Calcul ciclicitate facturi client

Ce este nou in Microsoft Excel 2016?
Informatii despre cum se utilizeaza Microsoft Excel 2016
Calcule, Formule, Functii, Tabele pivot, Analiza datelor, etc
phieg
Mesaje: 3
Membru din: Mar Ian 12, 2021 12:02 pm

Calcul ciclicitate facturi client

Mesaj de phieg » Mar Ian 12, 2021 12:15 pm

Buna ziua,
imi tot bat capul cu urmatoarele:
am un excel in care am toate facturile emise catre clienti in ultimii 2 ani.
Problema e ca sunt clienti care nu au mai cumparat in ultima perioada, si vreau sa ii identific folosindu-ma de compararea calculului zilelor dintre ultima factura emisa si penultima si data curenta(TODAY), in asa fel incat daca, clientul a cumparat ultimele 2 dati la un interval de 60 zile, iar intre ultima factura emisa si today sunt 73 zile inseamna ca trebuie sa il sun sau trimit un email. Daca diferenta e mai mica decat 60 zile, inseamna ca este in intervalul "acceptat" de aprovizionare.

Sper ca m-am facut inteles.

Ma puteti ajuta?

IPP
Moderator
Moderator
Mesaje: 4196
Membru din: Mie Iul 29, 2009 7:26 am
Localitate: Cluj-Napoca

Re: Calcul ciclicitate facturi client

Mesaj de IPP » Mar Ian 12, 2021 3:25 pm

Buna ziua

Am mutat subiectul, deocamdata la versiunea Excel 2007, pana specificati ce versiune folositi. Asta ar putea conta pentru solutii bazate pe unele functii mai noi.

Ar fi fost bine sa atasati si un fisier exemplu cu informatii fictive dar structura relevanta.

Asa, la prima vedere eu as proceda in felul urmator pe o COPIE a informatiei:

-o coloana noua (numar de zile) in care se face diferenta intre Today si data facturii; daca informatia e prea multa (adica incetineste lucrul in excel) salvare rezultate formule ca valori
-filtrare dupa coloana numar de zile astfel incat sa ramana doar facturile care indeplinesc conditia: de ex. filtrare <60 (zile), randurilor rezultate se sterg cu totul si ramane doar ce intereseaza.
-pe baza informatiei de mai sus, faceti un pivot table simplu in care clientii vor aparea o singura data; aceasta va fi lista de clienti carora va trebui sa le trimiteti e-mail sau sa ii contactati

Realizarea practica dureaza mai putin decat timpul necesar pentru descrierea de mai sus.
Daca va trebui sa faceti des o astfel de prelucrare va puteti gandi la o automatizare prin macro sau, in functie de versiunea de Excel avuta sunt sanse sa se poata face si cu Power Query

IP

phieg
Mesaje: 3
Membru din: Mar Ian 12, 2021 12:02 pm

Re: Calcul ciclicitate facturi client

Mesaj de phieg » Mar Ian 12, 2021 3:32 pm

Scuze, excel 2016.

phieg
Mesaje: 3
Membru din: Mar Ian 12, 2021 12:02 pm

Re: Calcul ciclicitate facturi client

Mesaj de phieg » Mar Ian 12, 2021 4:16 pm

Prelucrare Date_v4_12_01_LUCRU.xlsx
Situatia e cam asa:
1 data pe saptamana se face export din saga(programul de contabilitate) intr-un fisier excel.
Am reusit si creat fisierul in asa fel incat sa fac update manual la informatiile noi( copy/paste si refresh).
Am scos ultima factura si prima factura per client si obtin o ciclicitate medie. Problema e ca vreau sa calculeze doar pentru ultimele 2 - 3 facturi aceasta ciclicitate.
Sunt peste 50000 de inregistrari si lucreaza foarte greu in modul in care am descris.
Atasat fisierul cu ce am reusit eu sa fac.
Nu aveţi permisiunea de a vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj.

IPP
Moderator
Moderator
Mesaje: 4196
Membru din: Mie Iul 29, 2009 7:26 am
Localitate: Cluj-Napoca

Re: Calcul ciclicitate facturi client

Mesaj de IPP » Mar Ian 12, 2021 4:53 pm

O varianta de prelucrare pentru a se putea extrage ulterior ultimele 1-3 facturi:
-Sortare dupa client ascendent/descendent SI descendent dupa data facturii;
-countif cu adrese mixte (Ex. =countif($A$2:A2;A2) pe o coloana suplimentara da un fel de nr. cr. pentru fiecare client; filtrare si retinere/extragere info doar pentru primele 1-3 date calendaristice ale facturilor fiecarui client in vederea altor prelucrari

Altfel:
-folositi mult vlookup cu referire la Coloane intregi, totusi de la 50 mii randuri (necesar aproximativ) la peste 1 milion e o diferenta. Oricum la asa multe randuri se va misca greu cu atatea formule.
-aveti foarte multa informatie in contextul in care aveti si multe formule. Pentru o situatie asemanatoare din acest punct de vedere eu a trebuit sa imi regandesc unele solutii folosind macro care in esenta sa faca ce calcule trebuie si sa ramana in final doar rezultatele.

Eu as incerca sa aduc in fisierul (pentru ca oricum are multa informatie), acolo unde se poate, doar rezultate precalculate, prelucrate in prealabil.

Poate se va gasi cineva cu idei fezabile mai bune

Scrie răspuns

Înapoi la “Intrebari despre Excel 2016”