Adunare conditionata in DAX

Doua add-onuri gratuite oferite de catre Microsoft ce completeaza functionalitatea Excel atat de bine incat incepend cu Excel 2013 Power Pivot vine preinstalat (doar trebuie activat) iar in Excel 2016 Power Query este inclus direct in interfata Excel (nu mai este add-on)
RAMBO
Mesaje: 474
Membru din: Mie Noi 25, 2009 2:17 pm
Localitate: Pitesti

Adunare conditionata in DAX

Mesaj de RAMBO » Vin Mai 08, 2020 12:43 pm

Buna ziua.
Am o problema complicata care ma depaseste cu mult.
Fie fisierul exemplu. In Foaie1 este un tabel care este sursa de date pentru power pivitul din Foaie2. Tabelul nu este nimic altceva decat operare intrari iesiri a unor produse (itemuri) defalcat per lot. Power pivot contine cateva valori calculate de mine cu formule DAX simpliste. Problema este la "Sustainable". Ca sa putem intelege cerinta trebuie sa explic ce face asest Sustainable. In esenta calculeaza (estimeaza) sustenabilitatea unui item din stoc pe baza unei rate de consum documentate in coloana "decay"; adica daca acel item se poate consuma pana la data de expirare. Daca un item este compus doar dintr-un lot, atunci formula actuala este OK. Daca un item are mai multe loturi nu mai este corecta. Asta pentru ca in practica vei consuma mai intai lotul care expira primul, apoi urmatorul lot si tot asa. Deci nu vei consuma din urmatoarele loturi decat intr-un viitor, cand vei termina lotul curent. In acest sens am sortat pivotul crescator dupa "days until expired", insa nu are decat impact vizual, aratandu-mi care este primul lot din care ar trebui sa folosesc. Insa nu stiu daca sunt sustenabile. Pentru ca asa cum este formula acum, imi calculeaza pentru toate loturile aferente ca si cum as consuma din ele in prezent ceea ce nu este asa. Cu alte cuvinte, pentru urm lot din pivot ar trebui adunata valoarea de sustainable a lotului (loturilor) de dinaintea lui (daca exista), pentru ca va sta in stoc pana cand se vor consuma cele de dinaintea lui. Aici nu stiu cum trebuie sa arate formula DAX.
Sper sa ma fi facut inteles.
Multumesc.
Nu aveţi permisiunea de a vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj.

Scrie răspuns

Înapoi la “Power Query & Power Pivot”