Instalare Windows 10

Ce este nou in Microsoft Windows 10?
Informatii despre cum se utilizeaza Microsoft Windows 10
Închis
mariusc
Mesaje: 269
Membru din: Vin Sep 28, 2012 6:24 pm

Instalare Windows 10

Mesaj de mariusc » Joi Iul 09, 2015 6:55 am

Buna dimineata,

Conform http://www.microsoft.com/en-us/windows/ ... ifications la partitia de sistem cerintele sunt: Hard disk space: 16 GB for 32-bit OS 20 GB for 64-bit OS.
Cazul meu este urmatorul: Partitia de sistem are in total 47,5 GB, Free Space 9,5 GB. Acei 16 GB reprezinta spatiul disponibil de pe partitia de sistem sau capacitatea totala a partitiei?

Folosesc Win 7 Ultimate x32. Conform specificatiilor, upgrade-ul se va face la Win 10 Pro. In privinta driverelor si a aplicatiilor deja instalate, in specificatiile de mai sus, la Important Notes scrie: "The upgradeability of a device has factors beyond the system specification. This includes driver and firmware support, application compatibility, and feature support, regardless of whether or not the device meets the minimum system specification for Windows 10." Am dat "Check your PC" si am primit "This PC meets system requirements.". Ce-i drept, aceasta verificare include memoria, procesorul si "data and files". Insa pe site-ul HP, pentru modelul meu de laptop sunt drivere de la Win XP pana la Win 7, toate editiile. Nici macar pentru Win 8 sau 8.1 nu sunt drivere. Intrebarea ar fi: voi avea drivere pentru Win 10 Pro?

Cortana is only currently available on Windows 10 for the United States, United Kingdom, China, France, Italy, Germany, and Spain.
Aveti idee pentru Romania cand va fi disponibil? Intreb deoarece il astept de ceva timp si pentru mobil.

Inclin sa cred ca intrebarile de mai sus sunt premature. Cel mai probabil, raspunsurile concrete le voi afla dupa ce fac upgrade-ul.
In orice caz, inainte sa incep upgrade-ul, voi face o imagine a partitiei de sistem existent. Apoi fac upgrade-ul. Voi testa functionalitatile existente dupa upgrade, inclusiv aplicatiile deja instalate (sunt curios in privinta SQL Server 2008 R2 Express with Advanced Services unde am definit si Reporting Services; de Office 2010 Pro nu mai vorbesc ca by default nu ar trebui sa fie probleme).
Daca nu imi place upgrade-ul, voi face o instalare "pe curat" de Windows 10. Conform specificatiilor, se poate. Daca si atunci imi da cu virgula (sper sa gasesc kituri compatibile imediat dupa 29 Iulie), dau restore la imaginea de Win 7 si astept cateva luni pentru a relua upgrade-ul.

Nu-i asa ca se va face o sectiune dedicata Windows 10 pe acest forum :) ?

Am sa citesc cu atentie si http://answers.microsoft.com/en-us/wind ... 6417881425.

O zi frumoasa in continuare,
Marius

Dr.Windows
Moderator
Moderator
Mesaje: 4570
Membru din: Vin Iul 31, 2009 7:32 am

Re: Windows 10 va fi disponibil incepand cu 29 IULIE

Mesaj de Dr.Windows » Joi Iul 09, 2015 9:43 am

Salut!

In ceea ce priveste spatiul pe disk, chiar daca "hard disk space" nu specifica in clar "free hard disk space" (cum am gasit in specificatiile oferite de alte siteuri), cred ca nu ar strica sa te asiguri ca ai minim 16 GB liberi.
Daca ai facut verificarea compatibilitatii si sistemul a raportat ca este in regula... inseamna ca ar trebui sa fie in regula, pentur ca verificatorul testeaza si driverele/device-urile (What does this report cover?).

Pentru celelalte intrebari eu zic sa vedem versiunea oficiala... si DA, vom avea si o sectiune dedicata Windows 10 si Office 2016, pentru ca si Office este "pe drum"... ;)

mariusc
Mesaje: 269
Membru din: Vin Sep 28, 2012 6:24 pm

Re: Windows 10 va fi disponibil incepand cu 29 IULIE

Mesaj de mariusc » Joi Iul 09, 2015 11:57 am

Salut, Dr.Windows

Mersi mult pentru sfatul referitor la spatiul disponibil. Voi face imagine asa cum am C-ul acum, mai fac rost de 10 GB - sa vad ce dau jos - si pe urma dau drumul la upgrade.
Pe linkul tau nu ma uitasem - mersi inca o data. E de bine, in acest caz :) .

Sa asteptam 29 Iulie, zic!

Zi buna in continuare.
Marius

mariusc
Mesaje: 269
Membru din: Vin Sep 28, 2012 6:24 pm

Re: Windows 10 va fi disponibil incepand cu 29 IULIE

Mesaj de mariusc » Mie Iul 29, 2015 6:11 pm

Buna seara,

Pentru cei care nu au rabdare: https://www.microsoft.com/en-gb/softwar ... /windows10

Spor.

IPP
Moderator
Moderator
Mesaje: 4196
Membru din: Mie Iul 29, 2009 7:26 am
Localitate: Cluj-Napoca

Re: Instalare Windows 10

Mesaj de IPP » Mie Iun 01, 2016 9:33 pm

Buna ziua

Pe scurt, in urma a doua tentative de upgrade, din partea mea, in acest moment, categoric, NU. Am win 7 ultimate pe 32 biti (cu licenta, ca sa nu fie discutii) care merge fara probleme.
Sistemul desktop Dell cu 4Gb RAM, processor Intel 4 nuclee, se incadreaza la necesitatile win 10. In plus, am si placa video dedicata NVidia GeForce GT730 (nu ma joc pe calculator, am cumparat-o doar pentru ca nu agreez ideea de shared memory).

