O formula care returneaza valoarea de pe randul 2

Ce este nou in Microsoft Excel 2019?
Informatii despre cum se utilizeaza Microsoft Excel 2019
Calcule, Formule, Functii, Tabele pivot, Analiza datelor, etc
maryurs24
Mesaje: 70
Membru din: Joi Feb 21, 2013 8:34 am

O formula care returneaza valoarea de pe randul 2

Mesaj de maryurs24 » Mar Mai 17, 2022 10:24 am

Salut.
Ma vad nevoit sa apelez iar la ajutorul vostru.
In fisierul atasat, in foaia MTC1, in celula E7,am nevoie sa scriu o formula care sa caute valoarea din D7 in toata foaia Date si sa imi returneze ceea ce scrie pe randul 2 al coloanei in care gaseste ceea ce caut. In cazul de fata, cauta "DG" , gaseste asta pe coloana "D" si imi returneaza ce scrie in foaia Date,celula D2-"CritereI027". Numarul de randuri/coloane din foaia Date variaza, la fel si ordinea lor, dar tot timpul vreau sa returneze valoarea de pe randul 2. Tot ce am incercat, se pare ca nu functioneaza.
Multumesc
Nu aveţi permisiunea de a vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj.

IPP
Moderator
Moderator
Mesaje: 4196
Membru din: Mie Iul 29, 2009 7:26 am
Localitate: Cluj-Napoca

Re: O formula care returneaza valoarea de pe randul 2

Mesaj de IPP » Mar Mai 17, 2022 2:27 pm

Buna ziua

In fisierul dvs. exemplu, in foaia Date, informatia de pe randul 3 este identica si in celelalte randuri. Daca asa este in realitate, atunci se poate face o formula de tip Index+Match care sa se refere doar la, de ex. zona A2:M11 cf. fisierului exemplu.
Formulele standard de cautare excel (de tip Match pot cauta doar la nivel de 1 rand / 1 coloana la un moment dat)


Daca nu este asa, eu m-as gandi la o varianta care implica macro.
Pe de alta parte, poate in realitate mai sunt si alte lucruri care nu se vad in fisierul dvs. exemplu. De pilda poate informatia "DG" se va afla in mai multe coloane

IP

maryurs24
Mesaje: 70
Membru din: Joi Feb 21, 2013 8:34 am

Re: O formula care returneaza valoarea de pe randul 2

Mesaj de maryurs24 » Mar Mai 17, 2022 2:45 pm

Fisierul pe care lucrez, cu toate randurile si coloanele pe care le verific avea 83Mb, imposibil de atasat.Am "decupat" doar un colt ca exemplu. Pe fiecare coloana sunt cel putin 2 valori (pe coloana D, vor fi DD sau DG, pe coloana C vor fi TR4X2 sau TR4X4).Nu ar trebui ca "DG" sa existe si pe alta coloana, dar daca ar exista ar fi aceeasi coloana de 2 ori-in programul din care scot datele, se introduce din gresala de 2 ori acelasi lucru, iar in extractie vor fi 2 coloane identice, aflate in locuri diferite

Indigo-ONE
Mesaje: 433
Membru din: Mar Dec 11, 2018 8:54 pm

Re: O formula care returneaza valoarea de pe randul 2

Mesaj de Indigo-ONE » Mar Mai 17, 2022 7:17 pm

maryurs24 scrie:
Mar Mai 17, 2022 2:45 pm
Fisierul pe care lucrez, cu toate randurile si coloanele pe care le verific avea 83Mb, imposibil de atasat.Am "decupat" doar un colt ca exemplu.....
Trebuia sa "decupezi" un "colt" reprezentativ.
As putea face o formula dar trebuie sa stiu EXACT cum este tabelul din foaia DATE.
Asa cum l-ai postat (din lene probabil) era de ajuns un rand, caci celelalte sunt identice cu primul rand (si atunci sunt puse aiurea).
Eu nu cred ca asa primesti tabelul.
Te-am intrebat si in postare ta anterioara - si nu ai raspuns - ce faci cu acele coduri/itemuri din coada coloanei. Acele cu xxtre, udfrs adica 2 itemuri separate prin blanc sau virgula.


