Extragere zi si ora dintr-o celula

Ce este nou in Microsoft Excel 2019?
Informatii despre cum se utilizeaza Microsoft Excel 2019
Calcule, Formule, Functii, Tabele pivot, Analiza datelor, etc
maryurs24
Mesaje: 70
Membru din: Joi Feb 21, 2013 8:34 am

Extragere zi si ora dintr-o celula

Mesaj de maryurs24 » Vin Dec 20, 2019 1:04 pm

Buna ziua
In fisierul atasat , in coloana J am trecuta data si ora
Oricat am incercat sa extrag in celula J1 doar ora sau doar ziua din celula J3 nu reusesc.Am folosit in J1 formula =hour(J3), =day(J3) dar degeaba, tot eroare imi da
Am schimbat formatarea celuei J3 tot degeaba.
Daca schimb data din 17/12/2019 18:55:42 in 12/12/2019 18:55:42 merge perfect
ce solutie am?
Nu aveţi permisiunea de a vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj.

IPP
Moderator
Moderator
Mesaje: 4196
Membru din: Mie Iul 29, 2009 7:26 am
Localitate: Cluj-Napoca

Re: Extragere zi si ora dintr-o celula

Mesaj de IPP » Vin Dec 20, 2019 1:37 pm

Buna ziua

Se pare ca la preluarea informatiei (probabil din sursa externa) din coloana J informatia e vazuta ca text. In principiu, schimbarea unei formatari nu asigura si convertirea tipului de informatie.
Prin editare celula (ceea ce spuneti ca ati facut la un moment dat), Excel recunoaste faptul ca in realitate acolo e data si ora si converteste informatia corect.

Ce se poate face, depinde de ce doriti sa faceti mai departe. Cateva variante:
1. vedeti daca aplicatia din care se ia informatia poate sa o exporte in asa fel incat Excel sa stie despre ce e vorba de la bun inceput. Ar trebui sa fie varianta cea mai buna daca aveti de facut prelucrari dese. Asta si, principial vorbind, ar trebui ca fiecare sa isi faca "felia" sa cum trebuie: cel care se ocupa de aplicatia sursa sa va puna de la bun inceput la dispozitie informatie corecta (din toate punctele de vedere) iar dvs. sa va asigurati ca faceti prelucrarile care tin strict de dvs. corect.
2. Dupa import, convertiti dvs. informatia folosind text to columns (vedeti poza atasata): selectare, text to columns, in pasul 1 alegeti Fixed 'width, in pasul 2 setati linia de separare astfel incat sa cuprinda toata informatia, Finish. Varianta rapida dar repetitiva. Poate deveni enervanta daca trebuie facuta foarte des sau daca in realitate informatia de pe coloana J trebuie sa ramana ca in varianta originala (adica informatie vazuta ca text)
3. Lasati informatia asa cum este (FARA sa mai editati nimic in coloana J) si scrieti niste formule de extragere si convertire info exact pentru ce aveti nevoie. Adica folosind functii de tip LEFT, Find, Mid etc. Daca optati pentru aceasta varianta si nu va descurcati cu formulele, reveniti cu specificatii concrete (ce si unde trebuie extras)
Varianta buna doar daca vreti sa pastrati coloana J exact asa cum o aveti (info vazuta ca text). Altfel, fara un sablon, sa scrieti de fiecare data formulele poate deveni enervant

IP
Nu aveţi permisiunea de a vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj.

maryurs24
Mesaje: 70
Membru din: Joi Feb 21, 2013 8:34 am

Re: Extragere zi si ora dintr-o celula

Mesaj de maryurs24 » Vin Dec 20, 2019 8:17 pm

O sa folosesc Left, Mid...
Nu am nici o sansa sa modific in aplicatie pt ca eu nu am acces decat la acest fisier
Multumesc

IPP
Moderator
Moderator
Mesaje: 4196
Membru din: Mie Iul 29, 2009 7:26 am
Localitate: Cluj-Napoca

