windows server 2003 - antivirus

Discutii despre orice alta versiune de Windows pentru care nu exista un forum separat - de exemplu Windows 98 sau chiar Windows Server 2003/2008
Avatar utilizator
cristi_lazarro
Mesaje: 841
Membru din: Mie Noi 04, 2009 5:57 pm

windows server 2003 - antivirus

Mesaj de cristi_lazarro » Mie Mai 05, 2010 4:33 pm

salutare,

cine imi recomanda un antivirus pentru winds server 2003
msc,

Dr.Windows
Moderator
Moderator
Mesaje: 4570
Membru din: Vin Iul 31, 2009 7:32 am

Re: windows server 2003 - antivirus

Mesaj de Dr.Windows » Mie Mai 05, 2010 9:20 pm

Eu unul prefer solutiile "autohtone" inca de pe vremea cand exista RAV-ul (chiar daca atunci il foloseam doar pe Linux... :P ) acum ar fi BitDefender chiar daca unii spun ca este un mare consumator de resurse... se poate configura in asa fel incat sa nu scaneze neaparat chiar tot ce misca si atunci se incadreaza in limite "rezonabile".

In varianta "straineza" prefer TrendMicro pe care l-am avut dupa RAV (tot pe Linux) si s-a miscat destul de bine avand in vedere ca era o solutie de "gateway" care scana pe langa fisiere si traficul web/e-mail/ftp.

Acum depinde si ce anume te intereseaza - daca vrei si o consola de administrare centralizata pentru situatia in care este instalat pe mai multe servere si/sau statii - la capitolul asta am avut ocazia sa testez versiunea de "business" a Softwin-ului, adica tot BitDefender ... ;) singura nemultumire la vremea respectiva fiind faptul ca nu puteam sa-l instalez si pe statii Windows 98 (limita inferioara fiind Windows XP) si inca mai am multe PC-uri care merg pe Win98... ;)

Oricum "marile firme" au si solutii cu "administrare centralizata"... asa ca depinde si de preferinte si de buget...

Uneori am vazut recomandari de solutii combinate pentru o rata mai mare de protectie: de ex. pe servere se instala o marca de antivirus in timp ce pe statii se instala o alta astfel incat ce "scapa" unuia era "prins" de celalalt...

smcsa
Mesaje: 2805
Membru din: Mar Sep 29, 2009 7:29 pm
Localitate: Timisoara

Re: windows server 2003 - antivirus

Mesaj de smcsa » Vin Mai 07, 2010 10:21 am

BitDefender, pe care il folosesc de la versiunea 5. Din aceleasi motive ca mai sus (produs autohton, bun spre foarte bun, raspandit prin lume - am avut surpriza placuta sa-l descopar intr-un magazin obscur dintr-un sat din Slovenia, in limba slovena). La versiunea 8 (parca) am avut ceva probleme cu resursele. Eu il tin in varianta "scaneaza tot" si stateam dupa el si cand tineam mouse-ul pe meniul Start :roll:
Ce mi-a placut la ei a fost suportul. Mi-au rezolvat problema dupa un schimb de mesaje si fisiere de test. Problema era o incompatibilitate cu Corel-ul pe care il aveam atunci. Nu stiu care dintre marii producatori din-afara stateau sa rezolve problema unuia din RO.
Eu zic ca daca sunt virusi / troieni care au in lista de "antivirusi de blocat" si BitDefender, o fi ceva de capul lui.

Avatar utilizator
cristi_lazarro
Mesaje: 841
Membru din: Mie Noi 04, 2009 5:57 pm

Re: windows server 2003 - antivirus

Mesaj de cristi_lazarro » Vin Mai 07, 2010 11:16 am

asa este, bitdefender cere cam multe resurse. l-am avut acum cativa ani si nu am fost multumit, evident, pt sistemul pe care il aveam.
o sa mai studiez si probez.

msc,

mariusc

Re: windows server 2003 - antivirus

Mesaj de mariusc » Dum Mai 09, 2010 11:34 am

Salutare,

Ca solutie de business ( corporativ ) cei de la Microsoft recomanda Symantec .... sau norton, pentru home users...
Eu il folosesc in privat de ani de zile - si chair daca nu a facut fata zilnic atacurilor, a reactionat destul de rapid si public .
Au pe site-ul lor ( ca orice alt producator de av, de altfel ) o baza de date a virusilor cu tot cu rezolvari foarte utila oricarui admin de sistem/retea ....

