separare ore/data

Ce este nou in Microsoft Excel 2013?
Informatii despre cum se utilizeaza Microsoft Excel 2013
Calcule, Formule, Functii, Tabele pivot, Analiza datelor, etc
axel
Mesaje: 59
Membru din: Dum Iul 28, 2019 8:25 am

separare ore/data

Mesaj de axel » Dum Sep 29, 2019 5:59 pm

Salut,
Va rog sa ma ajutati sa extrag orele care corespund aceleasi date si sa fie adunate.
In tabelul atasat am dat un exemplu cum introduc pana acum datele.
Partea care ma intereseaza este tabelul centralizator din partea dreapta, in care am orele pe zile.
Partea neplacuta e cand se lucreaza de pe o zi pa alta, deoarece trebuie sa separ regimul de lucru pe date.Vreau sa ma ajutati sa evit asta.
Calculul orelor de noapte se face prin formula, insa deasemeni daca se poate sa fie trecute la data corespunzatoare.
In exemplul atasat am intervalul de la ora 3 la 7 in 1 septembrie.Am trecut in tabelul datei 1 sept intervalul 3:7. Pentru ca am trecut in table 3:7 calculeaza automat 3 ore noapte.
Neplacerea intervine pe regimul de munca din data de 1 sept ora 23 pana la 2 sept ora 8.
In acest caz trebuie sa separ orele si sa trec in 1 sept intervalul 23:24 iar in 2 sept diferenta adica 0:8
As dori ca atunci cand trec data si ora , ca si in exemplul dat, orele sa fie separate pe data.Nu ma deranzeaza daca renunt la tabelul intermediar, deoarece eu am nevoie de tabelul centralizator.
Insa vreau sa mentionez ca in intervalul de 24 ore poate lucra mai multe intervale (ex. De la ora 10:13, apoi de la 17:18, 23:3 a doua zi, etc)
La problema ridicata sper ca am fost suficient de explicit, daca nu, imi cer scuze si sunt gata sa revin cu explicatii.
Multumesc pentru ca imi veti oferi rezolvare!!
Nu aveţi permisiunea de a vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj.

Indigo-ONE
Mesaje: 433
Membru din: Mar Dec 11, 2018 8:54 pm

Re: separare ore/data

Mesaj de Indigo-ONE » Dum Sep 29, 2019 6:46 pm

Salut,

Foarte incalcit!!!!
Acesta se vrea un PONTAJ???
Pana la urma cum o sa fie Data + timp sau numai timp?
Chiar stii ce vrei sa faci?
Pe site sunt cateva modele de pontaj. Poate te inspiri de acolo ca eu nu inteleg ce doresti.


"I fear the day that technology will surpass our human interaction. The world will have a generation of idiots."
Albert Einstein

axel
Mesaje: 59
Membru din: Dum Iul 28, 2019 8:25 am

Re: separare ore/data

Mesaj de axel » Dum Sep 29, 2019 7:01 pm

Banuiam sa nu fiu inteles din prima, dar hai sa simplific.
Am nevoie de oe formula care sa separe orele pe date.
In exemplul meu, intervalul orar inceput ora 23/1 sept-sfarsit ora 8 2 sept.
Sa separe 23-24 si sa fie adunate in data de 1 sept, diferenta 0-8 sa fie calculate in data de 2 sept.Multumesc!

Indigo-ONE
Mesaje: 433
Membru din: Mar Dec 11, 2018 8:54 pm

Re: separare ore/data

Mesaj de Indigo-ONE » Dum Sep 29, 2019 7:27 pm

Asta s-a inteles.
Pune te rog in fisier un "tabel" cu datele reale si arata cum ai dori sa apara.
Ce este acum este un nonsens. Ai pus ore reale si le-ai formatat sa arate ca simple numere. De ce?
Sau poate nu inteleg eu. Poate inteleg colegii.


