Cautare informatii despre un element in alt sheet

Ce este nou in Microsoft Excel 2019?
Informatii despre cum se utilizeaza Microsoft Excel 2019
Calcule, Formule, Functii, Tabele pivot, Analiza datelor, etc
basileus
Mesaje: 122
Membru din: Dum Noi 07, 2010 4:58 pm

Cautare informatii despre un element in alt sheet

Mesaj de basileus » Joi Ian 20, 2022 9:30 am

Buna ziua! Am un fisier in modul celui anexat. Va rog sa ma ajutati cu o formula prin care sa pot obtine automat ce "observatii" apar in alt sheet, referitoare la cate un element din coloana "nume si prenume".
Va multumesc frumos!
Nu aveţi permisiunea de a vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj.

IPP
Moderator
Moderator
Mesaje: 4196
Membru din: Mie Iul 29, 2009 7:26 am
Localitate: Cluj-Napoca

Re: Cautare informatii despre un element in alt sheet

Mesaj de IPP » Joi Ian 20, 2022 10:20 am

Buna ziua

Daca si in primul rand nu vor exista duplicate (adica acelasi item sa apara in 2 sau mai multe liste-sursa), puteti incerca o formula care sa concateneze rezultatele mai multor functii vlookup (mai jos exemplu pentru 2 liste pentru ilustrare).

In foaia Cerinta, in B2 o formula de genul
=TRIM(IFERROR(VLOOKUP(A2;'pe formulare'!$A$1:$D$51;4;0);"")&IFERROR(VLOOKUP(A2;'pe formulare'!$F$1:$I$9;4;0);"")& .....)

Daca listele dvs. sursa vor suferi modificari ca numar de randuri (dar structura de coloane va ramane la fel) poate ar trebui sa le transformati in Table si atunci nu va mai trebui intervenit in formula decat daca va apare un tabel-sursa nou.
Daca tabelele acelea sunt foarte multe si astfel formula de extragere va deveni prea lunga (pentru gestionare sau chiar ca numar de caractere) atunci poate ar trebui sa luati in considerare folosirea unui macro care sa centralizeze informatia (caz in care ati avea nevoie de un singur vlookup) sau chiar sa faca intreaga prelucrare.

Pe de alta parte, liste surse sub forma de table v-ar permite sa folositi o solutie pe baza de Power Query (care ar putea centraliza tabelele in unul singur) si apoi fie folosit un simplu vlookup fie facut tot in Power Query "potrivirea" informatiei

IP

basileus
Mesaje: 122
Membru din: Dum Noi 07, 2010 4:58 pm

Re: Cautare informatii despre un element in alt sheet

Mesaj de basileus » Joi Ian 20, 2022 10:24 am

Va multumesc frumos! Am invatat ceva si astazi! Va urez o zi frumoasa!

Indigo-ONE
Mesaje: 433
Membru din: Mar Dec 11, 2018 8:54 pm

Re: Cautare informatii despre un element in alt sheet

Mesaj de Indigo-ONE » Vin Feb 04, 2022 4:30 pm

Cred ca s-ar rezolva mai usor cu functia LET.
Aceasta functie este in Excel 365 dar nu stiu daca este si in Excel 2019.
Daca te mai intereseaza subiectul....


"I fear the day that technology will surpass our human interaction. The world will have a generation of idiots."
Albert Einstein

IPP
Moderator
Moderator
Mesaje: 4196
Membru din: Mie Iul 29, 2009 7:26 am
Localitate: Cluj-Napoca

Re: Cautare informatii despre un element in alt sheet

Mesaj de IPP » Vin Feb 04, 2022 5:13 pm

Eu v-as sugera sa aveti mare grija la functiile din Excel 365 care apar si in ultima versiune (ma rog, cred ca deja a aparut si versiunea 2021 deci 2019 nu ar mai fi ultima) stand alone. Nu de alta dar am patit-o la vremea cand Excel 2016 era ultima versiune stand alone. Si a avut functia MAXIFS, IFS si altele disponibile in Excelul 365 de atunci. Si pe acest considerent firma a cumparat cel putin o licenta. Si dupa nu foarte mult timp dupa aceea (nu mai tin minte exact), dupa o actualizare obligatorie la office functia aceea si altele nu au mai fost disponibile pe motiv ca .... pitong

Modul in care jongleaza Microsoft cu diverse optiuni (acum sunt maine nu) e ultraenervant si pot cauza mari probleme daca se fac sisteme mai complexe bazate pe Excel.
La un Excel 2016 care are in denumire si cuvantul Business nu se poate pune in niciun fel Power Pivot, frumos nu?

In fine, scuze de off topic

Indigo-ONE
Mesaje: 433
Membru din: Mar Dec 11, 2018 8:54 pm

Re: Cautare informatii despre un element in alt sheet

Mesaj de Indigo-ONE » Vin Feb 04, 2022 8:49 pm

Un mic cod VBA ar rezolva usor problema.
Dar si aici sunt multe firme care nu permit (IT Depart.) folosirea codurilor VBA.


"I fear the day that technology will surpass our human interaction. The world will have a generation of idiots."
Albert Einstein

Scrie răspuns

Înapoi la “Intrebari despre Excel 2019”