Dezinstalare Net Framework Win 8.1 Pro

Ce este nou in Microsoft Windows 8?
Informatii despre cum se utilizeaza Microsoft Windows 8
Închis
cristian1969
Mesaje: 3
Membru din: Vin Feb 08, 2013 8:19 pm

Dezinstalare Net Framework Win 8.1 Pro

Mesaj de cristian1969 » Sâm Noi 07, 2015 10:45 am

Am nevoie sa dezinstalez versiunea Net Framework 4.5 la Windows 8.1 Pro si sa instalez versiunea Net Framework 4.0. Am un program la serviciu care nu lucreaza decat cu versiunea 4.0 si nu am posibilitatea de a ma conecta la internet.Multumesc anticipat pt orice ajutor.

Dr.Windows
Moderator
Moderator
Mesaje: 4570
Membru din: Vin Iul 31, 2009 7:32 am

Re: Dezinstalare Net Framework Win 8.1 Pro

Mesaj de Dr.Windows » Dum Noi 08, 2015 10:03 am

Nu stiu daca trebuie neaparat sa dezinstalezi versiunea 4.5... dar daca chiar trebuie poti defapt sa o dezactivezi din Control Panel\Programs\Turn Windows features on or off. Doar cauta in acea lista de aplicatii incluse in sistemul de operare si deselecteaza ".NET Framework 4.5 Advanced Services".

Pentru instalarea .NET Framework 4.0 fara acces la internet, trebuie sa descarci de pe un PC conectat la internet, kitul de instalare "offline" de pe site-ul Microsoft: Microsoft .NET Framework 4 (Standalone Installer) si apoi il poti transfera prin ce modalitate ai disponibila (USB/CD/etc) pe PC-ul cu pricina.

Bafta!

cristian1969
Mesaje: 3
Membru din: Vin Feb 08, 2013 8:19 pm

Re: Dezinstalare Net Framework Win 8.1 Pro

Mesaj de cristian1969 » Dum Noi 08, 2015 6:26 pm

Cea ce ai zis tu am facut inainte de a posta,degeaba am debifat optiunea ,nu merge ;am incercat sa instalez dupa aceea versiunea 4.0 care o am disponibila la programul pe care vreau sa il instalez dar nu se poate instala deoarece este deja instalata versiunea 4.5.Multumesc oricum pt sugestie.

timotei
Mesaje: 848
Membru din: Sâm Iun 27, 2009 7:41 am

Re: Dezinstalare Net Framework Win 8.1 Pro

Mesaj de timotei » Lun Noi 09, 2015 8:10 pm

Ștergerea de .NET framework e o treabă destul de ciudată, deoarece nu merge tot timpul, și câteodată (dacă ești developer) ajungi să reinstalezi windowsul.

Dacă dezinstalarea din program & features (nu ”turn windows features on or off”) nu merge cu success, poți încerca un tool de genul: http://techdows.com/2012/08/remove-net- ... -tool.html

Dr.Windows
Moderator
Moderator
Mesaje: 4570
Membru din: Vin Iul 31, 2009 7:32 am

Re: Dezinstalare Net Framework Win 8.1 Pro

Mesaj de Dr.Windows » Lun Noi 09, 2015 8:28 pm

Inainte de a-ti recomanda un lucru pe care nu stiam ca l-ai incercat deja (pentru ca nu ai mentionat), am uitat sa fac si eu un lucru "elementar" - sa verific ce spune Microsoft pentru "System Requirements": .NET Framework System Requirements... si dupa cum se vede, Windows 8.1 NU este in lista... adica s-a rezolvat - NU se poate. ;)

Ai incercat totusi sa executi aplicatia in "Compatibility mode" pentru Windows 7... poate asa functioneaza?

cristian1969
Mesaje: 3
Membru din: Vin Feb 08, 2013 8:19 pm

Re: Dezinstalare Net Framework Win 8.1 Pro

Mesaj de cristian1969 » Joi Noi 12, 2015 7:39 pm

Am reusit pana la urma sa il fac sa mearga fara sa mai dezinstalez net framework 4.5 ,cam greu dar pana la urma ce mai conteaza munca daca la final ai reusit sa ajungi la liman; multumesc pentru ajutor ,ideile pe care le-am primit au fost utile.

Închis

Înapoi la “Intrebari despre Windows 8”