data validation

Ce este nou in Microsoft Excel 2019?
Informatii despre cum se utilizeaza Microsoft Excel 2019
Calcule, Formule, Functii, Tabele pivot, Analiza datelor, etc
Gabriela Sterian

data validation

Mesaj de Gabriela Sterian » Joi Iul 11, 2019 10:39 am

Buna ziua,

As vrea sa setez data validation un conditional formating pentru urmatoarea situatie:

data start promo data sfarsit promo cod articol Client

01.07.2019 15.07.2019 12345 Gabriela SRL

Daca un produs se afla deja introdus in promotie intr-o perioada sa nu se poata seta o alta promotie suprapusa pe acelasi articol. Nu trebuie sa se suprapuna nici macar o zi.

Ar trebui sa se uite in coloana "data start promo" si coloana "data sfarsit promo" plus perioada dintre aceste date si o concatenare cu codul articol dupa care sa intoarca un mesaj de avertizare (ideal ar fi sa intoarca randul si/sau clientul pentru care a fost setata promotia ) sau sa pot pune un condional formatting pentru articolul care este deja in alta promotie.

Multumesc, o zi frumoasa!

TudyBTH
Moderator
Moderator

Re: data validation

Mesaj de TudyBTH » Joi Iul 11, 2019 2:29 pm

Buna,

Data Validation se foloseste pentru a gestiona valoarea introdusa intr-o SINGURA celula. Conditiile descrise de dv depind de introducerea datelor in mai multe celule.

Eu va recomand sa introduceti o coloana in care sa fie afisat rezultatul verificarilor (evident, rezultatul va fi corect doar dupa completarea celor 4 campuri). Eventual, aceasta coloana o puteti ascunde si puteti seta un Conditional Formatting dupa valorile din ea.

Formula pentru verificare poate fi ceva de genul (formula array, se introduce cu Ctrl+Shift+Enter):

Cod: Selectaţi tot

=IF(SUMPRODUCT(([@idClient]=[idClient])*([@idArt]=[idArt])*IF((([@data1]>=[data1])*([@data1]<=[data2])+([@data2]>=[data1])*([@data2]<=[data2])+([@data1]<=[data1])*([@data2]>=[data2]))>0;1;0))>1;"Suprapunere";"")
Nu aveţi permisiunea de a vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj.
Am invatat sa inotam in apa, ca pestii
Am invatat sa zburam in aer, ca pasarile
A ramas doar sa invatam sa traim pe Pamant, ca Oamenii.

Gabriela Sterian

Re: data validation

Mesaj de Gabriela Sterian » Joi Iul 11, 2019 3:52 pm

Multumesc mult, mi-a fost de mare ajutor.

O seara frumoasa!

Scrie răspuns

Înapoi la “Intrebari despre Excel 2019”