Restrangere informatie intr-o celula...concatenare

Ce este nou in Microsoft Excel 2016?
Informatii despre cum se utilizeaza Microsoft Excel 2016
Calcule, Formule, Functii, Tabele pivot, Analiza datelor, etc
gh19612005
Mesaje: 205
Membru din: Lun Dec 28, 2009 6:10 pm
Localitate: Pitesti

Restrangere informatie intr-o celula...concatenare

Mesaj de gh19612005 » Mar Mar 05, 2019 9:24 pm

Buna seara
Un export in Excel arata ca in fisierul atasat, coloanele A...F. O lucrare are o lista de materiale, cantitati, unitati de masura, fiecare cu valoarea lui.
Am nevoie ca informatia fiecarei lucrari sa fie restransa pe un singur rand, dupa modelul ilustrat pe coloanele H...K.
Ar mai fi cerinta ca, daca exista, combustibilii (motorina, benzina) sa fie la sfarsitul listei (ca in celula I7, sau Sheet2, celula B7).
Exportul poate contine mai multe sute de lucrari, deci e foarte greu sa execut sarcina asta manual...
Daca e cineva amabil sa ma ajute,
Multumesc!
Nu aveţi permisiunea de a vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj.
G.H.

DR.ACCESS
Moderator
Moderator
Mesaje: 300
Membru din: Lun Sep 05, 2011 5:06 pm

Re: Restrangere informatie intr-o celula...concatenare

Mesaj de DR.ACCESS » Mie Mar 06, 2019 11:54 pm

Buna seara,
Am citit postarea dumneavoastra si am o observatie (sau mai multe).
1. De ce folositi celule imbinate (merge cells)? in interiorul tabelului? Este cea mai paguboasa abordare. Multi utilizatori avansati de Excel ar face petitie la Microsoft pentru eliminarea acestei comenzi din Excel!
2. Formatul final va este neaparat necesar in forma prezentata?

Daca nu, eu as face cam asa:
As elimina randurile cu subtotalurile pe lucrari astfel"
1. selectez coloana E
2. Home>find and select>Go TO Special si aleg optiunea Blanks
3. click dreapta DELETE si aleg Entire Row

Apoi din A1
CTRL+A ca sa selectez tot tabelul, Ctrl+G, special, Blanks pentru selectarea simultana a celulelor goale de pe coloana A
fara sa deselectez, tastez =A2 si apoi apas combinatia de taste CTRL+Enter, pentru completarea simultana a celulelor goale de pe prima coloana cu informatia aflata deasupra
Abia acum, cand am intr-adevar un TABEL pot sa ma apuc de traba. Si nu fac decat un Pivot cu informatia din tabel.
Asta e ce as face eu. acum depinde daca este si ceea ce va trebuie!
D. Tanase
MCT, MCTS
MOS Master Instructor

gh19612005
Mesaje: 205
Membru din: Lun Dec 28, 2009 6:10 pm
Localitate: Pitesti

Re: Restrangere informatie intr-o celula...concatenare

Mesaj de gh19612005 » Joi Mar 07, 2019 7:10 am

Buna dimineata
Referitor la observatiile dv:
1. Aveti dreptate in privinta celulelor imbinate in tabel, eu ii vad ca utilitate doar formatarea rapida a unui titlu de tabel...In fisierul atasat, daca va referiti la Sheet1, asa imi rezulta exportul, iar in Sheet2, rezultatul il doresc pe o singura linie.
2. Da, cum e in Sheet2, decat ca eu am folosit concatenarea, in mod normal imi trebuie doar valorile. Si neaparat cerinta ca materialele motorina si/sau benzina sa apara pe ultimele pozitii :(

Eu as putea face cum sugerati dv (n-am incercat inca), dar solutia finala o vor folosi persoane care nu au foarte multe abilitati in Excel. Ca un mod de lucru pe care l-am mai folosit in alte "proiecte": am utilizat un "template"; rezultatul unui nou export in copiam peste informatia din Sheet1 si rezultatul il aveam in Sheet2 (cazul cand foloseam doar formule). Dar daca e nevoie de macro...
Referitor la pivot, e o problema, e posibil ca mai multe lucrari sa fie denumite la fel. Programul initial, din care se face exportul, permite ,de exemplu, "Intretinere baraca" de mai multe ori...
Nu aveţi permisiunea de a vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj.
G.H.

gh19612005
Mesaje: 205
Membru din: Lun Dec 28, 2009 6:10 pm
Localitate: Pitesti

Re: Restrangere informatie intr-o celula...concatenare

Mesaj de gh19612005 » Joi Mar 07, 2019 7:38 am

Am facut si pivotul, dar nu ma pricep :oops: sa-l aranjez, daca e posibil, in forma pe care o doresc...
Nu aveţi permisiunea de a vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj.
G.H.

