excell 2016

Ce este nou in Microsoft Excel 2016?
Informatii despre cum se utilizeaza Microsoft Excel 2016
Calcule, Formule, Functii, Tabele pivot, Analiza datelor, etc
CRISTI.LAZARRO
Mesaje: 137
Membru din: Mie Oct 29, 2014 11:26 am

Re: excell 2016

Mesaj de CRISTI.LAZARRO » Vin Ian 10, 2020 5:38 pm

multumesc, revin....

am formatat coloana XER in general si dupa ce i am dat save, 'doarme'

"" in celula A1 nu aveti data validation ci un control obiect de tip lista creat cu Form sau control Active X""

nu stiu cum a aparut! cum scap de el?
in fisier mai lucreaza si alte persoane; nu este "opera" mea!


counifs in pagini diferite: imi puteti atasa un fisier simplu sa vad unde gresesc?
Ultima oară modificat Vin Ian 10, 2020 8:24 pm de către IPP, modificat 1 dată în total.
Motiv: Unire mesaje

IPP
Moderator
Moderator
Mesaje: 4197
Membru din: Mie Iul 29, 2009 7:26 am
Localitate: Cluj-Napoca

Re: excell 2016

Mesaj de IPP » Vin Ian 10, 2020 8:58 pm

Buna ziua

In conditiile date, POATE va dura ceva mai putin daca veti face operatiunile in anumita ordine. Daca nu asteptati sa termine riscati ca fisierul sa crape si sa fie nevoie de recovery. Din experienta mea de pana acum, acelasi fisier in Excel 2016 crapa mai repede decat in 2007

-comutati din optiuni ca mod de calcul al excelului pe Manual si debifati Recalculate workbook before saving

-scapati de toate chenarele (borders) in plus (selectie si alegere no borders, daca apasati tasta delete nu rezolvati problema)
-scapati de toate culorile de umplere in plus (selectie, alegere no fill, daca doar apasati tasta delete nu rezolvati problema)
-daca aveti formule in plus (adica sa se intinda pe toata coloana (asa cum aveti acum chenare si fond colorat) stergetile cu selectare, delete pe toate care sunt in plus.

salvati si asteptati oricat ar dura, nu incercati sa dati alte comenzi pana nu e sigur ca modificarile au fost procesate.

-schimbati formatarea pe "General" la coloanele in care nu are ce cauta alta formatare (aparent la dvs. e plin de formatare ca data calendaristica)

salvati si asteptati oricat ar dura, nu incercati sa dati alte comenzi pana nu e sigur ca modificarile au fost procesate.

-schimbati formatarea pe "General" la toate randurile de sub ultimul rand cu informatie utila

salvati si asteptati oricat ar dura, nu incercati sa dati alte comenzi pana nu e sigur ca modificarile au fost procesate.

Incercati sa vedeti daca puteti sterge cateva randuri/coloane cu totul. Daca se proceseaza repede (in mai putin de 10 secunde) atunci puteti incerca o stergere de mai multe coloane. Ar trebui sa dureze dar fara sa va crape fisierul.

Incercati sa vedeti care e ultimul rand rand ocupat si e folos si de la randul urmator in jos incercati sa stergeti toate randurile pana la sfarsit
ca mai sus dar doar pentru coloane

salvati si asteptati oricat ar dura, nu incercati sa dati alte comenzi pana nu e sigur ca modificarile au fost procesate.

Dupa ce totul e cat de cat in regula
-comutati din optiuni ca mod de calcul al excelului pe Automatic si bifati Recalculate workbook before saving

Sa nu va asteptati la minuni daca aveti informatie si formule pe cateva zeci de mii de randuri si sute de coloane si nici sa se miste cu mult mai bine daca inca aveti formule care se refera la toata coloana sau in define name nume care sunt definite cu referinte pe intreaga coloana. Sau daca in paralel pe acelasi calculator aveti deschise alte programe consumatoare de resurse

IP
Nu aveţi permisiunea de a vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj.

