Ecomomisire de energie cu windows 8?

Ce este nou in Microsoft Windows 8?
Informatii despre cum se utilizeaza Microsoft Windows 8
timotei
Mesaje: 848
Membru din: Sâm Iun 27, 2009 7:41 am

Re: Ecomomisire de energie cu windows 8?

Mesaj de timotei » Lun Feb 06, 2012 11:31 pm

queensoft scrie:
timotei scrie:
Bogdy4FuN scrie:Mie unu mi se pare absolut normal ca W8 sa fie macar ,,putin mai'' economizator decat W7 (W7 inca mai are servicii idioate care se activeaza la start-up gen indexing) !

Din cate stiu eu, W8 merge pe un desing futurist ! Nu cred ca va fi o diferenta uriasa la acest capitol !
Ți se pare doar că e idiot serviciul de indexing... E foarte bun dacă ai cantitate mare de date, și nu folosești ceva program gen Total Commander pentru căutare. Cu indexing, găsești ceva foarte repede, comparativ fără indexing :)
Dar faci economie de curent mai mare cu indexing sau fara ?
Cu indexing - tot timpul Windows indexeaza fisierele. Poate dau o cautare pe luna sau pe saptamina, depinde de modul tau de lucru.
Eu stiu unde imi tin fisierele, dau cautare foarte foarte rar.
Si da, folosesc Total Commander. Dar nu vad care e diferenta dintre search windows si search total commmander.
Fara indexing - nu indexeaxa nici un fisier, niciodata, deci economie de energie din start.
Nu poți compara o căutare cu indexing cu una fără indexare :) Pur și simplu teoretic nu merge.

Avatar utilizator
queensoft
Mesaje: 597
Membru din: Mar Ian 24, 2012 5:11 pm

Re: Ecomomisire de energie cu windows 8?

Mesaj de queensoft » Mar Feb 07, 2012 12:02 am

timotei scrie:Nu poți compara o căutare cu indexing cu una fără indexare :) Pur și simplu teoretic nu merge.
Pai de ce nu ?!
Am si descris ami sus situatia reala.

timotei
Mesaje: 848
Membru din: Sâm Iun 27, 2009 7:41 am

Re: Ecomomisire de energie cu windows 8?

Mesaj de timotei » Mar Feb 07, 2012 12:52 am

queensoft scrie:
timotei scrie:Nu poți compara o căutare cu indexing cu una fără indexare :) Pur și simplu teoretic nu merge.
Pai de ce nu ?!
Am si descris ami sus situatia reala.
Pentru că, la indexare nu face căutare liniară (nu în sensul complexității). El deja are pointeri către mănunchiuri de informații. La Total Commander/neindexat, ia la rând fișierele :)

Avatar utilizator
queensoft
Mesaje: 597
Membru din: Mar Ian 24, 2012 5:11 pm

Re: Ecomomisire de energie cu windows 8?

Mesaj de queensoft » Mar Feb 07, 2012 11:33 am

Eu ma refeream la economia de energie strict in cazul in care activezi / dezactivezi serviciul de indexare fisiere din Windows, apoi faci un search o data pe luna / saptamina.
Sau la search Windows cu indexare dezactivata si search Total Commander.
MI se par ca aceste 2 situatii sint perfect compatibile si se poate face o comparaie din punct de vedere al energiei consumate.
Dar, totusi, cine sta sa faca asa ceva si cum se poate masura energia consumata ?

lord1astarot
Mesaje: 631
Membru din: Dum Apr 25, 2010 10:18 pm

Re: Ecomomisire de energie cu windows 8?

Mesaj de lord1astarot » Mar Feb 07, 2012 12:14 pm

Poti vedea cata energie e consumata prin rularea comenzii powercfg-energy in cmd. (Asta in windows 7, probabil merge si in 8).

Orice operatie facuta de windows in plus consuma energie. Chiar siin cantitati mici, insa la cateva operatii de acest fel dezactivate sauscoase din sistem se vede diferenta la energie/performanta.

In acelasi timp depinde si de modul de folosire a procesorului, daca cei de la microsoft au marit performanta de lucru cu procesoarele, acest lucru se va vedea la onsumul de energie.

Avatar utilizator
queensoft
Mesaje: 597
Membru din: Mar Ian 24, 2012 5:11 pm

Re: Ecomomisire de energie cu windows 8?

Mesaj de queensoft » Mar Feb 07, 2012 12:24 pm

Uite ca pe asta nu o stiam.
Comanda are un spatiu lipsa: powercfg SPATIU -energy

OK, perfect, atunci cum este mai avantajos: index OFF + cautare 1/zi/saptamina/luna sau index ON + cautare 1/zi/saptamina/luna ?

lord1astarot
Mesaje: 631
Membru din: Dum Apr 25, 2010 10:18 pm

Re: Ecomomisire de energie cu windows 8?

Mesaj de lord1astarot » Mar Feb 07, 2012 12:56 pm

Eu as merge pe off, insa poti testa si sa ne spui si noua rezultatele. Pur si simplu inca nu am un windows 8 la infemana si cel mai sigur ar fi de vazut in practica.

timotei
Mesaje: 848
Membru din: Sâm Iun 27, 2009 7:41 am

Re: Ecomomisire de energie cu windows 8?

Mesaj de timotei » Mar Feb 07, 2012 3:35 pm

lord1astarot scrie:Eu as merge pe off, insa poti testa si sa ne spui si noua rezultatele. Pur si simplu inca nu am un windows 8 la infemana si cel mai sigur ar fi de vazut in practica.
Asta nu e valabil doar la W8, ci la orice versiune de windows care are indexare.

Indexarea e bună când faci indexare pe chestii care NU se modifică de prea multe ori. Dar dacă faci indexarea la un folder unde tot bagi/adaugi/modifici fișierele (de genul, un repository de cod sursă), atunci acolo nu se merită.

Avatar utilizator
queensoft
Mesaje: 597
Membru din: Mar Ian 24, 2012 5:11 pm

Re: Ecomomisire de energie cu windows 8?

Mesaj de queensoft » Mar Feb 07, 2012 7:25 pm

lord1astarot scrie:Eu as merge pe off, insa poti testa si sa ne spui si noua rezultatele. Pur si simplu inca nu am un windows 8 la infemana si cel mai sigur ar fi de vazut in practica.
Pai este valabila chestia si pentru Windows 7.
Si nu stiu cine se risca si are si timp sa puna Windows 8 pe un laptop, pentru asemenea probe.

timotei
Mesaje: 848
Membru din: Sâm Iun 27, 2009 7:41 am

Re: Ecomomisire de energie cu windows 8?

Mesaj de timotei » Mar Feb 07, 2012 8:19 pm

queensoft scrie: Si nu stiu cine se risca si are si timp sa puna Windows 8 pe un laptop, pentru asemenea probe.
Se numesc (beta-)testeri. Și nu toți oamenii sunt făcuți/pot fi (beta-) testeri. Dacă n-ar exista testeri... atunci soft-urile ar fi vai și amar de ele.

Închis

Înapoi la “Intrebari despre Windows 8”