cautare dupa mai multe criterii

Ce este nou in Microsoft Excel 2013?
Informatii despre cum se utilizeaza Microsoft Excel 2013
Calcule, Formule, Functii, Tabele pivot, Analiza datelor, etc
IPP
Moderator
Moderator
Mesaje: 4196
Membru din: Mie Iul 29, 2009 7:26 am
Localitate: Cluj-Napoca

Re: cautare dupa mai multe criterii

Mesaj de IPP » Mar Oct 22, 2019 10:02 am

Buna ziua

Formula dvs. de mai sus cred ca ar trebui scrisa asa:
=SUM(SUMIFS(Foaie2!$F$6:$F$20;Foaie2!C$6:$C$20;{"nume 1";"nume 6";"nume 10"}))
cu mentiunea ca niste setari regionale mixte pot face ca separatorii folositi (mai ales pentru informatia dintre acolade) pot face ca formula sa fie necesar a fi scrisa diferit pentru a nu da erori.

Altfel, recunosc ca am probleme cu intelegerea exacta a cerintelor desi am recitit ce s-a scris pana acum pe acest subiect. Asadar cele de mai jos ar fi legate de o propunere legata de ceea ce am inteles eu:
-aveti o foaie (Foaia2) care are toata informatia sursa (adica orele lucrate de mai multe persoane)
-aveti o foaie (Foaia1) destinatie in care, desi aveti toate persoanele, doriti sa apara rezultatul doar pentru unele dintre ele, cele colorate cu rosu. Asa cum deja a spus Indigo-One, formatarea nu poate fi folosit drept criteriu in formulele normale excel ci doar folosind VBA. Din punctul meu de vedere, se poate face un workaround adica, pe o coloana ajutatoare, alaturata, in foaia Sursa sa marcati cu un "x" in dreptul numelor de interes iar la destinatie sa folositi o sintaxa de genul: "daca in urma cautarii dupa numele .... exista "x" pe coloana ajutatoare atunci extrage informatia aferenta acestuia (numarul de ore lucrate), daca nu, nu afisa nimic. In acest caz se va putea face, la destinatie o suma simpla din moment ce se vor afisa rezultate exclusiv pentru numele de interes. Cautarea se va face cu vlookup sau (mai ales daca aranjarea informatiei la sursa o cere, combinatie de index+match)

Vedeti fisierul atasat.

IP

IPP
Moderator
Moderator
Mesaje: 4196
Membru din: Mie Iul 29, 2009 7:26 am
Localitate: Cluj-Napoca

Re: cautare dupa mai multe criterii

Mesaj de IPP » Mar Oct 22, 2019 10:45 am

Fisierul atasat

In H8 din Foaia1 formula de insumare doar pentru valorile corespunzatoare celor 3 nume
In H10, suma normala pentru rezultatele extrase (vezi mai jos)
De la F6 in jos, formula de returnare a rezultatului doar daca exista un "x" in foaia 2 pe coloana ajutatoare
Nu aveţi permisiunea de a vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj.

TudyBTH
Moderator
Moderator
Mesaje: 993
Membru din: Joi Feb 11, 2016 2:12 pm
Localitate: Cluj Napoca

Re: cautare dupa mai multe criterii

Mesaj de TudyBTH » Mar Oct 22, 2019 6:26 pm

Cod: Selectaţi tot

=NOT(ISERROR(FIND(C6;"Nume 1_Nume 6_Nume 10")))*INDEX(Foaie2!$F$6:$F$20;ROWS($1:1))
Am invatat sa inotam in apa, ca pestii
Am invatat sa zburam in aer, ca pasarile
A ramas doar sa invatam sa traim pe Pamant, ca Oamenii.

axel
Mesaje: 59
Membru din: Dum Iul 28, 2019 8:25 am

Re: cautare dupa mai multe criterii

Mesaj de axel » Mar Oct 22, 2019 7:41 pm

Indigo_ONE, IPP, TudyBTH multumesc pentru rabdarea voastra si formulele sugerate care mi-au fost de folos.
Respect maxim!

Indigo-ONE
Mesaje: 435
Membru din: Mar Dec 11, 2018 8:54 pm

Re: cautare dupa mai multe criterii

Mesaj de Indigo-ONE » Mar Oct 22, 2019 7:58 pm

In F6 si "trage" in jos:

=IF(OR(C6={"Nume 1";"Nume 6";"Nume 10"});VLOOKUP(C6;Foaie2!$C$6:$F$20;4;0);"")


"I fear the day that technology will surpass our human interaction. The world will have a generation of idiots."
Albert Einstein

axel
Mesaje: 59
Membru din: Dum Iul 28, 2019 8:25 am

Re: cautare dupa mai multe criterii

Mesaj de axel » Mar Oct 22, 2019 11:14 pm

Super!!!! Multumesc!

Scrie răspuns

Înapoi la “Intrebari despre Excel 2013”