special values)

Daca aveti setari regionale USA inlocuiti peste tot in formula de mai sus ; cu ,

Atat timp cat informatia sursa respecta acelasi standard deci nu veti avea ceva de genul atat 747/04.10.2018 cat si 747/4.10.2018 ar trebui sa fie in regula

IP

pricoky
Mesaje: 7
Membru din: Joi Noi 08, 2018 12:39 pm

Re: Unire text pe doua randuri in aceeasi celula si extragere data din celula

Mesaj de pricoky » Vin Ian 10, 2020 2:40 pm

Maestre... esti life saviour ! :) Merge brici. Intradevar a trebuit sa inlocuiesc ; cu , si e totul ok

Indigo-ONE
Mesaje: 433
Membru din: Mar Dec 11, 2018 8:54 pm

Re: Unire text pe doua randuri in aceeasi celula si extragere data din celula

Mesaj de Indigo-ONE » Vin Ian 10, 2020 7:21 pm

Fara ca sa mai modifici datele din col C (chestia cu Ctrl + J)...

Ca sa obtii data, in alta celula, aceasta formula este suficienta :

=--MID(CLEAN(C1),FIND("/",C1)+1;10)

iar daca datele din coloana C au caracterul "/", tot timpul in a 4-a pozitie, atunci formula de mai sus se poate modifica asa:

=--MID(CLEAN(C1),5,10)

Salvati rezultatele ca valori (copy, paste special values)


"I fear the day that technology will surpass our human interaction. The world will have a generation of idiots."
Albert Einstein

IPP
Moderator
Moderator
Mesaje: 4196
Membru din: Mie Iul 29, 2009 7:26 am
Localitate: Cluj-Napoca

Re: Unire text pe doua randuri in aceeasi celula si extragere data din celula

Mesaj de IPP » Vin Ian 10, 2020 9:22 pm

Buna ziua

@Indigo-ONE
Din mesajul utilizatorului pricoky eu am dedus ca are setari regionale USA. Aplicand formula dvs. pe un fisier rulat cu setari regionale USA, rezultatul extras cu formula propusa de dvs. va da o eroare de tip #VALUE pentru ca data calendaristica din celula sursa e sub forma dd.mm.yyyy si nu e recunoscuta ca atare ci considerate ca orice informatie de tip text.


Formula e pe deplin functionala la mine, avand setari regionale romanesti. (Evident, formula fiind scrisa sub forma
--MID(CLEAN(C1);FIND("/";C1)+1;10)
Poate formula e functionala si asa in cazul unor setari regionale mixte dar eu nu as paria pe asa ceva.

IP

Indigo-ONE
Mesaje: 433
Membru din: Mar Dec 11, 2018 8:54 pm

Re: Unire text pe doua randuri in aceeasi celula si extragere data din celula

Mesaj de Indigo-ONE » Vin Ian 10, 2020 10:36 pm

Desigur ca sunt multe variante....
Atunci foloseste o col ajutatoare cu functia CLEAN apoi text to column cu separator "/" apoi bifa coloana nu se importa cea cu xxx/ apoi se alege formatul datei si ...GATA

Evident ca se poate folosi un mic cod VBA (cateva linii de cod) care sa faca asta.


"I fear the day that technology will surpass our human interaction. The world will have a generation of idiots."
Albert Einstein

Scrie răspuns

Înapoi la “Intrebari despre Excel 2019”