Licenta Windows integrata in placa de baza?

Ce este nou in Microsoft Windows 10?
Informatii despre cum se utilizeaza Microsoft Windows 10
Închis
Cipus
Mesaje: 26
Membru din: Mar Iun 02, 2015 4:47 pm
Localitate: Brașov

Licenta Windows integrata in placa de baza?

Mesaj de Cipus » Mie Iun 22, 2016 4:54 pm

Dr. Windows va salut din nou!
cum stiti deja, am un calculator Alienware X51 R2 de la Dell cumparat la 2nd. Fiindca ultimul meu sistem de operare lincentiat a fost Vista, nu am beneficiat de trecerea gratuita la Windows 10. Totusi m-am informat si am aflat ca Windows 10 are si o versiune free care are cateva minusuri si un mesaj in pagina PC Properties care mentioneaza ca este instalata o versiune free. Bun, am instalat Windows 10 am dat skip cand mi-a cerut activare iar acum la cateva zile distanta, in la PC properties imi apare ca Windows-ul este activat si n-am observat niciun fel de restrictie. De curiozitate am cautat raspunsuri si pe un forum am citit urmatoarea afirmatie: PC-ul Dell Alienware X51 R2 vine cu licenta de Windows 8 integrata in placa de baza (in cazul meu placa de baza este 0PGRP5). Prin urmare PC-ul meu a trecut automat la versiunea full de Windows 10!
Intrebare: este posibil asa ceva? si daca nu e posibil cum de am Windows 10 activat, e posibil sa am versiunea trial care imi va expira intr-o zi? dupa ce am "gustat" din placerile noului Windows 10 eu nu mai ma intorc la Vista!
multumesc mult!

Dr.Windows
Moderator
Moderator
Mesaje: 4570
Membru din: Vin Iul 31, 2009 7:32 am

Re: Licenta Windows integrata in placa de baza?

Mesaj de Dr.Windows » Lun Iul 04, 2016 10:01 pm

Intr-adevar licentele de Windows 8.1 sunt "integrate" in BIOS daca PC-ul a fost achizitionat cu sistem de operare.
Avand in vedere ca "ultimul sistem de operare licentiat" este Windows Vista este putin ciudat... pentru ca la acea vreme inca nu se stia ca se va lansa Windows 8 si nu cred ca se pregatisera deja cu cheia de activare in BIOS.

Dar daca in proprietatile sistemului actual (adica la click dreapta pe "This PC"/Properties) apare la Windows edition "Windows 10" si in sectiunea "Windows activation": "Windows is activated" inseamna ca esti in regula si poti sa stai linistit.

Închis

Înapoi la “Intrebari despre Windows 10”