formula excel

Ce este nou in Microsoft Excel 2016?
Informatii despre cum se utilizeaza Microsoft Excel 2016
Calcule, Formule, Functii, Tabele pivot, Analiza datelor, etc
dumitrucatalin

formula excel

Mesaj de dumitrucatalin » Lun Mai 06, 2024 11:35 am

Buna ziua!
Am realizat in excel un program de pontaj in care se evidentiaza orele de garda, orele lucrate in zilele libere, imi apar si totalul zilelor de CO. CM.
Va rog sa ma ajutati, ce formula trebuie sa folosec pentru a se afisa in sheet-ul "Pontaj de listat" (care este centralizatorul sheet-ului "Pontaj Lucru"), zilele in care angajatul a fost in CO, CM, CED ( in sheet-ul Pontaj lucru" sunt evidentiate si prin formula folosite, se vad doar ca "0" si doresc sa apara "CO", "CM".

Multumesc.
O zi frumoasa! si Sarbatori cu bine!

Dumitru Catalin

Indigo-ONE

Re: formula excel

Mesaj de Indigo-ONE » Mar Mai 07, 2024 12:54 pm

Buna ziua,

Atasati un fisier sa putem vedea structura datelor si amplasarea lor.
Daca este necesar explicati in amanunt ce doriti, scrieti si rezultatele care doriti sa apara iar de formule ne vom ocupa noi.

PS pe forum gasiti mai multe tipuri de pontaje....

"I fear the day that technology will surpass our human interaction. The world will have a generation of idiots."
Albert Einstein

dumitrucatalin

Mesaj de dumitrucatalin » Mar Mai 07, 2024 5:30 pm

Buna seara!

Doresc ca in shee-ul "pontaj de listat" sa apara (pentru zilele in care angajatul a fost in concediu de odihna, in concediu medical, etc) -CO, CM.
Deaoarece are formula de adunare ore ( datele se preiau din sheet-ul "pontaj lucru"), in loc de CO, CM ( in zilele in care este trecut in CO, CM, in sheet-ul "pontaj lucru"), apare zero.
Mentionez ca exista particularitatea ca se lucreaza in ture sin din aceasta cauza fiecare zi este trecuta cu 2 coloane (Z, N) iar pentru zilele lucrate in zile nelucratoare se acorda un spor.
Ex. marti 30 Aprilie 2024, cel ce a intrat in tura de noapte de la ora 19 - pana la ora 7 (1 Mai), preste pentru munca lucrata intre orele 0-7, un spor pentru cele 7 ore lucrate in zile nelucratoare. Pentru intervalul 19-24, nu primeste niciun spor.
La fel este si pentru munca desfasurata in zilele de duminica, unde se primeste spor pentru perioada 19-24, iar pentru perioada 00-7, nu.

O seara frumoasa!
Dumitru Catalin
07*** [Editat moderator]
Nu aveţi permisiunea de a vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj.

Indigo-ONE

Mesaj de Indigo-ONE » Mie Mai 08, 2024 9:01 pm

Salut,

Este foarte stufos pontajul din foaie "PONTAJ LUCRU" si face dificila crearea unei formule pentru tot tabelul (asa cum e acum cu formula in fiecare celula nu e normal), desigur ca se poate face o interogare, care sa determine daca in celula pe care vrei sa o copiezi/insumezi, este text sau numar. In fiecare zi ai (Z -zi si N noapte) care ar face formula sa devina foarte stufoasa si evident greu de urmarit/modificat, si nu ar avea rost.

S-ar putea crea un cod VBA ca sa puna acele "CO","CM"....in foaia "PONTAJ de listat" dar nu ar fi un cod prea usor de facut si/sau depanat.

Ai putea pune, de exemplu, o singura celula pentru fiecare data. Aici ai putea scrie - sa zicem - 12Z sau 12N sau 12 cu font negru, atunci sunt ore de zi si pentru ore de noapte fontul sa fie - sa zicem - rosu.

Poate gandesti alt model de lucru.
Pe forum gasesti mai multe modele. Ai cautat?

"I fear the day that technology will surpass our human interaction. The world will have a generation of idiots."
Albert Einstein

dumitrucatalin

Mesaj de dumitrucatalin » Vin Mai 10, 2024 8:45 pm

Exista posibilitatea, ca angajatii sa efectueze si ore suplimentare, se platesc sub forma de ore de garda ( ex 13-14 ore). Din acest motiv nu pot sa codific turele lucrate.

Multumesc pentru efort.
Mai caut alte variate.

Indigo-ONE

Mesaj de Indigo-ONE » Sâm Mai 11, 2024 7:23 pm

Exista posibilitatea, ca angajatii sa efectueze si ore suplimentare, se platesc sub forma de ore de garda ( ex 13-14 ore). Din acest motiv nu pot sa codific turele lucrate.
OK. Cine te impiedica sa scrii 13Z (13 ore de zi) sau 8Z si 5N pentru 13 ore lucrate sau cum am mai spus coloreaza fontul/celula diferit ptr ore de zi si ore noapte si/sau sarbatori legale sau.....
In felul acesta se va putea crea o formula care pusa la inceputul pontajului si trasa in jos si spre dreapta pana la finalul pontajului, iti va afisa numarul de ore (zi - noapte - sarbatori legale) dar zi zilele de CO, CM ...etc

E vorba doar de putina vointa, de a crea ceva, care poate fi usor de scris (cu calcule automate la finalul pontajului) dar si usor de urmarit/depanat/printat.

Albert Einstein

dumitrucatalin

Mesaj de dumitrucatalin » Sâm Mai 11, 2024 7:26 pm

Buna seara!
Multumesc!

Incerc cum mi-ati spus.

Multumesc!

O seara frumoasa!

Dumitru Catalin

Scrie răspuns

Înapoi la “Intrebari despre Excel 2016”