Re: Extragere zi si ora dintr-o celula

Mesaj de IPP » Sâm Dec 21, 2019 8:15 am

Buna ziua

In acest caz:
- daca informatia de pe coloana J e standard, adica afisarea va fi intotdeauna sub forma zz/ll/aaaa hh:mm:ss atunci (cu referire la J4 urmat de copiere pe coloana in jos atat cat e cazul): pentru extragerea zilei se poate folosi =LEFT(J4;2)*1 iar pentru extragerea orei =MID(J4;12;2)*1

-daca informatia de pe coloana J nu e standard, adica afisarea poate sa fie atat sub forma de mai sus cat si, sa spunem pentru zi in loc de zz/ll/aaaa sa fie z/l/aaaa iar pentru ora in loc de hh:mm:ss sa fie si/sau h:m:ss atunci pentru extragerea zilei e mai prudent sa folositi: =LEFT(J4;FIND("/";J4)-1)*1 iar pentru extragerea orei sa folositi =MID(J4;FIND(" ";J4)+1;FIND(":";J4)-FIND(" ";J4)-1)*1

Nota: daca aveti setari regionale USA, inlocuiti peste tot in formulele de mai sus ; cu ,

Altfel, daca acel fisier va ramane ca simplu fisier Excel, personal as lua in considerare varianta 2 din mesajul meu anterior urmat de folosirea functiilor Day respective Hour, ca fiind varianta cea mai rapida si utila (mai ales daca vor trebui extrase si alte informatii sau va exista doar nevoia de sortari/filtrari bazate pe acea informatie de tip data timp)

IP

Indigo-ONE
Mesaje: 433
Membru din: Mar Dec 11, 2018 8:54 pm

Re: Extragere zi si ora dintr-o celula

Mesaj de Indigo-ONE » Sâm Dec 21, 2019 12:22 pm

Salut,

Daca doresti extragerea datei sau a orei separat in alte coloane, nu trebuie sa te complici cu Left, Mid etc astea sunt pentru incepatori... :lol:

In coloana unde doresti extragerea datei foloseste urmatoarea formula, sa zicem in Z4 sau in aricare alta coloana dorita:
=--INT(J4) sau =INT(J4*1) sau =INT(J4/1) sau =INT(J4+0) si "tragi" in jos pana unde este nevoie. Celulele trebuiesc formatate conform cu excel
iar pentru extragerea ora, minut, secunda foloseste urmatoarea formula:
=J4-INT(J4) si "tragi" in jos pana unde este nevoie
Celulele trebuiesc formatate conform cu excel

Daca trebuie sa extragi ziua:
=DAY(INT(J4....


"I fear the day that technology will surpass our human interaction. The world will have a generation of idiots."
Albert Einstein

maryurs24
Mesaje: 70
Membru din: Joi Feb 21, 2013 8:34 am

Re: Extragere zi si ora dintr-o celula

Mesaj de maryurs24 » Sâm Dec 21, 2019 5:18 pm

Nu este nevoie de extras date decat dintr-o celula
Eu rulez o macrocomanda care copiaza toate celulele din fisierul atasat intr-un registru, care are o foaie cu 4 tabele pivot, iar ca titlu al foii cu tabele pivot este data si un interval orar. practic titlul foii pe care o imprim ar trebui sa fie : 17/12 18-19 (data din celula J4 si oraJ4"-"oraJ4+1)
Toata treaba a mers bine pana acum cateva zile cand cred ca cineva a modificat ceva la exportarea fisierului

Indigo-ONE
Mesaje: 433
Membru din: Mar Dec 11, 2018 8:54 pm

Re: Extragere zi si ora dintr-o celula

Mesaj de Indigo-ONE » Sâm Dec 21, 2019 7:19 pm

Probabil modificarea a fost la scrierea datei, ca text.

Atunci era mai usor, un simplu IF care sa testeze ce tip de data e in fisierul primit si functie de tip scria datele in fisier.
Oricum sper ca ai rezolvat.


"I fear the day that technology will surpass our human interaction. The world will have a generation of idiots."
Albert Einstein

maryurs24
Mesaje: 70
Membru din: Joi Feb 21, 2013 8:34 am

Re: Extragere zi si ora dintr-o celula

Mesaj de maryurs24 » Sâm Dec 21, 2019 7:46 pm

Da.Multumesc mult

Scrie răspuns

Înapoi la “Intrebari despre Excel 2019”