DR.ACCESS
Moderator
Moderator
Mesaje: 300
Membru din: Lun Sep 05, 2011 5:06 pm

Re: Restrangere informatie intr-o celula...concatenare

Mesaj de DR.ACCESS » Joi Mar 07, 2019 10:30 am

In tab-ul Design al pivotului aveti comanda Pivot layaut unde alegeti optiunea "Show in tabular form"
Tot acolo comanda subtotals din care alegeti sa se afiseze, sau nu, subtotalul pe lucrare.
Pentru sortare, in File>options>Advanced, derulati pana la grupul General unde gasiti comanda "Edit Custom List" si creati o lista cu continutul: "motorina, benzina", exact in aceasta ordine.
Apoi, in pivot, pe coloana Materiale necesare, actionati butonul de filtrare si, din meniu, alegeti "More sort options".
sort pivot1.png
In fereastra sort alegeti a treia optiune (Sort descending) si actionati butonul More options.
Deselectati caseta "sort automatically...."
si din lista"First key sort order" alegeti lista "motorina, Benzina"
sort pivot2.png
Nu aveţi permisiunea de a vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj.
D. Tanase
MCT, MCTS
MOS Master Instructor

DR.ACCESS
Moderator
Moderator
Mesaje: 300
Membru din: Lun Sep 05, 2011 5:06 pm

Re: Restrangere informatie intr-o celula...concatenare

Mesaj de DR.ACCESS » Joi Mar 07, 2019 10:41 am

Pentru sortarea in tabelul initial, intai inlocuiti formulele de pe prima coloana cu valoare lor (Copy>Paste Special>Value)
Apoi,aplicati sortarea pe doua niveluri:
First level-lucrarea A-Z
second level- materiale si in caseta "sort order" alegeti Custom list. Cum lista initiala era "motorina, benzina", aceasta va fi considerata ordine ascendenta si lista ar avea combustibilul pe prima pozitie. alegeti din lista ordinea inversa, si gata

In legatura cu denumirea duplicat a lucrarii as avea o intrebare. Soft-ul original, din care estrageti denumirea activitatii proiactului, nu are cumva si un index asociat acesteia(ID-ul)? Majoritatea programelor utilizate in management de proiect au asa ceva. Ceea ce inseamna ca fiecare lucrare, chiar daca are denumire comuna cu altele, este unica. Si puteti folosi acest ID in Pivot ca Row Heading
D. Tanase
MCT, MCTS
MOS Master Instructor

gh19612005
Mesaje: 205
Membru din: Lun Dec 28, 2009 6:10 pm
Localitate: Pitesti

Re: Restrangere informatie intr-o celula...concatenare

Mesaj de gh19612005 » Joi Mar 07, 2019 11:54 am

Multumesc, aceasta discutie mi-a lamurit unele aspecte privind pivotul si sortarea. Le-am aplicat. Dar nu stiu cum as putea afisa in pivot unitatile de masura ca unitati de masura…

Referitor la problema initiala, ideal pentru colegii care vor folosi fisierul ar fi un sablon in care sa copieze rezultatul exportului in Sheet1 si sa obtina rezultalul in Sheet2, fie datorita formulelor, fie folosind un cod...
gh19612005 scrie:
Joi Mar 07, 2019 7:10 am
...
1. ...In fisierul atasat, daca va referiti la Sheet1, asa imi rezulta exportul, iar in Sheet2, rezultatul il doresc pe o singura linie.
2. Da, cum e in Sheet2, decat ca eu am folosit concatenarea, in mod normal imi trebuie doar valorile. Si neaparat cerinta ca materialele motorina si/sau benzina sa apara pe ultimele pozitii :(

Eu as putea face cum sugerati dv ..., dar solutia finala o vor folosi persoane care nu au foarte multe abilitati in Excel. Ca un mod de lucru pe care l-am mai folosit in alte "proiecte": am utilizat un "template"; rezultatul unui nou export in copiam peste informatia din Sheet1 si rezultatul il aveam in Sheet2 (cazul cand foloseam doar formule). Dar daca e nevoie de macro...
...
Nu aveţi permisiunea de a vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj.
G.H.

DR.ACCESS
Moderator
Moderator
Mesaje: 300
Membru din: Lun Sep 05, 2011 5:06 pm

Re: Restrangere informatie intr-o celula...concatenare

Mesaj de DR.ACCESS » Joi Mar 07, 2019 12:18 pm

Inainte de toate, ar fi nevoie de fisierul original, cel pe care il importati in Excel, exact asa cum este, ca sa ne facem o idee despre modul in care se aduceti datele in Excel si ce transformari sunt necesare. Orice problema se trateaza incepand cu originea acesteia. Daca puteti, va recomand sa tineti cont la extragere si de ID-ul fiecarui Task. Altfel, niciun macro nu va ajuta sa identificati corect o lucrare. Nu uitati ca un macro in Excel nu face altceva decat sa repete o succesiune de operatii pe care le puteti face manual in Excel.
Dupa aceea, template-ul pe care il veti construi trebuie sa aiba o structura stricta (adica, sa nu se modifice ordinea si denumirea foilor de calcul). abia Dupa aceea se poate incepe editarea unui cod.
D. Tanase
MCT, MCTS
MOS Master Instructor

gh19612005
Mesaje: 205
Membru din: Lun Dec 28, 2009 6:10 pm
Localitate: Pitesti

Re: Restrangere informatie intr-o celula...concatenare

Mesaj de gh19612005 » Joi Mar 07, 2019 3:42 pm

Atasat o mostra de export.
Nu aveţi permisiunea de a vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj.
G.H.

DR.ACCESS
Moderator
Moderator
Mesaje: 300
Membru din: Lun Sep 05, 2011 5:06 pm

Re: Restrangere informatie intr-o celula...concatenare

Mesaj de DR.ACCESS » Joi Mar 07, 2019 8:31 pm

Deja nu mai seamana cu problema originala.
D. Tanase
MCT, MCTS
MOS Master Instructor

Scrie răspuns

Înapoi la “Intrebari despre Excel 2016”