generare coduri dupa cnp

Ce este nou in Microsoft Excel 2013?
Informatii despre cum se utilizeaza Microsoft Excel 2013
Calcule, Formule, Functii, Tabele pivot, Analiza datelor, etc
dida
Mesaje: 223
Membru din: Mar Aug 18, 2009 7:59 pm

generare coduri dupa cnp

Mesaj de dida » Sâm Iun 27, 2020 8:23 pm

buna ziua, pentru ca aici am gasit mereu raspunsuri care m-au ajutat enorm de mult, vin iar cu o rugaminte la d-voastra, sa ma ajutati astfel:
am o baza de date cu cnp/nume/prenume.... si vreau ca pentru fiecare candidat introdus in baza mea de date din excel sa mi genereze automat un cod, astfel incat sa nu mai afisez cnp (protectia datelor....), deci cand scriu in excel cnp, nume, prenume, etc alte date despre persoana x, practic ptr subsemnatul x sa mi genereze un cod, cand afisez rezultatele sa fie rezultatul anonimizat

eu la momentul depunerii dosarului il inregistrez si dupa ce l introduc in excelul meu sa mi genereze acel cod

vreau in excel toata treaba aceasta , astfel incat la momentul publicarii rezultatului, daca vrea sa vada daca e admis sau respins sa-si introduca acel cod si isi descarce rezultatul, sau sa stie sa-si caute dupa codul primit rezultatul- la codul B 123456 este candidat popescu

nu stiu daca m-am facut inteleasa dar incerc , desi e foarte greu acest lucru, poate ptr mine, dar sunt sigura ca aici voi gasi ajutor, multumesc
Nu aveţi permisiunea de a vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj.

IPP
Moderator
Moderator
Mesaje: 4196
Membru din: Mie Iul 29, 2009 7:26 am
Localitate: Cluj-Napoca

Re: generare coduri dupa cnp

Mesaj de IPP » Sâm Iun 27, 2020 9:11 pm

Buna ziua

Atasat gasiti o idee de abordare care presupune:
-existenta unui table cu denumirea judetului si codul (format din 2 litere, o litera pentru Bucuresti) corespunzator fiecarui judet; Atentie, denumirile lungi ar trebui sa fie fara diacritice. (v. foaia Sheet2)
-in foaia sheet1, lista e transformata in table, apoi:
pe baza denumirii de judet se va extrage codul judetului
pe coloana B exista o formula care generaza un cod random bazat pe codul judetului - si un cod numeric din 6 caractere, dar la o adica acestea pot fi si mai multe. Aceste formule se bazeaza pe o functie randbetween care este volatila (=se recalculeaza la fiecare modificare in foaie).
pe aceeasi coloana B am pus o regula de formatare conditionata care sa identifice eventualele duplicate.

Cum ar trebui procedat:
-va asigurati ca aveti lista COMPLETA cu numele elevilor si informatia aferenta astfel incat sa se poata extrage codul judetului fara erori.
-pe coloana B va asigurati ca exista formula respectiva si sunt extrase codurile de judet corect; daca e in regula salvati rezultatele ca valori;
-pe coloana B verificati prin filtrare (daca exista fond rosu la celule) dupa duplicate. Daca exista, le corectati manual (schimband 1 sau mai multe caractere). Daca aveti 4000 de persoane si codul poate genera numere aleatorii la nivel de sute de mii e o probabilitate destul de mica sa aveti duplicate dar verificati si corectati daca e cazul)

IP

PS. Chiar daca e vorba despre o lista care se completeaza in timp, puteti adapta solutia de mai sus in sensul ca, daca veti avea o lista care sa contina acea verificare de duplicate folosind formatarea conditionata: In alta foaie generati acel cod folosind formula de care am spus mai sus (si pe care o gasiti in fisierul atasat), luati acel cod cu copy, paste special, values in tabelul-baza de date. Daca va exista duplicat, se va colora cu rosu si ii veti face dvs., pe loc o modificare la oricare dintre cele 6 caractere (1 sau mai multe, nu are asa importanta, doar sa nu fie un nou duplicat) si gata.
Nu aveţi permisiunea de a vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj.

dida
Mesaje: 223
Membru din: Mar Aug 18, 2009 7:59 pm

Re: generare coduri dupa cnp

Mesaj de dida » Dum Iun 28, 2020 8:09 am

IPP mersic, mereu gasisi solutii salvatoare, mersic. Incerc varianta.

dida
Mesaje: 223
Membru din: Mar Aug 18, 2009 7:59 pm

Re: generare coduri dupa cnp

Mesaj de dida » Dum Iun 28, 2020 8:12 am

IPP, exact asa imi doream, comoara esti, mersic nespus!

