Probleme salvare documente

Visio, Project, OneNote, Publisher, Sharepoint
Adrian
Mesaje: 984
Membru din: Joi Sep 03, 2009 12:49 pm

Probleme salvare documente

Mesaj de Adrian » Sâm Iul 09, 2016 8:24 am

Buna ziua tuturor.
Am deschis acest subiect la sectiunea word pentru ca n-am gasit alt forum in care l-as fi putut incadra. Problema mea vizeaza de fapt ONe Note. Am salvat niste documente in one note dar la imprimare, pentru fiecare pagina salvata imi imprima doua pagini, ce-a de-a doua fiind goala (are doar header-ul si footer-ul de la One Note. Are cineva idee cum pot suprima ce-a de-a doua pagina (nu ma refer aici la variant setarii imprimantei pentru a-mi printa doar paginile impare ci vreau suprimarea efectiva a paginilor din one note.
Multumesc anticipat.

Tzica
Mesaje: 639
Membru din: Sâm Aug 11, 2012 10:52 pm

Re: Probleme salvare documente

Mesaj de Tzica » Sâm Iul 09, 2016 10:55 am

Solutie1
Solutie2
(Simple pareri.Acu vreo doi trei ani, când am testat one note, am folosit soluția cu export....Cei drept un click în plus...sau cum se exprimă usan -îi un pic de workaround.)

Catalin B.
Moderator
Moderator
Mesaje: 813
Membru din: Vin Sep 09, 2011 4:05 pm
Localitate: Iaşi

Re: Probleme salvare documente

Mesaj de Catalin B. » Sâm Iul 09, 2016 11:39 am

Adrian scrie:Buna ziua tuturor.
Am deschis acest subiect la sectiunea word pentru ca n-am gasit alt forum in care l-as fi putut incadra.
Am mutat subiectul in forumul corespunzator, exista deja: Alte programe din suita Office
Probleme să fie, că soluţii se găsesc...

Adrian
Mesaje: 984
Membru din: Joi Sep 03, 2009 12:49 pm

Re: Probleme salvare documente

Mesaj de Adrian » Sâm Iul 09, 2016 12:16 pm

Tzica scrie:Solutie1
Solutie2
(Simple pareri.Acu vreo doi trei ani, când am testat one note, am folosit soluția cu export....Cei drept un click în plus...sau cum se exprimă usan -îi un pic de workaround.)
multumesc pentru sugestii.
Eu am creat un document care are o suta si ceva de pagini. la printare fiecare pagina create in one note imi printeaza doua pagini (cea de-a doua continand doar header-ul si footer-ul creat de one note). am incercat sa printez doar paginile impare dar pt fiecare pagina imi ies doua pagini la imprimanta. caut o solutie care sa-mi permita reeditarea documentului creat in vederea suprimarii paginilor suplimentare. asata ca sa nu iau din nou fiecare pagina inparte s-o transform in pdf si sa fac un singur document. daca erau doar cateva pagini era ok.

Adrian
Mesaje: 984
Membru din: Joi Sep 03, 2009 12:49 pm

Re: Probleme salvare documente

Mesaj de Adrian » Sâm Iul 09, 2016 12:18 pm

Catalin B. scrie:
Adrian scrie:Buna ziua tuturor.
Am deschis acest subiect la sectiunea word pentru ca n-am gasit alt forum in care l-as fi putut incadra.
Am mutat subiectul in forumul corespunzator, exista deja: Alte programe din suita Office
Multumesc. am cautat pe forum inainte de a posta mesajul dar nu l-am observant. dat fiind faptul ca n-am mai intrat de mult pe site nu mai sunt la current cu ultimele noutati.
All the best!

Tzica
Mesaje: 639
Membru din: Sâm Aug 11, 2012 10:52 pm

Re: Probleme salvare documente

Mesaj de Tzica » Sâm Iul 09, 2016 12:59 pm

Probabil, e o problema de setare a paginii ( nu neapărat a imprimantei )
PrintingOneNote

Adrian
Mesaje: 984
Membru din: Joi Sep 03, 2009 12:49 pm

Re: Probleme salvare documente

Mesaj de Adrian » Sâm Iul 09, 2016 2:16 pm

Multumesc. o sa incerc cand ajung asasa sa vad daca merge sa setez pagina. stiu ca am cautat sa gasesc setari cand am vrut sa imprim documentul dar pana la urma m-am lasat pagubas.

Adrian
Mesaje: 984
Membru din: Joi Sep 03, 2009 12:49 pm

Re: Probleme salvare documente

Mesaj de Adrian » Lun Iul 11, 2016 8:42 am

Am incercat sa setez pagina din print preview dar nu merge nici asa. Eu am salvat imaginile in format A4 dar formatul meu nu corespunde cu formatul One Note pentru ca aplicatia lasa marginea la pagina plus cateta pentru text, referintele creerii documentului si cateva randuri goale in partea superioara a paginii ceea ce face ca cele doua pagini (One Note respectiv cea salvata) sa nu se suprapuna. Daca selectez format A5 pagina mea se imprima pe doua pagini A4. Daca selectez A4 pagina mea se imprima pe 4 (patru)! :twisted: pagini A4. partea buna este ca pot edita fiecare pagina si astfel sa suprim coordonatele si spatiile goale din partea superioara a paginii si chiar sa reduc dimensiunea pagini mele (cea trimisa in One Note). partea proasta este ca desi am setat pagina modificata ca si template - nu poti (sau cel putin n-am reusit eu) sa aplici setarea respective la toate paginile din grup. singura solutie pe care o intrevad momentan este sa iau fiecare pagina in parte si sa o modific :evil:

TudyBTH
Moderator
Moderator
Mesaje: 993
Membru din: Joi Feb 11, 2016 2:12 pm
Localitate: Cluj Napoca

Re: Probleme salvare documente

Mesaj de TudyBTH » Vin Iul 15, 2016 12:42 pm

Salut,
Daca in Page Setup din OneNote setezi pagina la A4, vei putea vizualiza marginile documentului inserat si poti deduce cu ce procent sa-l micsorezi (documentul inserat) ca sa incapa intr-un A4 in OneNote.
Am invatat sa inotam in apa, ca pestii
Am invatat sa zburam in aer, ca pasarile
A ramas doar sa invatam sa traim pe Pamant, ca Oamenii.

Adrian
Mesaje: 984
Membru din: Joi Sep 03, 2009 12:49 pm

Re: Probleme salvare documente

Mesaj de Adrian » Sâm Iul 16, 2016 6:37 pm

Multumesc.
Vad documentul, dar nu se incadreaza in A4 de la OnNote. cu ocazia testarii am redus imaginea manual. Nu am vazut optiunea de a reduce procentual dimensiunea.
2. Se poate face reducerea global - adica pentru toate cele o suta si de pagini sau trebuie sa le iau pe fiecare in parte?

Închis

Înapoi la “Alte programe din suita Microsoft Office”