excell 2016

Ce este nou in Microsoft Excel 2016?
Informatii despre cum se utilizeaza Microsoft Excel 2016
Calcule, Formule, Functii, Tabele pivot, Analiza datelor, etc
IPP
Moderator
Moderator

Re: excell 2016

Mesaj de IPP » Mie Ian 08, 2020 8:45 am

Buna ziua

Verificati daca nu aveti cumva foi sau chiar structura workbook protejate. Deprotejati absolut toate foile si incercati din nou.

Altfel, aveti o multime de nume cu erori acolo.

IP

CRISTI.LAZARRO

Mesaj de CRISTI.LAZARRO » Mie Ian 08, 2020 11:15 am

le am sters, trebuiau deblocate paginile!
multumesc!

--- problema initiala persista, nu pot sterge linii.... si evident merge f greu la salvare, filtrare...

CRISTI.LAZARRO

Mesaj de CRISTI.LAZARRO » Mie Ian 08, 2020 11:25 am

mentionez ca problema este doar intr o singura pagina din tot documentul!
am extras doar aceasta pagina in alt document, si la fel!

folosesc in pagina respectiva, de f mult timp:
1. o formatare pt colorare linii in fct de data: data curenta pune 1, data curenta+1 pune 0, si apoi formatare in fct de 1 si 0!
2. mai am o colona cu un if foarte simplu si in rest niste coloane cu * sau +
3. si 9 coloane cu data validation

problema nu o am de mult, adica aceasta pagina contine aproape 40 mii linii si 50 de coloane care a fct ok!
cu aceasta pagina leg alte 5 pagini....

CRISTI.LAZARRO

Mesaj de CRISTI.LAZARRO » Mie Ian 08, 2020 11:30 am

am gasit ceva ciudat in name manager:
Capture.JPG
adica legatura cu un alt calculator din retea! :shock: :shock: :shock:
Nu aveţi permisiunea de a vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj.

CRISTI.LAZARRO

Mesaj de CRISTI.LAZARRO » Mie Ian 08, 2020 11:33 am

am gasit 2 name manager care fac acelasi lucru! cum pot vedea unde le folosesc?
Capture.JPG

IPP
Moderator
Moderator

Mesaj de IPP » Mie Ian 08, 2020 5:37 pm

Buna ziua

Niste raspunsuri in ordine oarecum aleatorie care sper sa va ajute:
-formatarile conditionate multe (mai ales cele care se bazeaza fie si indirect pe functii volatile cum e functia today) pot sa puna probleme la recalcularile din foaie. Din experienta proprie mai recenta puteti vedea articolul meu: Fara multe reguli de formatare conditionata in fisierele cu macro

-faptul ca ceva a functionat mult intr-un fisier facut intr-o versiune anterioara (ex. Excel 2007) si a inceput sa se gripeze dupa ce a fost folosit intr-o versiune noua (Excel 2016/ 365) am experimentat-o si eu si din pacate nu am gasit vreo explicatie sau solutie clara. De aceea prefer inca sa folosesc Excel 2007 desi am si 2016 si acces la ceva 365. Ba la un moment dat am refacut de la 0 un proiect direct in Excel 2016 (dar folosind codul macro din vechea versiune, mai ales ca nu se punea problema de lipsa de compatibilitate) si tot nu mi-a placut cum functioneaza.
De asemenea, un fisier folosit intens care a trecut eventual si prin faze de recovery poate sa prezinte comportamentul descris de dvs. caz in care se recomanda crearea sistemului de la 0 intr-un fisier total nou (stiu, un proiect dezvoltat in saptamani nu se reface asa usor)

-faptul ca ati sters foaia care teoretic ar fi putut sa fie cauza nu are cum sa fie suficient atat timp cat:
-aveti in name manager nume definite cu erori
-aveti in continuare definite nume care se refera la randuri intregi (exista un mesaj al lui dr.Access in acest sens)
-aveti definite nume nu numai catre alt fisier ci si catre alt calculator din retea. (apropo: asa ceva am mai intalnit in urmatorul caz: deschidere fisier excel (aflat in retea) cu copiere la destinatie a unor celule ce contineau regula de data validation bazata pe o formula personalizata).

-pentru a vedea unde exista in formule un nume definit in name manager puteti folosi fereastra de Find (Ctrl+F) avand grija sa ca la Options sa bifati sa caute in Formulas. Pe de alta parte n-ar fi exclus ca cineva sa fi definit acel nume si sa nu il fi folosit niciodata. (am vazut si cazuri din acestea)

IP

CRISTI.LAZARRO

Mesaj de CRISTI.LAZARRO » Vin Ian 10, 2020 7:55 am

multumesc pt raspunsuri!

imi este imposibil sa refac baza de date!
este posibil ca un update de windows sa mi genereze aceasta problema?

