Suma numerelor din mijlocul unei coloane

Ce este nou in Microsoft Excel 2016?
Informatii despre cum se utilizeaza Microsoft Excel 2016
Calcule, Formule, Functii, Tabele pivot, Analiza datelor, etc
TudyBTH
Moderator
Moderator
Mesaje: 993
Membru din: Joi Feb 11, 2016 2:12 pm
Localitate: Cluj Napoca

Re: Suma numerelor din mijlocul unei coloane

Mesaj de TudyBTH » Vin Apr 26, 2019 11:12 pm

Multumesc Tudy,

Formula functioneaza daca se introduce exact range cu numere (Ex A1:A11, sau A1: A145), asta presupune modificarea formulei functie de range cu numere. Aceste numere, vin dintr-un alt program si nu stim cu cate numere vom lucra.
(Scuze pentru intaziere), formula functioneaza pe un range. Acel range poate fi definit dinamic, de exemplu "lista" = OFFSET(A1;;;COUNT(A:A);1), iar formula ar arata cam asa:

Cod: Selectaţi tot

=SUMPRODUCT(lista*(ROW(lista)>(ROWS(lista)/2-1))*(ROW(lista)<(ROWS(lista)/2+2)))

In lipsa unui fisier atast, am inecrcat sa iti arat un mod de rezolvare (cat mai simplu/accesibil), o solutie concreta presupune existenta unui fisier concret.
Am invatat sa inotam in apa, ca pestii
Am invatat sa zburam in aer, ca pasarile
A ramas doar sa invatam sa traim pe Pamant, ca Oamenii.

Catalin B.
Moderator
Moderator
Mesaje: 813
Membru din: Vin Sep 09, 2011 4:05 pm
Localitate: Iaşi

Re: Suma numerelor din mijlocul unei coloane

Mesaj de Catalin B. » Sâm Apr 27, 2019 8:27 am

Dr.Windows scrie:
Vin Apr 26, 2019 3:22 pm
Atentie, solutia data de Indigo-ONE a functionat numai in situatia in care sirul de numere este ordonat crescator! In situatia in care valorile au fost nesortate, varianta data de Catalin B. a fost cea care a calculat corect. ;)
Discutabil...
Problema este incomplet definita:
"Am avea nevoie, sa calculam printr-o formula (sau cod VBA) suma celor 3 numere din mijlocul sirului de numere."
"Mijlocul" este interpretabil:
1. ca pozitie, indiferent de valori sau:
2. ca valori, indiferent de pozitia valorilor in sir?
Daca mijlocul este definit ca valori, atunci varianta care va functiona fara sortare este cea bazata pe SMALL, variantele bazate pe SUMPRODUCT si OFFSET vor functiona si ele, dar cu sortare prealabila.
Daca mijlocul este definit ca pozitie in sir, atunci SUMPRODUCT si OFFSET vor functiona fara sortare, iar SMALL va avea nevoie de sortare.

Cred ca fiecare a interpretat "mijlocul" cum a crezut, din lipsa informatiilor.
La clarificari, ar mai trebui precizate si cazurile mentionate anterior: exista valori lipsa (blanks) in sursa, sau e posibil sa existe numere fomatate incorect, ca text, in sursa?

Varianta in Power Query tine cont de toate cazurile.
Probleme să fie, că soluţii se găsesc...

Liana
Mesaje: 46
Membru din: Mie Dec 14, 2016 6:07 pm

Re: Suma numerelor din mijlocul unei coloane

Mesaj de Liana » Lun Mai 06, 2019 7:32 pm

Buna seara,

Va multumim pentru solutiile oferite.
Am testat pe foarte multe fisiere formulele oferite (avem programe automate - la care nu avem acces - care ne dau solutiile, ca rezultat) dar noi trebuia sa gasim solutii alternative pentru verificari.
Am folosit toate formulele oferite. Pana acum numai aceasta formula =SUM(SMALL(A1:A13500;INT(COUNT(A1:A13500)/2)+{0;1;2}))
a dat acealasi rezultat cu rezultatele primite de la alte programe.
Celelalte formule au mai dat si rateuri.
Va multumesc mult pentru ajutor.

Scrie răspuns

Înapoi la “Intrebari despre Excel 2016”