Adunarea sumei din anumite celule

Ce este nou in Microsoft Excel 2016?
Informatii despre cum se utilizeaza Microsoft Excel 2016
Calcule, Formule, Functii, Tabele pivot, Analiza datelor, etc
phanter_gl
Mesaje: 33
Membru din: Mar Feb 14, 2012 8:47 pm

Adunarea sumei din anumite celule

Mesaj de phanter_gl » Lun Iun 17, 2019 11:57 am

In celule A1 pana la A10 apar conform anumitor formule unele numere.
As dori o formula care sa-mi calculeze suma primelor 3 celule tinand cont de faptul ca in celulele de la A1 la A10 nu apar intotdeauna numere (decat in functie de conditiile puse de mine in formulele respectivelor celule), interesul meu este sa am o formula care sa calculeze doar primele 3 celule care au o valoare.

Indigo-ONE
Mesaje: 433
Membru din: Mar Dec 11, 2018 8:54 pm

Re: Adunarea sumei din anumite celule

Mesaj de Indigo-ONE » Mar Iun 18, 2019 2:19 pm

Cand te adresezi unor oameni (fie si pe un site), mai ales cand le soliciti ajutorul, o minima politete este, sa te adresezi cu o formula de salut (Buna ziua, va salut...etc). Expui problema cat mai clar (cel mai bine este sa atasezi un fisier in care sa se vada structura datelor, tipul datelor ....etc) ca sa putem intelege ce doresti (nu uita ca noi facem o munca voluntara, si folosim timpul nostru liber pentru a ajuta pe altii) si apoi un simplu multumesc ar fi suficient.


"I fear the day that technology will surpass our human interaction. The world will have a generation of idiots."
Albert Einstein

Dr.Windows
Moderator
Moderator
Mesaje: 4570
Membru din: Vin Iul 31, 2009 7:32 am

Re: Adunarea sumei din anumite celule

Mesaj de Dr.Windows » Mie Iun 19, 2019 7:58 am

Presupunand ca am inteles problema, desi as fi preferat asa cum a spus si Indigo-ONE un fisier atasat ca sa nu fac prea multe presupuneri, vezi daca merge formula asta (este formula matriceala si se introduce cu Control+Shift+Enter):

=SUM(A1:INDEX(A1:A10,SMALL(IF(ISNUMBER(A1:A10),ROW(A1:A10)),3)))

Scrie răspuns

Înapoi la “Intrebari despre Excel 2016”