completare celule prin apasare "butoane"

Ce este nou in Microsoft Excel 2016?
Informatii despre cum se utilizeaza Microsoft Excel 2016
Calcule, Formule, Functii, Tabele pivot, Analiza datelor, etc
valcris84
Mesaje: 89
Membru din: Mar Sep 16, 2014 10:17 am

Re: completare celule prin apasare "butoane"

Mesaj de valcris84 » Vin Iul 02, 2021 1:44 pm

IPP scrie:
Vin Iul 02, 2021 8:48 am
Buna ziua

Trebuie corectat in coduri:
If ActiveCell.Column <> 8 Or ActiveCell.Row < 12 Then
MsgBox "Informatia trebuie inserata de la H12 in jos", vbCritical, "Eroare input"
Exit Sub
End If

If Len(ActiveCell) = 0 Then
ActiveCell.Value = 1
Else
ActiveCell.Value = ActiveCell.Value & ", " & 1
End If

in care ce apare mai sus colorat trebuie sa aiba valoarea corespunzatoare fiecarui buton (1-14).
Dar da, si in fisierul atasat de mine, la al doilea cod (corespunzator pentru 2) ramasese tot 1 si de aici (daca s-a copiat acel cod si nu s-a corectat), eroarea.

IP
Gata! Functioneaza acum!
Va multumesc pt ajutor!

Am observat insa ceva, cand apas butonul de stergere (de la A12 - L50) daca vreau sa dau "Undo" vad ca nu mai pot. Se poate face ceva in sensul asta? Ma gandesc la inca un buton "Anuleaza stergerea" de ex care sa anuleze ceea ce s-a sters.

IPP
Moderator
Moderator
Mesaje: 4197
Membru din: Mie Iul 29, 2009 7:26 am
Localitate: Cluj-Napoca

Re: completare celule prin apasare "butoane"

Mesaj de IPP » Vin Iul 02, 2021 2:03 pm

Buna ziua

Primul sens al unei macrocomenzi este acela de "automatizare", adica parcurgerea unor etape de prelucrare predefinite, clare si sigure. Comanda Undo nu este functionala in cadrul folosirii unei macrocomenzi, prin definitie. Ca simplu utilizator de Excel se poate "simula" eventual la un singur nivel si operatiune (Delete, Undo Delete) dar asta ar insemna o foaie replica 1:1 in care, la comanda Delete/Stergere folosind o macrocomanda sa copieze informatia existenta pentru a o putea recupera. Sau o varianta si mai complicata. Per ansamblu e o chestie pe care personal nu am folosit-o niciodata si nici pe la "case mai mari" nu am vazut solutii rezonabile.

Ce s-ar putea face ar fi un fel de fereastra de confirmare cu "Sigur doriti sa stergeti...?" care sa apara inainte de actiunea propriuzisa de stergere si in functie de comanda data sa se realizeze sau nu. Daca nu gasiti exemplu pe acest forum, puteti arunca o privire si aici

IP

valcris84
Mesaje: 89
Membru din: Mar Sep 16, 2014 10:17 am

Re: completare celule prin apasare "butoane"

Mesaj de valcris84 » Lun Iul 05, 2021 7:28 am

IPP scrie:
Vin Iul 02, 2021 2:03 pm
Buna ziua

Primul sens al unei macrocomenzi este acela de "automatizare", adica parcurgerea unor etape de prelucrare predefinite, clare si sigure. Comanda Undo nu este functionala in cadrul folosirii unei macrocomenzi, prin definitie. Ca simplu utilizator de Excel se poate "simula" eventual la un singur nivel si operatiune (Delete, Undo Delete) dar asta ar insemna o foaie replica 1:1 in care, la comanda Delete/Stergere folosind o macrocomanda sa copieze informatia existenta pentru a o putea recupera. Sau o varianta si mai complicata. Per ansamblu e o chestie pe care personal nu am folosit-o niciodata si nici pe la "case mai mari" nu am vazut solutii rezonabile.

Ce s-ar putea face ar fi un fel de fereastra de confirmare cu "Sigur doriti sa stergeti...?" care sa apara inainte de actiunea propriuzisa de stergere si in functie de comanda data sa se realizeze sau nu. Daca nu gasiti exemplu pe acest forum, puteti arunca o privire si aici

IP
L-am rezolvat!
Multumesc mult pt ajutor! Numai bine!

Scrie răspuns

Înapoi la “Intrebari despre Excel 2016”