!!!countifs - functioneaza in pagini diferite? adica tabela este intr o pagina si rezultatul il vreau in alta pagina care centralizeaza mai multe situatii!

IPP
Moderator
Moderator

Mesaj de IPP » Vin Ian 10, 2020 8:26 am

Buna ziua

Excel are multe capabilitati dar in final nu se va putea compara niciodata cu o baza de date dedicata, nici in gestionarea unei cantitati foarte mari de informatii stocate local (adica in fisierul propriuzis), nici la partea cu multiuser.

Daca problemele pe care le intampinati nu au alte cauze evidente, poate fi un semnal ca trebuie schimbata abordarea sau trebuie inceputa cautarea unei alte solutii. Va inteleg, de peste un an trec prin acelasi proces, atat doar ca eu sunt in faza de refacere sisteme bazat pe ce am mai invatat fata de anii trecuti, dar finalitatea e clara. In unele situatii am mai castigat timp, in altele firma s-a reorientat spre alte solutii.

In ceea ce priveste potentiale probleme cauzate de updatere windows eu am intalnit doar situatii cu lipsa updatare sau updatare defectuoasa a windows-ului iar rezultatul a fost urat de tot: mi-a corupt fisierul excel (care altfel functiona fara probleme de peste 2 ani) de asa natura ca nu a mai putut fi utilizat deloc si nici recuperata informatia integrala din el. De aceea existenta unui back up e mai mult decat necesara.
La nivel cu ce au mai patit altii eu am retinut situatia de acum cativa ani cand cea mai noua versiune de Excel stand alone era cea 2010. Atunci, un update de windows a dus la crash-ul tuturor solutiilor in excel care foloseau controale Active X. S-a remediat cam dupa 3 zile dar pentru mine a fost suficient sa evit definitiv a incerca sa folosesc astfel de controale in proiectele mele.

Da, Countifs functioneaza in pagini diferite (informatia sursa intr-o foaie, rezultatul in alta)

IP

CRISTI.LAZARRO

Mesaj de CRISTI.LAZARRO » Vin Ian 10, 2020 10:49 am

atasez fisierul, aproape gol, aceeasi problema!
nu se pot sterge linii/coloane!

apar totusi niste "data validation' care nu le pot sterge!
test.xlsx

IPP
Moderator
Moderator

Mesaj de IPP » Vin Ian 10, 2020 12:49 pm

Buna ziua

Un fisier gol Excel ar trebui sa aiba undeva sub 25 Kb. Al dvs. e peste 7 Mb.

-Borders la nivelul intregii coloane/intregului rand-->renuntati la asa ceva, puneti chenare exclusiv in zona de celule relevanta

-culoare de umplere (fill color) la nivel de intreaga coloana --> renuntati la asa ceva, folositi colorarea exclusiv in zona de celule relevanta.

-formatari de celule excesive si inutile probabil. de ex. pe coloana XER (care e coloana 16372, ma indoiesc ca aveti informatie utilizata in acea coloana) exista formatare ca data calendaristica. Cred ca de la coloana AY incolo, coloanele in intregime sunt formatate ca data calendaristica--> NU formatati intreaga coloana, formatati doar ce si cat e necesar.

-situatie similara cu cea de mai sus, dar la nivel de randuri-->NU formatati intregul rand, formatati doar ce si cat e necesar.

-Posibil sa aveti prea multe styles in fisier. Implicit exista un singur style "Normal". Dvs. aveti multe style-uri bazate pe "Normal"-->Daca sunt create prea multe styluri pot aparea probleme.

Am facut o copie dupa fisierul dvs. si l-am "curatat" total (chenare, culori de umplere) respectiv formatare ca data calendaristica de la randul aprox. 100000 in jos si de la coloana AY spre dreapta.
Ca urmare: dimensiunea fisierului a ajuns la 316 Kb si de la imposbilitatea de a sterge o singura coloana sau un singur rand (la un moment dat mi s-a blocat calculatorul si am inchis fortat excelul) pe fisierul atasat ar trebui sa stergeti fara probleme randuri/coloane

Altfel, in celula A1 nu aveti data validation ci un control obiect de tip lista creat cu Form sau control Active X

Nu ar fi exclus sa mai existe si alte probleme prin el, eu atat am reusit sa identific sigur.
Daca va apucati serios sa il curatati va recomand sa nu aveti alte programe deschise pentru ca pana veti termina atat consumul de memorie RAM cat si procesorul vor fi solicitate destul de serios. Ar fi bine dupa fiecare operatiune sa dati cate un save inainte de a merge mai departe. A... si veti avea nevoie de rabadare si timp. Mult

IP

Scrie răspuns

Înapoi la “Intrebari despre Excel 2016”