Scadere de pe anumite randuri

Ce este nou in Microsoft Excel 2019?
Informatii despre cum se utilizeaza Microsoft Excel 2019
Calcule, Formule, Functii, Tabele pivot, Analiza datelor, etc
alex.carabat

Scadere de pe anumite randuri

Mesaj de alex.carabat » Mie Ian 22, 2020 1:26 pm

Am doua baze de date, respectiv sheet1 si sheet2, ambele finnd in aelasi fisier.

Sumele din cea de a doua baza de date trebuie sa fie transpuse in a coloana SCADERE din prima baza de date dupa urmatoarele doua reguli:

1. Suma din sheet 2 trebuie transpusa doar acolo unde se gaseste in sheet 1 CNP-ul si suma mai mare decat zero, dar in acelasi timp suma din sheet 2 trebuie sa fie mai mica sau egala decat sumele adunate ale CNP-ului respectiv

2. Daca se gaseste vreo astfel de suma care trebuie transpusa, conform primei reguli, atunci transpunerea se face in ordinea randurilor.

Rezultatul obtinut ar trebui sa fie conform sheet-ului REZULTAT
Nu aveţi permisiunea de a vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj.

DR.ACCESS
Moderator
Moderator

Re: Scadere de pe anumite randuri

Mesaj de DR.ACCESS » Lun Feb 17, 2020 8:23 am

Buna ziua,
Cu scuzele de rigoare, am incercat sa ghicesc cam ce v-ati dori dar nu am reusit. Probabil pentru ca eu folosesc denumirea "suma" pentru rezultatul adunarii, iar prin "transpunere" inteleg reorientarea unui tabel (a unei matrici) inversand randurile cu coloanele.
Incercand sa dati o definitie tehnica, m-ati bagat in ceata. Aveti intr-un sheet o lista cu CNP-uri cu niste valori asociate in alt sheet la fel si va doriti ca in sheetul "rezultat" sa obtineti ce?
D. Tanase
MCT, MCTS
MOS Master Instructor

TudyBTH
Moderator
Moderator

Re: Scadere de pe anumite randuri

Mesaj de TudyBTH » Lun Feb 17, 2020 12:37 pm

Buna,

Ceea ce doriti dv nu se poate realiza decat prin cod VBA. Pentru aceasta insa trebuie sa atasati structurile reale ale celor doua liste (cu denumirile reale din capul de tabel si amplasarea in foaie, fara date sensibile cum ar fi CNP-urile, dar sa existe totusi date pe care sa poata fi testat codul).
Daca va referiti insa la un sistem pe care acum doriti sa il creati, ar fi util sa luati in calcul o alta abordare (vedeti modele FIFO/LIFO/...).
Am invatat sa inotam in apa, ca pestii
Am invatat sa zburam in aer, ca pasarile
A ramas doar sa invatam sa traim pe Pamant, ca Oamenii.

Scrie răspuns

Înapoi la “Intrebari despre Excel 2019”