Formula componenta suma - care dintre cele 30 de valori insumate imi dau valoarea x

Ce este nou in Microsoft Excel 2016?
Informatii despre cum se utilizeaza Microsoft Excel 2016
Calcule, Formule, Functii, Tabele pivot, Analiza datelor, etc
lcalin
Mesaje: 4
Membru din: Mie Sep 19, 2018 1:41 pm

Formula componenta suma - care dintre cele 30 de valori insumate imi dau valoarea x

Mesaj de lcalin » Mie Sep 19, 2018 1:54 pm

Buna ziua,

Stiti cumva sa existe o formula pt cazul de mai jos:
Am 3 valori de avans diferite ce ulterior au fost stornate pe bucati..in total ~30 valori diferite.
Imi ia extrem de mult timp sa identifi care din cele 30 de valori apartin vreunui avans din cele 3.
Am nevoie de o formula careia sa i spun "care dintre cele 30 de valori insumate imi dau valoarea x"

Stiti vreo astfel de formula?

Va multumesc in avans pt ajutor :D

Spor si sanatate'n toate.

TudyBTH
Moderator
Moderator
Mesaje: 993
Membru din: Joi Feb 11, 2016 2:12 pm
Localitate: Cluj Napoca

Re: Formula componenta suma - care dintre cele 30 de valori insumate imi dau valoarea x

Mesaj de TudyBTH » Mie Sep 19, 2018 3:01 pm

Buna,

Fiecare dintre cele 3 avansuri ar trebui sa fie "legate" de un document si de un partener.
La fel si stornarile.
Problema dv se reduce la filtrarea datelor dupa un anumit partener si un anumit document.
Aveti in atasament un exemplu.
Nu aveţi permisiunea de a vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj.
Am invatat sa inotam in apa, ca pestii
Am invatat sa zburam in aer, ca pasarile
A ramas doar sa invatam sa traim pe Pamant, ca Oamenii.

lcalin
Mesaje: 4
Membru din: Mie Sep 19, 2018 1:41 pm

Re: Formula componenta suma - care dintre cele 30 de valori insumate imi dau valoarea x

Mesaj de lcalin » Mie Sep 19, 2018 3:24 pm

Din pacate Furnizorul este 1 iar avansurile sunt de forma A B si C iar stornarile sunt 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8...30.
Nu am niciun punct comun intre ele..din care sa mi pot da seama ce suma apartine carui avans.
De aceea imi ramane doar, daca exista, o formula care sa calculeze pt mine toate variantele posibile de adunare intre ele pt a mi da suma specifica.


Multumesc frumos :)

lcalin
Mesaje: 4
Membru din: Mie Sep 19, 2018 1:41 pm

Re: Formula componenta suma - care dintre cele 30 de valori insumate imi dau valoarea x

Mesaj de lcalin » Mie Sep 19, 2018 3:34 pm

Din pacate Furnizorul este 1 singur iar avansurile sunt de forma A B si C. Stornarile avansurilor sunt 1, 2, 3...30.
Nu au din pacate nicio legatura intre ca sa am de ce sa ma leg sa pot aloca valorile corect.
Nu mi ramane decat sa incerc sa fac de mana toate posibilitatile de sume..pana ajung sa nimeresc valorile avansurilor.
DIn pacate dureaza foarte mult... de aceea ma intrebam daca stiti sa existe vreo formula.

Multumesc anticipat pt ajutor :)

TudyBTH
Moderator
Moderator
Mesaje: 993
Membru din: Joi Feb 11, 2016 2:12 pm
Localitate: Cluj Napoca

Re: Formula componenta suma - care dintre cele 30 de valori insumate imi dau valoarea x

Mesaj de TudyBTH » Mie Sep 19, 2018 3:47 pm

Din ceea ce spuneti pare a fi un tip defectuos de inregistrare a datelor sau de preluare a lor daca acestea au fost preluate. In mod normal, cand se inregistreaza o suma se inregistreaza si un document de legatura pentru suma respectiva (adica pentru ce a platit omu`!).

In fine, era bine daca ati fi atasat un fisier. Rezolvarea acestei probleme in excel nu e imposibil de realizat dar ar presupune mult mai multa munca decat idenrificarea manuala a 3 valori. Eventual s-ar putea scrie un macro pentru asta insa ar fi nevoie de fisier.

In practica insa, daca toate valorile din lista se refera la un singur partener, nu se mai face nici o grupare, Pur si simplu se face diferenta intre cele doua categorii (avansuri si stornari) si aflati situatia contului pentru acel partener.
Am invatat sa inotam in apa, ca pestii
Am invatat sa zburam in aer, ca pasarile
A ramas doar sa invatam sa traim pe Pamant, ca Oamenii.

lcalin
Mesaje: 4
Membru din: Mie Sep 19, 2018 1:41 pm

Re: Formula componenta suma - care dintre cele 30 de valori insumate imi dau valoarea x

Mesaj de lcalin » Mie Sep 19, 2018 4:09 pm

Da...nu m as lega acum de modul de lucru..evident este ceva ce pe viitor trebuie corectat :)
Am atasat acum un fisier.

Daca aveti ce sa i faceti :)))
Din pacate nu stiu nici macros..daca exista formula pt ce am nevoie..perfect..altfel..trebuie sa invat mai departe xls..sa o iau din aproape in aproape.

Multumesc frumos :)
Nu aveţi permisiunea de a vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj.

Tzica
Mesaje: 639
Membru din: Sâm Aug 11, 2012 10:52 pm

Re: Formula componenta suma - care dintre cele 30 de valori insumate imi dau valoarea x

Mesaj de Tzica » Vin Sep 21, 2018 6:59 pm

Sursa: http://www.tushar-mehta.com/excel/templ ... index.html


Ruland, templateul din sursa de mai sus, au rezultat doua solutii ( una incepand cu suma de 106917, iar cealalalta in cepand cu suma de 27285).Daca incepem cu suma de 118769..nu mai gaseste solutii pentru celelalte doua totaluri ( sau ..poate nu am avut io rabdare sa testez de mai multe ori).
Fireste ca e o solutie matematica, ce e posibil sa nu concorde cu realitatea (corelatia op <> factura ).
Nu aveţi permisiunea de a vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj.

Scrie răspuns

Înapoi la “Intrebari despre Excel 2016”