Aranjare in functie de continutul unei celule

Ce este nou in Microsoft Excel 2013?
Informatii despre cum se utilizeaza Microsoft Excel 2013
Calcule, Formule, Functii, Tabele pivot, Analiza datelor, etc
Indigo-ONE
Mesaje: 435
Membru din: Mar Dec 11, 2018 8:54 pm

Re: Aranjare in functie de continutul unei celule

Mesaj de Indigo-ONE » Vin Mar 22, 2019 3:53 pm

maryurs24 scrie:
Vin Mar 22, 2019 10:51 am
Nu face împărțirea bine pe par și impar. Dacă în t11 am par e ok. Dacă e impar, nu e ok.
Ce inseamna "Dacă e impar, nu e ok." Cum ar trebui sa fie???
Explica cu mai multe detalii

Acolo unde vrei numere pare, le-ai pus in ordinea din coloana B, de aici am dedus ca vrei acele numere si nu altele.
Deci pe randul superior vrei DOAR numere pare dar doar cele din lista de 162 de numere (suporti)?
Idem pentru cele impare?
Celelalte numere din celulele I7, I9, J11........V9, V7 si U3 sunt o succesiune de numere pare si impare functie de numarul din T11?
Daca T11 este impar atunci I7 este par si invers?
T11 afecteaza si numerele de pe cele 2 randuri (cele cu numere pare si impare)???


"I fear the day that technology will surpass our human interaction. The world will have a generation of idiots."
Albert Einstein

maryurs24
Mesaje: 70
Membru din: Joi Feb 21, 2013 8:34 am

Re: Aranjare in functie de continutul unei celule

Mesaj de maryurs24 » Sâm Mar 23, 2019 5:03 am

Daca I7 este impar si toata seria se suporti avanseaza cu 1, atunci el va intra pe randul de jos in K7 . Daca in I7 este valoare para si totul avanseaza cu unul, atunci I7 se duce pe randul de sus- in K5.

maryurs24
Mesaje: 70
Membru din: Joi Feb 21, 2013 8:34 am

Re: Aranjare in functie de continutul unei celule

Mesaj de maryurs24 » Sâm Mar 23, 2019 8:49 am

TudyBTH scrie:
Vin Mar 22, 2019 3:30 pm
Ideea era sa testati daca este ceea ce ati dorit. Daca da, va ajut eu cu adaptarea.
Merge perfect dar cu formulele chiar sunt în pom

TudyBTH
Moderator
Moderator
Mesaje: 993
Membru din: Joi Feb 11, 2016 2:12 pm
Localitate: Cluj Napoca

Re: Aranjare in functie de continutul unei celule

Mesaj de TudyBTH » Sâm Mar 23, 2019 10:17 pm

ok,

tocmai pentru a simplifica formulele, definiti un nume pentru lista din coloana B
eu am botezat-o "list" si am folosit o formula dinamica,

Cod: Selectaţi tot

=OFFSET(proba!$B$7;;;COUNT(proba!$B$7:$B$107);1)
Capture1.JPG
apoi, aveti nevoie de doua coloane ajutatoare (le puteti crea oriunde si apoi le puteti ascunde)

in prima coloana ("lista0", col AC in fisierul atasat) aduceti lista din coloana B, incepand cu numarul introdus in T11, iar dupa ultimul numar se reia lista incepand cu primul numar (asta pentru a nu mai fi nevoit sa copiati inca odata lista din B dupa ultimul numar)
toate acestea le rezolvati cu formula

Cod: Selectaţi tot

=INDEX(list;MOD(ROWS($1:1)+listN0-1;-listN)+listN)
tot pentru simplificarea formulei am introdus doua nume definite:
"listN"=

Cod: Selectaţi tot

=ROWS(list)
(numarul elementelor din coloana B)
"listN0"=

Cod: Selectaţi tot

=MATCH(proba!$T$11;list;0)
(pozitia din lista a numarului introdus in T11)

a doua coloana ajutatoare (listaValori, AD in fisierul atasat), contine valorile din sablonul pe care il doriti completat, in ordinea dorita (deci, in AD2 "=T11", in AD3 "=R11" etc)
defiiniti si pentru aceste doua liste cate un nume dinamic, dupa modelul folosit la prima lista (vedeti formulele in fisierul atasat)
Capture2.JPG
[Se poate renunta la cele doua coloane ajutatoare si la numele defiinite, dar formulele din sablon ar deveni mult prea lungi si greu de gestionat.]

Cu aceste pregatiri, introduceti in sablon urmatoarea formula array (se introduce cu tastele Ctrl+Shift+Enter):
"=INDEX(listaZero;MATCH(0;COUNTIF(OFFSET(listaValori;;;1;1);listaZero);0))" - in R11
"=INDEX(listaZero;MATCH(0;COUNTIF(OFFSET(listaValori;;;2;1);listaZero);0))" - in P11
si asa mai departe pana cand se doreste impartirea pe cele doua linii par/impar, aici folositi urmatoarele formule:
"=INDEX(listaZero;MATCH(0;COUNTIF(OFFSET(listaValori;;;8;1);listaZero)+(MOD(listaZero;2)=1);0))" pentru lina cu valori pare
"=INDEX(listaZero;MATCH(0;COUNTIF(OFFSET(listaValori;;;9;1);listaZero)+(MOD(listaZero;2)=0);0))" pentru lina cu valori impare

incepand cu celula U6, cand nu se mai doreste separarea par/impar, reveniti la prima formula
este important sa pastrati ordinea pa care ati folosit-o la crearea celei de a doua liste ajutatoare (listaValori)
Nu aveţi permisiunea de a vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj.
Am invatat sa inotam in apa, ca pestii
Am invatat sa zburam in aer, ca pasarile
A ramas doar sa invatam sa traim pe Pamant, ca Oamenii.

maryurs24
Mesaje: 70
Membru din: Joi Feb 21, 2013 8:34 am

Re: Aranjare in functie de continutul unei celule

Mesaj de maryurs24 » Dum Mar 24, 2019 5:13 am

Multumesc. V-am dat de lucru acest weekend.

Scrie răspuns

Înapoi la “Intrebari despre Excel 2013”