IPP
Moderator
Moderator
Mesaje: 4197
Membru din: Mie Iul 29, 2009 7:26 am
Localitate: Cluj-Napoca

Re: excell 2016

Mesaj de IPP » Vin Ian 10, 2020 9:03 pm

Buna ziua

O forma /control active x e desenata in foaie ca orice alt obiect, deci ar trebui sa o puteti selecta (pus indicatorul mouse in dreptul unei laturi a obicectului si click cu butonul din stanga) si implicit sterge prin apasarea tastei delete

In fisierul atasat gasiti exemplificate rezultate pentru countifs in conditiile in care informatia sursa se afla in Sheet1 iar rezultatele sunt afisate in Sheet2.
Pentru ilustrare, formulele se refera atat la o informatie stocata intr-un range normal (sursa: zona A1:B7 din Sheet1) cat si intr-un table.
Pentru a vedea cum arata formulele pentru cazul 1 respective 2 vedeti in Sheet 2 formulele de pe coloana C respective D

IP
Nu aveţi permisiunea de a vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj.

CRISTI.LAZARRO
Mesaje: 137
Membru din: Mie Oct 29, 2014 11:26 am

Re: excell 2016

Mesaj de CRISTI.LAZARRO » Sâm Ian 11, 2020 11:50 am

IPP scrie:
Vin Ian 10, 2020 9:03 pm
deci ar trebui sa o puteti selecta (pus indicatorul mouse in dreptul unei laturi a obicectului si click cu butonul din stanga) si implicit sterge prin apasarea tastei delete
nu merge!

IPP
Moderator
Moderator
Mesaje: 4197
Membru din: Mie Iul 29, 2009 7:26 am
Localitate: Cluj-Napoca

Re: excell 2016

Mesaj de IPP » Sâm Ian 11, 2020 11:56 am

Daca aveti foaia protejata, deprotejati

Incercati sa dati clic cu butonul drept al mouselui (daca obiectul e de tip Form)

Daca e un control de tip active x, Verificati in tabul developer sa fie activat butonul Design mode dupa care revenit si incercati din nou (ar trebui sa se poata face selectia prin click fie cu butonul stang, fie dreptul

PS. Daca aveti mai multe de spus legat de aceeasi problema va rog sa incercati sa scrieti tot intr-un singur mesaj nu in trei, e mai usor de urmarit

CRISTI.LAZARRO
Mesaje: 137
Membru din: Mie Oct 29, 2014 11:26 am

Re: excell 2016

Mesaj de CRISTI.LAZARRO » Sâm Ian 11, 2020 12:04 pm

IPP scrie:
Sâm Ian 11, 2020 11:56 am
tabul developer sa fie activat butonul Design mode
nu ma prind in ce meniu sa l caut!
Capture.JPG
Nu aveţi permisiunea de a vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj.

IPP
Moderator
Moderator
Mesaje: 4197
Membru din: Mie Iul 29, 2009 7:26 am
Localitate: Cluj-Napoca

Re: excell 2016

Mesaj de IPP » Sâm Ian 11, 2020 12:11 pm

Nu il aveti afisat

Pentru afisare: File, Options, Customize Ribbon, bifati in dreapta Developer, Ok

CRISTI.LAZARRO
Mesaje: 137
Membru din: Mie Oct 29, 2014 11:26 am

Re: excell 2016

Mesaj de CRISTI.LAZARRO » Sâm Ian 11, 2020 12:13 pm

ok!
am f multe coloane formatate ca "data"!

cum pot afla care sunt si sa le formatez in general pe toate o data?

CRISTI.LAZARRO
Mesaje: 137
Membru din: Mie Oct 29, 2014 11:26 am

Re: excell 2016

Mesaj de CRISTI.LAZARRO » Sâm Ian 11, 2020 12:17 pm

IPP scrie:
Sâm Ian 11, 2020 12:11 pm
Nu il aveti afisat

Pentru afisare: File, Options, Customize Ribbon, bifati in dreapta Developer, Ok
nu apare activ si nu stiu cum sa l activez!
Capture.JPG
Nu aveţi permisiunea de a vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj.

IPP
Moderator
Moderator
Mesaje: 4197
Membru din: Mie Iul 29, 2009 7:26 am
Localitate: Cluj-Napoca

Re: excell 2016

Mesaj de IPP » Sâm Ian 11, 2020 12:20 pm

Poate cu ajutorul unui macro dar cred ca ar fi total ineficient, ca nu ajuta cu nimic sa stiti ca trebuie formatate 1000 de coloane, poate unele necontinue.

Daca nu puteti reface totul de la inceput intr-un fisier nou, sugestia mea ar fi sa formatati toate celulele pe General si apoi sa refaceti unde e cazul formatarile pentru data calendaristica, numere, text etc.

Nu cunosc alta varianta. Succes

Scrie răspuns

Înapoi la “Intrebari despre Excel 2016”