Trimitere email din Doc Wd cu VBA

Ce este nou in Microsoft Word 2016?
Informatii despre cum se utilizeaza Microsoft Word 2016.
Editare, formatare, automatizare de documente
Fane1981
Mesaje: 6
Membru din: Mie Ian 23, 2019 2:16 pm

Trimitere email din Doc Wd cu VBA

Mesaj de Fane1981 » Mie Ian 30, 2019 9:22 am

Salut,
Va solicit ajutorul in urmatoarea problema. Am creat un macro care in acest moment trimite un email dintr-un document Wd deschis pe o adresa de email (Outlook). Vreau sa trec cu el la nivelul urmator si acesta sa-mi caute Ownerul fisierului deschis (poate din Properties>Origin>Last saved by) si functie de acel nume utilizator sa-mi transforme intr-o adresa de email. Ex: in acest moment in word deschis utilizator este "Stefan Georgescu", iar adresa corespunzatoare de email a utilizatorului este "Stefan.Georgescu@xxxxx.ro". Multumesc
Public Sub CommandButton1_Click()
Dim OutApp As Object
Dim OutMail As Object

Set OutApp = CreateObject("Outlook.Application")
OutApp.Session.Logon
Set OutMail = OutApp.CreateItem(0)

On Error Resume Next
With OutMail
.To = "stefan.georgescu@xxxxx.com"
.CC = ""
.BCC = ""
.Subject = "Avizare fisa TEST"
.Body = "AVIZAT. Multumesc mult"
'.HTMLBody = "Avizat" & "<br>" & .HTMLBody
.Attachments.Add ActiveWorkbook.FullName
'You can add other files also like this
'.Attachments.Add ("c:\")
.Send 'or use .Display
MsgBox "E-mail trimis cu succes"

End With
On Error GoTo 0

Set OutMail = Nothing
Set OutApp = Nothing

End Sub
[/anchor]

Indigo-ONE
Mesaje: 433
Membru din: Mar Dec 11, 2018 8:54 pm

Re: Trimitere email din Doc Wd cu VBA

Mesaj de Indigo-ONE » Mie Ian 30, 2019 1:34 pm

Salut,

Daca e vorba de fisier word, de ce ai postat in forumul pentru EXCEL????


"I fear the day that technology will surpass our human interaction. The world will have a generation of idiots."
Albert Einstein

Fane1981
Mesaje: 6
Membru din: Mie Ian 23, 2019 2:16 pm

Re: Trimitere email din Doc Wd cu VBA

Mesaj de Fane1981 » Mie Ian 30, 2019 2:55 pm

@Indigo-ONE: Imi cer scuze, sunt mai nou p-aici. Ma poti redirectiona catre Forumul-ul indicat ptr aceasta speta? Multumesc

Indigo-ONE
Mesaje: 433
Membru din: Mar Dec 11, 2018 8:54 pm

Re: Trimitere email din Doc Wd cu VBA

Mesaj de Indigo-ONE » Mie Ian 30, 2019 3:59 pm

Salut,

Nu e o nenorocire... :lol:
Functie de varianta de Word folosita, vom ruga un moderator sa mute acest topic in subforumul aferent versiunii de Word pe care o folosesti.


"I fear the day that technology will surpass our human interaction. The world will have a generation of idiots."
Albert Einstein

Fane81
Mesaje: 9
Membru din: Mie Ian 23, 2019 9:51 am

Re: Trimitere email din Doc Wd cu VBA

Mesaj de Fane81 » Joi Ian 31, 2019 10:49 am

Salut,
Versiunea este Wd 2016. Multumesc

Fane81
Mesaje: 9
Membru din: Mie Ian 23, 2019 9:51 am

Re: Trimitere email din Doc Wd cu VBA

Mesaj de Fane81 » Joi Ian 31, 2019 2:50 pm

Am incercat sa modific linia .To = "stefan.georgescu@xxxxx.com", cu Environ, dar imi trimite mail-ul mie, preia mailul meu, iar eu doresc sa preia e-mailul Autorului doc. Wd deschis/activ, care va fi intotdeauna alta persoana.
Am citit ceva de obtinerea numelui autorului documentului (Last Modified By) cu BuiltinDocumentProperties, iar apoi sa convertesc acel nume intr-o adresa de email, dar nu reusesc sa scriu codul.
Va rog sa ma ajutati!

Indigo-ONE
Mesaje: 433
Membru din: Mar Dec 11, 2018 8:54 pm

Re: Trimitere email din Doc Wd cu VBA

Mesaj de Indigo-ONE » Joi Ian 31, 2019 10:50 pm

Cred ca s-ar putea rezolva daca ai avea o lista de nume cu adresele de mail corespunzatoare, undeva in pagina, sau daca stii calea completa si numele fisierului .docx


"I fear the day that technology will surpass our human interaction. The world will have a generation of idiots."
Albert Einstein

Indigo-ONE
Mesaje: 433
Membru din: Mar Dec 11, 2018 8:54 pm

Re: Trimitere email din Doc Wd cu VBA

Mesaj de Indigo-ONE » Joi Ian 31, 2019 11:26 pm

La adresa mail ai scris "stefan.georgescu@xxxxx.com". Acel xxxx.com este identic pentru toti userii? este din intranet?
Putem obtine numele autorului dar dupa cum probabil stii acel nume este numele din Office, este specificat in File>Options si deobicei nu este acelasi nume cu userul din Windows.

Stii adresele de mail care corespund cu numele din Office?


"I fear the day that technology will surpass our human interaction. The world will have a generation of idiots."
Albert Einstein

Fane81
Mesaje: 9
Membru din: Mie Ian 23, 2019 9:51 am

Re: Trimitere email din Doc Wd cu VBA

Mesaj de Fane81 » Vin Feb 01, 2019 8:10 am

Indigo, emailul este identic ptr toti userii companiei. Ideea este ca fiecare user din departament va trimite cate un document Wd la avizat catre superior, iar eu i-am creat un buton care ruleaz macro din Wd prin care sa trimita masaj catre Autorul documentului. Totul functioneaza, mai putin acest aspect, ca nu stiu sa modific linia din cod .TO: astfel incat sa preia numele Last modified by/Author si sa-i faca aceasta conversie in adresa email. Mci

Fane81
Mesaje: 9
Membru din: Mie Ian 23, 2019 9:51 am

Re: Trimitere email din Doc Wd cu VBA

Mesaj de Fane81 » Vin Feb 01, 2019 8:12 am

Stiu toate adresele din Outlook, suntem 30 de colegi in acest departament, deci fiecare va trimite individual cate un doc Wd spre avizat si ar trebui sa primeasca un mesaj inapoi.

Scrie răspuns

Înapoi la “Intrebari despre Word 2016”