Aplicatie Stomatologie

Ce este nou in Microsoft Excel 2013?
Informatii despre cum se utilizeaza Microsoft Excel 2013
Calcule, Formule, Functii, Tabele pivot, Analiza datelor, etc
gabisim
Mesaje: 168
Membru din: Vin Mai 06, 2016 4:11 pm
Contact:

Aplicatie Stomatologie

Mesaj de gabisim » Mar Mar 17, 2020 8:34 pm

Buna seara vin cu o rugaminte.
Am in foaia1 Un buton cu alegerea datei in care trebuie sa apara in (i1) la alegerea date sa-mi arate in coloanele de mai jos pacienti Programati in acea zi.
Am incercat cu formula respectiva in coloana B3 si asa mai departe si nu imi arata nimic.
Sugesti si unde gresesc.
Multumesc Mult.
Nu aveţi permisiunea de a vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj.

csaba1960
Moderator
Moderator
Mesaje: 187
Membru din: Mie Feb 02, 2011 4:05 pm
Localitate: Cluj-Napoca

Re: Aplicatie Stomatologie

Mesaj de csaba1960 » Joi Mar 19, 2020 9:56 am

Buna
Iti ofer o solutie cu VBA.
Am adaugat un modul nou (tabel), o pagina noua (Lucru) si cateva randuri de cod in frmDatePicker_function.

In tabel ai cateva rutine esentiale pentru lucrul cu ListObjects pe care le ai folosit in lucrarea ta: resetare, anulare filtrari, sortare, filtrare dupa data calendaristica, copiere parte visibila.
Rutinele au ca parametru de intrare pagina in care se gaseste tabelul, toate presupun ca in pagina respective exista un singur ListObjects.

Din aceste caramide am alcatuit programelul.

resetTabel 1
clearAllFilter 3
tabelSort 3, 3, 1
tabelSort 3, 2, 1
cautZi 3, 2, frm_Date
copyVisible 3
copiereDinLucru 1

Eliminarea eventualelor filtrari si sortarile sunt necesare din cauza ca utilizatorul poate filtra, sorta tabelele si in acest caz rezultatul poate fi alterat.
Pagina Lucru (care poate fi ascunsa) il folosesc pentru a gazdui datele copiate din pagina Programari, de aici sunt transferate datele in pagina Meniu.
Cu formarea judiciasa a tabelelor, cu eventualele coloane ascunse se poate renunta la aceasta pagina.

La pagina Lucru am folosit referenta tip codeName, considerand ca aceasta nu poate fi "corectat" de un utilizator "inovator".

Din "caramidele" din modulul tabel completate si cu altele poti forma un "palet" pe care le poti utiliza la lucrul cu ListObjects in VBA.
Nu aveţi permisiunea de a vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj.

gabisim
Mesaje: 168
Membru din: Vin Mai 06, 2016 4:11 pm
Contact:

Re: Aplicatie Stomatologie

Mesaj de gabisim » Joi Mar 19, 2020 10:19 pm

Multumesc dn csaba1960 Pentru Raspuns.

Scrie răspuns

Înapoi la “Intrebari despre Excel 2013”