Managementul documentelor

Ce este nou in Microsoft Access 2013?
Informatii despre cum se utilizeaza Microsoft Access 2013.
Baze de date, Interogari, Formulare, Rapoarte, etc
Închis
Adrian
Mesaje: 984
Membru din: Joi Sep 03, 2009 12:49 pm

Managementul documentelor

Mesaj de Adrian » Mie Iul 06, 2016 7:16 pm

Stie cineva daca este posibil, ca in ACCESS sa poti desfasura activitati de arhivare si management al documentelor - similare celor din aplicatiile dedicate ca de ex Mendeley desktop (mai sunt si altele dar asta e primul care mi-a venit in minte)
Multumesc.
Adrian

Tzica
Mesaje: 639
Membru din: Sâm Aug 11, 2012 10:52 pm

Re: Managementul documentelor

Mesaj de Tzica » Joi Iul 07, 2016 5:12 pm

Am sa încerc sa răspund eu, am vizionat câteva fimuletze pe ytb pentru a înțelege.
Răspunsul este da, se poate.De ce nu s-ar putea ??? Se poate, cât de cât și în excel .Problema e mărimea bazei de date, unde stocam respectivele documente.
Teoretic, avem un tabel cu documentele, unde putem adaugă un câmp în care sa punem link către documentul respectiv.Acesta ar fi stadiul rudimentar....mai departe, e problema de drepturi de acces, de urmărire a modificărilor (dacă dorim asta) etc...
viewtopic.php?f=53&t=976
Sau despre colaborarea Acces cu alte aplicații, când e vorba de volum mare de date.
https://www.linkedin.com/pulse/20140728 ... nvironment

Adrian
Mesaje: 984
Membru din: Joi Sep 03, 2009 12:49 pm

Re: Managementul documentelor

Mesaj de Adrian » Joi Iul 07, 2016 6:43 pm

volumul de date o sa fie in perspectiva desdtul de mare. trebuie sa inglobez documente word, pdf-uri poze, mail-uri, tabele excel, grafice si cam atat deocamdata mi-a trecut prin minte.
partea cea mai delicate este indexarea acestora si cautarea in cadrul tuturor acestor documente. :ugeek:

Tzica
Mesaje: 639
Membru din: Sâm Aug 11, 2012 10:52 pm

Re: Managementul documentelor

Mesaj de Tzica » Joi Iul 07, 2016 7:27 pm

The use of SQL comes into play because of different factors. High volumes of data, high volumes of end-users, network capacity and capabilities all play a role in determining when to use SQL over an Access backend.
( citat din articolul lui Michelle Meyer )
Firește ca e o munca titanica, sa emulezi, sa refaci un program/aplicație deja consacrata.Programele/aplicațiile deja consacrate, au fost construite de echipe de profesioniști, pe parcursul unui timp mai mult sau mai puțin îndelungat. Adică. ..au existat și exista resurse.

Adrian
Mesaje: 984
Membru din: Joi Sep 03, 2009 12:49 pm

Re: Managementul documentelor

Mesaj de Adrian » Dum Iul 10, 2016 10:00 am

am cautat programe free de arhivare si management al documentelor si am cerut si demo-uri de la diverti producatori dar pentr moment nu am primit decat mesaje de confirmare a cererilor mele.

Tzica
Mesaje: 639
Membru din: Sâm Aug 11, 2012 10:52 pm

Re: Managementul documentelor

Mesaj de Tzica » Dum Iul 10, 2016 7:23 pm

Ei...la așa ceva...nu știu ce as putea comenta.Pe acest forum , fie Acces, fie excel, găsești utilizatori care sa ajute, probleme punctuale...fie de automatizare (vba) , sau oarece idei de concepție. Zic eu ca IPP, rezuma foarte elegant :
viewtopic.php?f=15&t=7563

Adrian
Mesaje: 984
Membru din: Joi Sep 03, 2009 12:49 pm

Re: Managementul documentelor

Mesaj de Adrian » Lun Iul 11, 2016 8:13 am

In primul rand am nevoie de o idee/parere de conceptie. daca a mai facut cineva sa ceva si cum sau cu ce aplicatie. Partea de conceptie vine ulterior. Nu pot instala softuri dedicate pe calculator (politica firmei) asa ca trebuie sa ma descurc cu ce am, din pacate.

Tzica
Mesaje: 639
Membru din: Sâm Aug 11, 2012 10:52 pm

Re: Managementul documentelor

Mesaj de Tzica » Lun Iul 11, 2016 1:45 pm

Ehhmmmm. .. idee.Ok....La nivel profesionist exista o lege a arhivarii.Sărim peste ea.
Eu de exemplu, arhivez (e cam pompos spus ) documente contabile, nu are relevanta ca sunt pdf, word, excel.Criteriul e timpul perioada.Deci, am un folder intitulat History, care contine (sub) folder ani.Fiecare An, are (sub)folder luni.În fiecare luna am alte (sub)foldere ce conțin documentele după natura lor, fiscalitate (D 112, de exemplu), contabilitate ( financiara și ... de gestiune deci aici am la un loc, și pdf uri și excel-uri, și word-uri), corespondenta cu alte instituții mai mult sau mai puțin superioare....separat un folder, contracte etccc
Deci, în cazul meu, căutarea e mai mult..... mnemonica.

TudyBTH
Moderator
Moderator
Mesaje: 993
Membru din: Joi Feb 11, 2016 2:12 pm
Localitate: Cluj Napoca

Re: Managementul documentelor

Mesaj de TudyBTH » Vin Iul 15, 2016 12:24 pm

Salut,
Nu prea am experienta in acest subiect dar, logic, eu vad lucrurile in felul urmator.
Un sistem de arhivare reprezinta de fapt o colectie de linkuri (catre documente in format electronic sau catre locatia exacta in care acestea sunt pastrate fizic) legate de una sau mai multe etichete.
Problema de fapt se reduce la stabilirea corecta a etichetelor astfel incat sa acopere toate criteriile de cautare pe care le vei folosi in viitor pentru identificarea cat mai rapida a unui anumit document. Pentru a primi sfaturi concrete si utile, cred ar trebui sa stabilesti intai toate criterrile dupa care vei face cautarea unui document.
Am invatat sa inotam in apa, ca pestii
Am invatat sa zburam in aer, ca pasarile
A ramas doar sa invatam sa traim pe Pamant, ca Oamenii.

Închis

Înapoi la “Intrebari despre Access 2013”