data/ora la care a completat

Ce este nou in Microsoft Excel 2013?
Informatii despre cum se utilizeaza Microsoft Excel 2013
Calcule, Formule, Functii, Tabele pivot, Analiza datelor, etc
dida
Mesaje: 223
Membru din: Mar Aug 18, 2009 7:59 pm

data/ora la care a completat

Mesaj de dida » Lun Sep 28, 2020 2:48 pm

buna ziua, in fisierul atasat vreau ca sa mi scoata prin formula separat in dreapta data la care a completat si separat ora la care a raspuns ca sa vad eu daca depasesc completarea situatiei in termen, adicain momentul in care "a" a raspuns sa apara automat data si ora, poate sa fie si la un loc data si ora nu neaparat separat, multumesc nespus ptr sprijin
Nu aveţi permisiunea de a vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj.

IPP
Moderator
Moderator
Mesaje: 4196
Membru din: Mie Iul 29, 2009 7:26 am
Localitate: Cluj-Napoca

Re: data/ora la care a completat

Mesaj de IPP » Lun Sep 28, 2020 5:34 pm

Buna ziua

O completare automata fara macro se poate face strict in sensul in care daca ceva e completat ceva pe coloana B sa afiseze altceva pe coloana C si/sau D. Da se poate cu formula sa completeze data/ora atat doar ca acea data si ora vor fi lar randul lor dinamice si se vor recalcula in fisier de fiecare data. Ca sa ramana statice ar trebui salvate rezultatele formulei ca valori imediat. Dar asta ar fi echivalentul scrierii de la tastatura de la bun inceput deci nu mai este nimic automat aici.

Pentru o solutie cu macro exista deja subiecte/raspunsuri dedicate pe acest forum. Un exemplu aici

IP

dida
Mesaje: 223
Membru din: Mar Aug 18, 2009 7:59 pm

Re: data/ora la care a completat

Mesaj de dida » Mar Sep 29, 2020 10:33 am

multumesc frumos, dar vroiam ca la google drive, cand completeaza datele sa apara automat dat-ora la care a completat, dar eu vreau sa fie in excel de data aceasta.

Scrie răspuns

Înapoi la “Intrebari despre Excel 2013”