"I fear the day that technology will surpass our human interaction. The world will have a generation of idiots."
Albert Einstein

maryurs24
Mesaje: 70
Membru din: Joi Feb 21, 2013 8:34 am

Re: O formula care returneaza valoarea de pe randul 2

Mesaj de maryurs24 » Mie Mai 18, 2022 8:35 am

Eu am nevoie de "Etichetele" de pe randul 2 ca sa fac niste tabele pivot. Dar e mult mai rapid sa stiu ce pun in filtrele pivotului decat sa stau sa caut pt fiecare filtru ce eticheta are.Pt 2.3 filtre nu se merita sa fac fisierul asta, dar cand trebuie sa caut 15-20 imi usureaza enorm munca.Pt cele cu 2 criterii separate de virgula sau spatiu, nu vad solutie(oricum sunt 1,2 nu sunt multe, le caut "manual", dar scap de celelalte. Am modificat in fisier, in foaia date, am pus pe fiecare coloana cam toate posibilitatile.
Nu aveţi permisiunea de a vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj.

maryurs24
Mesaje: 70
Membru din: Joi Feb 21, 2013 8:34 am

Re: O formula care returneaza valoarea de pe randul 2

Mesaj de maryurs24 » Mie Mai 18, 2022 10:26 am

Am gasit o solutie. Am mai adaugat o foaie in care am pus un tabel cu toata lista de criterii si de etichete, iar in foaia cu analizele am pus formula vlookup si verifica in tabelul din foaia noua.nu mai verifica in toata foaia cu date, ci doar in tabelul nou.
Multumesc!

Indigo-ONE
Mesaje: 433
Membru din: Mar Dec 11, 2018 8:54 pm

Re: O formula care returneaza valoarea de pe randul 2

Mesaj de Indigo-ONE » Mie Mai 18, 2022 11:28 am

Daca expuneai de la inceput TOATA problema, se putea rezolva mai usor...

PS Foloseste XLOOKUP in locul VLOOKUP
In foaia DATE sunt itemuri urmate de unul sau mai multe blancuri.... :) ptr care trebuiesc mici artificii ca sa fie identice cu ce cauti....
Poate atasezi un fisier sa vedem cum ai rezolvat


"I fear the day that technology will surpass our human interaction. The world will have a generation of idiots."
Albert Einstein

maryurs24
Mesaje: 70
Membru din: Joi Feb 21, 2013 8:34 am

Re: O formula care returneaza valoarea de pe randul 2

Mesaj de maryurs24 » Mie Mai 18, 2022 1:14 pm

Nu stiam ca exista o lista cu toate criteriile posibile.Ieri seara am aflat de ea si am facut-o rost.
In fisierul atasat, iar am sters din foaia date multe randuri(fisierul total are 500000 de randuri)
Nu aveţi permisiunea de a vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj.

Indigo-ONE
Mesaje: 433
Membru din: Mar Dec 11, 2018 8:54 pm

Re: O formula care returneaza valoarea de pe randul 2

Mesaj de Indigo-ONE » Mie Mai 18, 2022 2:10 pm

Daca acum zici ca e OK, bine.
Dar foloseste XLOOKUP in loc de VLOOKUP asta ca sa nu mai dublezi prima coloana....
S-ar fi putut (fara dublare coloana), cu un artificiu =VLOOKUP(D&7; CHOOSE(........

Eu as fi folosit pentru scoaterea acelor itemuri (din insiruirea xxd/bnhh/jhjk/.....) Text to columns cu mai multi delimitatori apoi as fi folosit ceva cu =INDEX pentru extragerea datelor (pe care le faci acum cu VLOOKUP) din primul tabel dat, si fara acel din foaia LISTA CRITERII....


"I fear the day that technology will surpass our human interaction. The world will have a generation of idiots."
Albert Einstein

Scrie răspuns

Înapoi la “Intrebari despre Excel 2019”