server mail, gazduire pagina web

Discutii despre orice alta versiune de Windows pentru care nu exista un forum separat - de exemplu Windows 98 sau chiar Windows Server 2003/2008
Închis
LSG_LSG
Mesaje: 443
Membru din: Vin Mar 04, 2011 9:34 pm

server mail, gazduire pagina web

Mesaj de LSG_LSG » Lun Ian 09, 2012 4:40 pm

Buna ziua, La Multi ani! si bine v-am regasit in 2012!

... revin cu un topic nou, sper, referitor la setarea unui server de mail! ideea este urmatoarea: am instalat folosind virtual box windows server 2003 pe post de controler de domeniu; din cate am inteles eu, avand un domeniu (eu am potat pentru unul gratuit) pot gestiona niste conturi de mail pe serverul respectiv.

... acelasi lucru incerc si pentru gazduirea unei pagini web!

ma poate ajuta cineva?

Dr.Windows
Moderator
Moderator
Mesaje: 4570
Membru din: Vin Iul 31, 2009 7:32 am

Re: server mail, gazduire pagina web

Mesaj de Dr.Windows » Vin Ian 13, 2012 8:41 am

Pentru ca avem si forumuri dedicate sistemelor de operare Windows, am mutat eu subiectul in sectiunea potrivita.

Acum legat de problema ta - faptul ca ai un "controller de domeniu" este inutil pentru un server WEB decat daca intentionezi ca serverul WEB sa fie accesibil din reteaua interna, altfel daca serverul WEB trebuie sa fie disponibil "lumii intregi" chiar NU se pune "active directory" pe acel server ci doar IIS si atat (Internet Information Services este serverul web pentru sistemele de operare Microsoft).

Pe partea de e-mail vei avea nevoie de Exchange Server daca vrei sa ramai tot la aplicatii Microsoft, dar cred ca poti gasi si alti producatori de "servere de e-mail" care sa ruleze pe sisteme de operare Windows, avand in vedere si faptul ca Exchange nu este "free".

Cat despre utiizarea unui domeniu propriu - mai intai trebuie sa intelegi care este roul unui server DNS... pentru ca in acel server se seteaza "perechea" NumeServer <=> AdresaIP in asa fel incat atunci cand cineva intreaba cine este www.lsg.ro serverul DNS sa-i raspunda cu IP-ul serverului care gazduieste serviciul "www".
In cazul in care ai un domeniu "free" de genul "no-ip.org" say "dyndns.org" pe aceste domenii nu poti configura o intrar MX in serverul DNS pentru a putea primi e-mailuri pe acel domeniu - deobicei atunci cand vrei sa primesti mesaje "e pe bani"... ;)
Chiar si in cazul in care ti-ai cumparat domeniul propriu mai ai nevoie de un server DNS - al tau sau al unui furnizor care sa faca acea asociere intre nume si adresa IP - adresa ce ar trebui sa fie STATICA pentru ca altfel va trebui sa faci modificari in DNS la fiecare modificare de IP - iar aceste modificari se pot propaga in internet in cca. 48 de ore ceea ce ar insemna ca serverul tau sa NU fie disponibil o anumita perioada de timp.

Si nu in ultimul rand - faptul ca ai pus serverul pe o masina virtuala, banuiesc ca vrei sa faci deocamdata doar teste... nu sa-l pui "in productie"... oricum in acest caz, serverul fiind in spatele unui router, daca acel server nu are un IP public, va trebui sa faci in router o forwardare (port forwarding) catre adresa interna a serverului tau.

Si in loc de "incheiere": De ce nu incerci sa folosesti Windows Server 2008 R2 daca tot te apuci sa testezi?... pentru ca vine cu facilitati si instrumente mult mai usor de folosit si e mai "sigur" decat 2003...

P.S. Cred ca ar trebui sa "separi" partea de web de cea de e-mail pentru a reduce complexitatea problemelor...

LSG_LSG
Mesaje: 443
Membru din: Vin Mar 04, 2011 9:34 pm

Re: server mail, gazduire pagina web

Mesaj de LSG_LSG » Sâm Ian 14, 2012 10:36 am

multumesc pt sfaturi; voi reveni!

Închis

Înapoi la “Intrebari despre ALTE versiuni de Windows”