IPP
Moderator
Moderator
Mesaje: 4196
Membru din: Mie Iul 29, 2009 7:26 am
Localitate: Cluj-Napoca

Re: generare coduri dupa cnp

Mesaj de IPP » Dum Iun 28, 2020 8:23 am

Buna ziua

Atasez o varianta care cred ca este o abordare mai buna:
-pe randul 1 scrieti toata informatia (mai putin in zona cu cap coloana cu fond verde, unde sunt formule ce vor completa automat informatia pe baza extragerii info din cnp); se va genera si acel cod
-in tabelul propriuzis (care incepe de la randul 4 nu vor fi niciun fel de formule in afara de una pentru formatarea conditionata. Aceasta are menirea de a colora cu rosu daca e un cod duplicat (cod existent deja in tabelul final dar si regenerat din nou).

Daca va fi cod duplicat atunci apasati inca o data (sau de cate ori e nevoie) pe F9 pentru recalculare, pana obtineti alt cod neduplicat. Cand e ok copiati ca valori toata informatia de pe randul 1 in tabelul propriuzis
Cand ati terminat cu totul, stergeti randurile de sus si ramaneti doar cu lista, la fel stergeti si regula de formatare conditionata

IP

PS. De verificat informatia din Sheet2. Desi am luat-o de pe internet, in primul meu fisier se pare ca existau niste erori (decalari intre denumire judet si cod judet). In actualul fisier am incercat sa corectez manual unele lucruri dar daca aveti o sursa sigura, mai bine verificati dupa aceea
Nu aveţi permisiunea de a vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj.

dida
Mesaje: 223
Membru din: Mar Aug 18, 2009 7:59 pm

Re: generare coduri dupa cnp

Mesaj de dida » Dum Iun 28, 2020 8:26 am

O sa incerc si pe a doua, am solutii salvatoare acum. Mersic.

dida
Mesaje: 223
Membru din: Mar Aug 18, 2009 7:59 pm

Re: generare coduri dupa cnp

Mesaj de dida » Dum Iun 28, 2020 8:28 am

da, corect, mai bn a doua varianta astfel incat sa nu mi le mai schimbe cand genereaza , le iau cu copy paste si le am in al doilea, bun si asa, gata solutii am.

TudyBTH
Moderator
Moderator
Mesaje: 993
Membru din: Joi Feb 11, 2016 2:12 pm
Localitate: Cluj Napoca

Re: generare coduri dupa cnp

Mesaj de TudyBTH » Dum Iun 28, 2020 9:10 am

Buna,

Daca folositi doar versiuni 2013 sau mai noi, puteti transforma in Hexa o Parte din CNP (fara primul si ultimul caracter, lipsa acestora nu afecteaza unicitatea sirului de caratere)

Cod: Selectaţi tot

=DEC2HEX(MID(C2;2;11))
Evidant, formula se poate "rupe" pe mai multe segmente si se poate schimba ordinea lor.

Daca este nevoie insa de un grad de securitate mai mare, generarea unui cod prin formule ar conduce la o formula destul de dificil de adaptat la un alt fisier(format). Cel mai indicat ar fi ca generarea codurilor sa se faca cu o functie VBA)
Nu aveţi permisiunea de a vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj.
Am invatat sa inotam in apa, ca pestii
Am invatat sa zburam in aer, ca pasarile
A ramas doar sa invatam sa traim pe Pamant, ca Oamenii.

dida
Mesaje: 223
Membru din: Mar Aug 18, 2009 7:59 pm

Re: generare coduri dupa cnp

Mesaj de dida » Dum Iun 28, 2020 4:31 pm

asa am vrut cu cod vba tot in excel, dar ma multumesc si cu ce mi-ati trimis pana acum

Scrie răspuns

Înapoi la “Intrebari despre Excel 2013”