retea win 8.1

Ce este nou in Microsoft Windows 8?
Informatii despre cum se utilizeaza Microsoft Windows 8
Închis
Lambada
Mesaje: 35
Membru din: Mar Aug 20, 2013 7:40 am

retea win 8.1

Mesaj de Lambada » Lun Noi 11, 2013 1:03 pm

Am urmatoarea problema: un LAN (prin cablu, nu wireless) pe care, din viteza, l-am setat pe Public, in loc sa-i fi dat Private. Ca urmare, o vede acum ca Unidentified cu toate ca are cablul introdus in PC, IP introdus, workgroup, etc, dar nu am conexiune la net si nu vad nici compurile din grup!

Pe Google am gasit tot soiul de forumuri, youtube, etc dar nici unul nu-mi rezolva problema, pentru ca toate sunt "demo" la retele conectate, pe cand eu NU sunt conectat. Deci practic ma intereseaza cum se schimba "network type" din public in private, cu o optiune sau cu un soi de Refresh, dar nici asa ceva nu am gasit, sau asemanator. Repet, e Win 8.1. Mersi!

Catalin B.
Moderator
Moderator
Mesaje: 813
Membru din: Vin Sep 09, 2011 4:05 pm
Localitate: Iaşi

Re: retea win 8.1

Mesaj de Catalin B. » Vin Noi 15, 2013 8:10 pm

Nu pare sa fie chiar asa de greu totusi: uite un exemplu
Daca nu reusesti, o sa trebuiasca sa astepti sa ajungem si noi la 8.1 ;)
Probleme să fie, că soluţii se găsesc...

timotei
Mesaje: 848
Membru din: Sâm Iun 27, 2009 7:41 am

Re: retea win 8.1

Mesaj de timotei » Joi Dec 19, 2013 8:46 pm

Eu am Win 8.1 și am făcut rețea de 2 calculatoare conectate direct. Și eu mi-am setat-o pe Public (din greșeală), dar am dezactivat firewall-ul pt totu (temporar) și a mers (doream un transfer de fișiere). Ziceai că nu ai NET. De unde vine net-ul? Ai setat gateway cum trebuie?

Ai încercat partea asta? http://www.wincert.net/tips/microsoft-w ... -windows-8
Eu am folosit-o de multe ori cu success.

Lambada
Mesaje: 35
Membru din: Mar Aug 20, 2013 7:40 am

Re: retea win 8.1

Mesaj de Lambada » Dum Ian 05, 2014 3:59 pm

Am descoperit intr-un final :) Era de la IPv6, adica era bifat implicit! Dupa ce l-am debifat, totul a mers struna. inainte nu se loga pur si simplu la un LAN, cu toate ca- dadeam IP (v4) corect, cu mask, tot tot ce trebuia si nu vedea nici net-ul. Food for thought: de ce apare bifat implicit oare? :?

Închis

Înapoi la “Intrebari despre Windows 8”