Eroare vizualizare fisier

Ce este nou in Microsoft Excel 2016?
Informatii despre cum se utilizeaza Microsoft Excel 2016
Calcule, Formule, Functii, Tabele pivot, Analiza datelor, etc
Închis
AlexandruStrujac
Mesaje: 1
Membru din: Mar Mai 22, 2018 6:14 pm

Eroare vizualizare fisier

Mesaj de AlexandruStrujac » Mar Mai 22, 2018 6:22 pm

Salut,

Am o mica problema la care sper sa gasesc solutionarea aici pe forum.
Intr-un fisier excel in care am header, footer si un logo pus ca watermark la scroll down mi se suprapun informatiile sau se taie in bucati logoul din centru.
Atasez cateva print screen-uri. Am incercat sa deschid fisierul si fara logo-ul din centru si din pacate face la fel.

Imi puteti spune care at fi problema ?

Multumesc.
Nu aveţi permisiunea de a vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj.

Tzica
Mesaje: 639
Membru din: Sâm Aug 11, 2012 10:52 pm

Re: Eroare vizualizare fisier

Mesaj de Tzica » Mie Mai 23, 2018 11:54 am

Simple parere :

Nu inteleg ce a presupus " ...fara logo-ul din centru.." .Despre afisare logo (watermark) cei drept numai la printare) iaca un link.Daca nu ma insel mai exista cel putin o discutie in forumul de excel 2010.
viewtopic.php?f=8&t=7673&p=51757&hilit=watermark#p51757

Concret, zona de printare modificandu-se, logo-ul nefiind dinamic (presupun!), cand setam optiunile de Scaling (fit rows sau fit in one page), excel-ul comprima dupa puterile sale, ceea ce poate duce la alterarea imaginii.
Mai putem verifica si in View >PageBreakPreview sauPage layout.Cred ca ar trebui prin incercari, sa se afle numarul de randuri pentru care logo-ul/watermark-ul e optim.Repet, simpla parere.

Tzica
Mesaje: 639
Membru din: Sâm Aug 11, 2012 10:52 pm

Re: Eroare vizualizare fisier

Mesaj de Tzica » Joi Mai 31, 2018 11:15 am

Personal..incerc sa raspund dupa puterile mele.

In fine...Poate autorul respectivului mesaj (primit in privat) lamureste mai bine speta ridicata in topic (deci speta ridicata in topic, nu balmajelile mel) :

"Concret, zona de printare modificandu-se, logo-ul nefiind dinamic (presupun!), .
cand setam optiunile de Scaling (fit rows sau fit in one page), excel-ul comprima dupa puterile sale, ceea ce poate duce la alterarea imaginii. "

esti total pe dinafara ca sa nu spun altfel. Apucate de popice...

"Mai putem verifica si in View >PageBreakPreview sauPage layout.Cred ca ar trebui prin incercari, sa se afle numarul de randuri pentru care logo-ul/watermark-ul e optim.Repet, simpla parere."

aberant...

In postarea viewtopic.php?f=133&t=8696#p57999 vii cu niste aberatii de mai mare rasul...
Logo dinamic????? Mai studiaza cativa ani ce sunt watermark-urile si poate ai sa intelegi, dar ai bunul simt si nu mai posta pe site.
Si asa contributiile tale, pe acest forum, sunt numai link-uri.
Dar stim ca nu vrei raspunsuri la "cheie" dar vrei formule (oare ce or fi acele formule decat raspunsuri...) idem si cu VBA"

Închis

Înapoi la “Intrebari despre Excel 2016”