Prima tentativa: acum cateva saptamani: se incarca sensibil mai repede SO insa crapa aproape instant. Ca sa fiu sigur, am ras tot si am reinstalat tot. Degeaba. Am renuntat, am ras tot am reinstalat win 7, multi nervi si timp pierdut.

A doua tentativa: de fapt am cazut in aceeasi plasa ca si altii: am inchis fereastra de instiintare privind upgrade la win 10 si am primit mesajul sa nu inchid calculatorul pentru ca tocmai mi se face upgrade-ul :oops: . Am spus sa-i mai dau o sansa.
-se misca greu si apoi crapa. Abia am reusit sa aflu ca exista ceva serviciu de la Microsoft care nu e foarte clar ce face. Clar este ca "scria" pe disc astfel incat tinea ocupat 98-100% aproape tot timpul. Cand parea ca se linisteste, ingheta tot. Dupa cautari pe net am reusit sa dezactivez cumva chestia aia dupa care:
-la cca. 2-5 minute dupa deschidere, ingheta tot. Cine a mai prins vestitele "ecrane albastre" cunoaste senzatia, mai ales ca nici Ctrl+Alt+Del nu mai functiona. Sistemul a trebuit resetat de la buton, ba odata a trebuit sa-l scot din priza ca parea ca nici de la buton nu ii mai place. Am reusit totusi sa aflu ca win 10 dezactiveaza driverele NVidia sau intra cumva in conflict cu ele si ca totusi ar trebui instalate ultimele versiuni de drivere. Am incercat acest lucru folsosind atat utilitarul care il aveam venit odata cu cd-ul placii video, cat si sistemul automat de updatare al win, cat si descarcare si instalare "manuala" a driver-ului recomandat de producator pentru tipul meu de placa video si pentru sistemul de operare win 10. Am comprimat povestea care in realitate a mancat o multime de timp. Finalul? in loc sa inghete odata la 2 minute, ingheta cam la 15 minute sau aparea des mesaje de instiintare ca ceva se intampla la driver si win tocmai l-a restarurat, si iar l-a restaurant, si iar.... . Asa am ajuns sa renunt la acele drivere si sa raman la cel generic. A fost ok pana la momentul in care a facut updatare automata de driver windows-ul ca in sistemul asta nou e cam greu de dibuit unde sunt setarile dorite.

In concluzie: am revenit la win 7 (daca nu stiati, Microsoft te lasa sa revii daca nu trece 1 luna de la upgradare) si am mai pierdut timpul cu reinstalarea si repararea antivirisului. Dupa care am dezactivat partea cu "upgradare la win 10".

Sigur, e frumos sa ai un SO care se incarca mai repede si poate are si alte avantaje (nu stiu, ca se bloca prea des ca sa pot sa-mi fac o idee mai buna) insa nimic nu justifica blocarea finala, in timpul lucrului. De remarcat ca o parte dintre problemele cu care am apucat sa ma intalnesc se pare ca le-au avut si altii, punctul comun pe care l-am gasit este ca era vorba de upgrade la win 10.

IP

mariusc
Mesaje: 269
Membru din: Vin Sep 28, 2012 6:24 pm

Re: Instalare Windows 10

Mesaj de mariusc » Joi Iun 02, 2016 11:13 am

Buna ziua,
Ce model este Dell-ul respectiv?

IPP
Moderator
Moderator
Mesaje: 4196
Membru din: Mie Iul 29, 2009 7:26 am
Localitate: Cluj-Napoca

Re: Instalare Windows 10

Mesaj de IPP » Joi Iun 02, 2016 11:21 am

Dell Vostro 400

Hdd cu 7200 rot/min
Nu s-a pus nici problema lipsei de spatiu, partitia respectiva avea 150 Gb si tot hdd fusese formatat

Da, memoria e DDRII dar nu cred ca de acolo e problema

Bine, probabil e de la partea video. Atat doar ca odata s-a blocat in timp ce ascultam muzica si atat, odata aveam deschis doar Browserul edge (pe site microsoft) si atat, odata aveam deschis doar un fisier excel. Deci nu jocuri, nu programe multe deschise simultan, nu prelucrari grafice.

mariusc
Mesaje: 269
Membru din: Vin Sep 28, 2012 6:24 pm

Re: Instalare Windows 10

Mesaj de mariusc » Joi Iun 02, 2016 11:35 am

http://www.dell.com/support/home/us/en/ ... 00/drivers

Din pacate, mesajul lor este acesta:

"Product not tested for Windows 10 upgrade
Dell is not testing or developing Windows 10 drivers for this product. If you choose to upgrade, some features, applications, and connected devices may not work as expected."

IPP
Moderator
Moderator
Mesaje: 4196
Membru din: Mie Iul 29, 2009 7:26 am
Localitate: Cluj-Napoca

Re: Instalare Windows 10

Mesaj de IPP » Joi Iun 02, 2016 12:40 pm

Eu ma uitasem dupa specificatiile facute de Microsoft, de exemplu
Cerinte de sistem, si ajunsesem la concluzia ca ma incadrez.

In fine, poate voi ajunge la un moment dat si la win 10 dar in niciun caz prin upgradare si, de ce nu, pe alta configuratie hardware

Închis

Înapoi la “Intrebari despre Windows 10”