BitDefenderul reactioneaza in zona Europa de Est - este in stransa legatura cu producatorii Karpesky - o gramada de virusi provin din mama rusia ....

Insa solicita destul de mult si totusi nu au update-uri consistente ....

Eu sub nici o forma nu recomand Panda ... este o trompeta ...

McAffee ... au pierdut teren mult in fata celor de la Symantec ... citeam pe un forum acum vreo doi ani ca foarte multi angajati au plecat de la ei la Symantec ...
Plus ca cei de la Symantec au solutii complexe, gen BackupExec si Ghost Server .... si toate implementate intr-o infrastructura iti asigura o securitate destul de high ... si chiar si in caz de atac, exista posibilitatea de restore rapid si sigur ...

Ce n-as da sa am buget de achizitionare a solutiilor Symantec .... as duce o viata de admin tare relaxata ... :)

smcsa
Mesaje: 2805
Membru din: Mar Sep 29, 2009 7:29 pm
Localitate: Timisoara

Re: windows server 2003 - antivirus

Mesaj de smcsa » Dum Mai 09, 2010 1:12 pm

mariusc scrie: Ce n-as da sa am buget de achizitionare a solutiilor Symantec .... as duce o viata de admin tare relaxata ... :)
Mda, din pacate intre Vest si Est exista o diferenta foarte mare referitor la ce considera ei small business si ce avem noi in domeniul asta (si ca marime a afacerii, dar si ca nr. de calculatoare).
In ultima vreme se discuta la nivel de UE eliminarea obligativitatii pentru small business de a face si depune bilant la sfarsit de an. Ce considera ei small business ? Pana la 1.000.000 euro cifra de afaceri pe an :lol: :lol: :lol:

julianatanasoae
Mesaje: 280
Membru din: Vin Ian 20, 2012 7:33 pm

Re: windows server 2003 - antivirus

Mesaj de julianatanasoae » Lun Ian 23, 2012 10:35 pm

Pentru Windows Server in mod special, recomand Microsoft Forefront Endpoint Protection. E varianta lui Microsoft Security Essentials pentru servere. Costa, intr-adevar, dar eu pe serverul web pe care il intretin, la cum il reinstalez in fiecare luna, ma multumesc cu trial-ul de 90 de zile :mrgreen: :ugeek:

Iulian Atanasoae
-- future Microsoft MVP --

lord1astarot
Mesaje: 631
Membru din: Dum Apr 25, 2010 10:18 pm

Re: windows server 2003 - antivirus

Mesaj de lord1astarot » Lun Ian 23, 2012 10:56 pm

Eu mai degraba as recomanda o solutie antivirus de la Kaspersky. Cel putin la nivel de protectie PC se descurca relativ de bine.
Eventual poti folosi un alt antivirus, insa cel mai bine e sa fie de la o companie care merge anume pe ideea de antivirus.

alcoool2
Mesaje: 969
Membru din: Mie Dec 15, 2010 4:25 pm

Re: windows server 2003 - antivirus

Mesaj de alcoool2 » Mar Ian 24, 2012 9:50 am

Daca mi se permite un off topic

julianatanasoae scrie:Pentru Windows Server in mod special, recomand Microsoft Forefront Endpoint Protection. E varianta lui Microsoft Security Essentials pentru servere. Costa, intr-adevar, dar eu pe serverul web pe care il intretin, la cum il reinstalez in fiecare luna, ma multumesc cu trial-ul de 90 de zile :mrgreen: :ugeek:

Iulian Atanasoae
-- future Microsoft MVP --
De ce tre' sa reinstalezi lunar?
10Q itlearning

julianatanasoae
Mesaje: 280
Membru din: Vin Ian 20, 2012 7:33 pm

Re: windows server 2003 - antivirus

Mesaj de julianatanasoae » Mar Ian 24, 2012 9:31 pm

Nu intreba :mrgreen: am un fel de obsesie ca totul sa functioneze perfect si sa fie tot timpul actualizat...

Închis

Înapoi la “Intrebari despre ALTE versiuni de Windows”