Vlookup problem

Ce este nou in Microsoft Excel 2013?
Informatii despre cum se utilizeaza Microsoft Excel 2013
Calcule, Formule, Functii, Tabele pivot, Analiza datelor, etc
claudiu.petrascu

Vlookup problem

Mesaj de claudiu.petrascu » Vin Oct 26, 2018 9:41 am

Salut,

Am un tabel (mare) si un tabel inserat mai jos care contine o parte din tabelul mare.
Pe coloanele A2:A108 am niste numere de comenzi
Pe coloanele A111:A166 am alte numere de comenzi care se repeta in range-ul de mai sus.
Ei bine eu vreau sa pun o formula in B2 care sa caute numarul de comanda din A111:A166 iar daca este identic cu numarul de comanda din A2:A108 sa imi scrie textul/numarul din dreptul randului unde s-a identificat corelarea.

Exemplu:
A2 este identic cu A111 iar in dreptul lui A111 scrie CLOSED, vreau sa apara in B2 cuvantul closed
A3 nu este identic cu niciuna dintre cele de mai jos astfel nu vreau sa apara nimic in B3
A18 este identic cu A112 iar in dreptul lui A112 scrie 100, vreau sa apara in dreptul lui B18 numarul 100.

Sper ca am fost destul de explicit. Atasez si tabelul de test.
Am incercat cu vlookup dar nu reusesc nicicum.

Va multumesc !
Nu aveţi permisiunea de a vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj.

IPP
Moderator
Moderator

Re: Vlookup problem

Mesaj de IPP » Vin Oct 26, 2018 10:05 am

Buna ziua

Aparent informatia e identica, atat doar ca nu prea. E vorba despre diferenta de tip informatie, de modul cum e vazuta de excel. De exemplu, in A2 informaitia e de tip numeric in timp ce in A111 excel o vede ca text. Incercati sa fiti consecvent adica ori sa fie toata vazuta ca text ori toata ca numar. Ar exista si varianta intermediara (adica daca la sursa e doar numar si la destinatie doar ca text sau viceversa) insa se pare ca la dvs. e o situatie mixta.

In fisierul atasat, in Sheet2 am "normalizat" tipul de informatie dupa care am folosit vlookup.

IP
Nu aveţi permisiunea de a vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj.

claudiu.petrascu

Re: Vlookup problem

Mesaj de claudiu.petrascu » Vin Oct 26, 2018 12:01 pm

Multumesc mult !

Scrie răspuns

Înapoi la “Intrebari despre Excel 2013”