Completare informatii

Ce este nou in Microsoft Excel 2013?
Informatii despre cum se utilizeaza Microsoft Excel 2013
Calcule, Formule, Functii, Tabele pivot, Analiza datelor, etc
mar
Mesaje: 38
Membru din: Dum Feb 26, 2012 2:35 pm

Completare informatii

Mesaj de mar » Mie Feb 12, 2020 11:54 am

Buna ziua,
Apelez la ajutorul dumneavoastra pentru urmatoarea situatie din tabelul anexat. In alta foaie, as dorii daca se poate sa scriu numele soferului si sa-mi apara toate datele, din toate randurile in care apare numele lui si alta formula care sa-mi scrie minimul si maximul curselor dintr-o coloana.
Multumesc.
Nu aveţi permisiunea de a vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj.

IPP
Moderator
Moderator
Mesaje: 4196
Membru din: Mie Iul 29, 2009 7:26 am
Localitate: Cluj-Napoca

Re: Completare informatii

Mesaj de IPP » Vin Feb 14, 2020 10:15 am

Buna ziua

Pentru prima cerinta, exista cam trei moduri de abordare care sunt deja exemplificate in acest forum:
1. Folosind Advanced Filter, pentru un exemplu si precizari vedeti aici
Mi se pare ca ar fi o solutie la indemana, fara sa necesite cunostinte mai consistente si mai ales fara sa implice riscuri de prelucrare gresita.

2. Folosind macro.

3. Folosind formula matriciala. Personal nu folosesc asa ceva atat pentru potentialul consum mare de resurse cat si pentru ocuparea inutila a unor randuri (pentru a fi 100% sigur ca va fi adusa toata informatia de interes, formula ar trebui copiata in jos pe un numar de randuri egal cu cel ocupat de informatia din baza de date)

Pentru o propunere concreta atat la 2 cat si la 3 ar fi nevoie de un fisier exemplu relevant.

Pentru a doua cerinta, exista functiile MIN si MAX. Daca e vorba de ceva mai complex (max if, min if), acest lucru ar trebui sa il exemplificati (adica sa spuneti si sa aratati un exemplu de rezultat asteptat).

IP

IPP
Moderator
Moderator
Mesaje: 4196
Membru din: Mie Iul 29, 2009 7:26 am
Localitate: Cluj-Napoca

Re: Completare informatii

Mesaj de IPP » Vin Feb 14, 2020 11:36 am

Buna ziua

In fisierul atasat gasiti si o exemplificare cu un macro bazat strict pe structura si informatia din fisierul dvs. exemplu.

Pentru testare: deschideti fisierul atasat, activati macro/continutul, alegeti un nume din lista disponibila in B1 din foaia Raport si rulati macro apasand butonul "Completeaza"

IP

PS. Cf. regulamentului acestui forum, trebuie sa denumiti subiectele cat mai sugestiv evitand denumiri de "ajutor", "help"...
Speram ca data viitoare.
Nu aveţi permisiunea de a vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj.

Scrie răspuns

Înapoi la “Intrebari despre Excel 2013”