"I fear the day that technology will surpass our human interaction. The world will have a generation of idiots."
Albert Einstein

axel
Mesaje: 59
Membru din: Dum Iul 28, 2019 8:25 am

Re: separare ore/data

Mesaj de axel » Dum Sep 29, 2019 8:11 pm

Ai dreptate cu formatarea orei, insa am vrut sa simplific introducerea orelor.
Tabelul este facut pe zile si introduc orele potrivit zilei respective, deci in formatul tabelului nu are sens sa introduc si data.
Asta urmaresc, sa elimin TABEL CALCULE iar din TABEL INTRODUCERE ORE LUCRATE, sa adune orele pe fiecare zi in TABEL CENTRALIZATOR.
Am refacut tabelul.Apreciez rabdarea de care dai dovada :)
Nu aveţi permisiunea de a vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj.

axel
Mesaje: 59
Membru din: Dum Iul 28, 2019 8:25 am

Re: separare ore/data

Mesaj de axel » Mie Oct 09, 2019 12:49 pm

Indigo-ONE m-am conformat ajustand tabelul cum ati cerut, drept urmare nu ati replicat. Vreau sa va informez ca inca astept solutia

TudyBTH
Moderator
Moderator
Mesaje: 993
Membru din: Joi Feb 11, 2016 2:12 pm
Localitate: Cluj Napoca

Re: separare ore/data

Mesaj de TudyBTH » Mie Oct 09, 2019 1:21 pm

Buna,
Aveti in fisierul atasat (Sheet1) un mod de rezolvare

In lista 'INTROCUCERE ORE LUCRATE', se introduce data si ora
In I2, respectiv K2 se introduc anul si luna pentru care se doreste centralizarea.
In listele 'Ore de zi' si 'Ore de noapte' se extrag orele pe zile pentru fiecare pozitie din lista 'INTROCUCERE ORE LUCRATE' cu formulele:

Cod: Selectaţi tot

=IF(OR(MIN(_ora2;22)-MAX(_ora1;6)<0;MONTH(data)<>$K$2);0;MIN(_ora2;22)-MAX(_ora1;6))
- pentru orele de zi
si

Cod: Selectaţi tot

=IF(OR(MIN(_ora2;6)-MIN(_ora1;6)+MAX(_ora2;22)-MAX(_ora1;22)<0;MONTH(data)<>$K$2);0;MIN(_ora2;6)-MIN(_ora1;6)+MAX(_ora2;22)-MAX(_ora1;22))
- pentru orele de noapte
unde 'data', '_ora1' si '_ora2' sunt nume definite (doar pentru simplificarea formulelor din listele Ore zi si Ore noapte) cu urmatoarele formule:
data=

Cod: Selectaţi tot

=DATE(Sheet1!$I$2;Sheet1!$K$2;Sheet1!AU$2)
_ora1=

Cod: Selectaţi tot

=IF(INT(Sheet1!$A3)<data;0;IF(INT(Sheet1!$A3)=data;(Sheet1!$A3-data)*24;24))
_ora2=

Cod: Selectaţi tot

=IF(INT(Sheet1!$B3)<data;0;IF(INT(Sheet1!$B3)=data;(Sheet1!$B3-data)*24;24))
In centralizator, orele sunt numere zecimale (10 ore si 30 minute = 10,5 ore). Daca doriti afisare in sistem orar (10 ore si 30 minute =10:30), impartiti rezultatele la 24 si formatati centralizatorul "[h]:mm".
Nu aveţi permisiunea de a vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj.
Am invatat sa inotam in apa, ca pestii
Am invatat sa zburam in aer, ca pasarile
A ramas doar sa invatam sa traim pe Pamant, ca Oamenii.

axel
Mesaje: 59
Membru din: Dum Iul 28, 2019 8:25 am

Re: separare ore/data

Mesaj de axel » Mie Oct 09, 2019 9:48 pm

TudyBTH, multumesc pentru raspuns. M-am uitat fugitiv la solutia oferita de tine si la prima vedere pare a fi ceea ce cautam. Urmeaza sa lo aplic. Daca vor aparea nereguli ti le voi semnala, insa la momentul acesta pot spune ca solutia sugeratade tine este potrivita pentru ce am nevoie. Respect maxim si toata stima pentru ajutorul oferit!

Scrie răspuns

Înapoi la “Intrebari despre Excel 2013”