Ecomomisire de energie cu windows 8?

Ce este nou in Microsoft Windows 8?
Informatii despre cum se utilizeaza Microsoft Windows 8
Avatar utilizator
queensoft
Mesaje: 597
Membru din: Mar Ian 24, 2012 5:11 pm

Re: Ecomomisire de energie cu windows 8?

Mesaj de queensoft » Mar Feb 07, 2012 8:30 pm

Stiu si eu de alpha si beta testeri, stai linistit. Am facut si eu asa ceva.
Era mai mult o intrebare retorica.
Totusi, cred ca nu s-a gindit nimeni la asa ceva si nu sta nimeni sa masoare asa ceva !!!

julianatanasoae
Mesaje: 280
Membru din: Vin Ian 20, 2012 7:33 pm

Re: Ecomomisire de energie cu windows 8?

Mesaj de julianatanasoae » Mar Feb 07, 2012 8:35 pm

Nu sta nimeni sa masoare asa ceva? Mai gandeste-te:
http://blogs.msdn.com/b/b8/archive/2011 ... ndows.aspx

:D
Iulian Atanasoae
-- future Microsoft MVP --

timotei
Mesaje: 848
Membru din: Sâm Iun 27, 2009 7:41 am

Re: Ecomomisire de energie cu windows 8?

Mesaj de timotei » Mar Feb 07, 2012 8:55 pm

queensoft scrie:Stiu si eu de alpha si beta testeri, stai linistit. Am facut si eu asa ceva.
Era mai mult o intrebare retorica.
Totusi, cred ca nu s-a gindit nimeni la asa ceva si nu sta nimeni sa masoare asa ceva !!!
Ba da, măsoară. Pentru că ăsta e un punct în plus FOARTE mare pentru clienți, mai ales dacă vorbim de tablete. La laptop-uri s-a obișnuit lumea cu timp puțin, că totul contează de baterie, dar dacă vine Win8 cu ceva de genu: ”cu 1 oră mai mult față de win 7”, atunci au câștigat mult!

lord1astarot
Mesaje: 631
Membru din: Dum Apr 25, 2010 10:18 pm

Re: Ecomomisire de energie cu windows 8?

Mesaj de lord1astarot » Mar Feb 07, 2012 9:18 pm

Ar fi intr-adevar un punct forte eficienta energetica, asta in timp ce creatorii de tablete/pda/telefoane nu prea isi bat capul cu modernizarea baeriei, cel putin windows-ul de pe aceste device-uri sa mearga in intampinarea consumatorilor la aceasta problema.

Avatar utilizator
queensoft
Mesaje: 597
Membru din: Mar Ian 24, 2012 5:11 pm

Re: Ecomomisire de energie cu windows 8?

Mesaj de queensoft » Mie Feb 08, 2012 9:51 am

Am zis ca nu stau userii obisnuiti sa masoare asta, cu atitea detalii.
Userul zice "a murit bateria dupa 2 ore" si gata.
Dezvoltatorii de OS si de hardware mi se par si normal sa masoare asta, nu ?!

lord1astarot
Mesaje: 631
Membru din: Dum Apr 25, 2010 10:18 pm

Re: Ecomomisire de energie cu windows 8?

Mesaj de lord1astarot » Mie Feb 08, 2012 10:17 am

queensoft scrie:Am zis ca nu stau userii obisnuiti sa masoare asta, cu atitea detalii.
Userul zice "a murit bateria dupa 2 ore" si gata.
Dezvoltatorii de OS si de hardware mi se par si normal sa masoare asta, nu ?!
Masoara si userii obisnuiti, daca ii mână curioztatea. Sun useri si useri:) Intr-adevar sunt useri care, dupa cum am mai spus, folosesc windows-ul asa cum vine, altii, insa mai masoara/calculeaza/modifica si chestii dintr-astea. Cat de "power" nu i-ai numi, tot useri raman :D

timotei
Mesaje: 848
Membru din: Sâm Iun 27, 2009 7:41 am

Re: Ecomomisire de energie cu windows 8?

Mesaj de timotei » Mie Feb 08, 2012 10:21 am

queensoft scrie:Am zis ca nu stau userii obisnuiti sa masoare asta, cu atitea detalii.
Userul zice "a murit bateria dupa 2 ore" si gata.
Dezvoltatorii de OS si de hardware mi se par si normal sa masoare asta, nu ?!
Tocmai, pentru user-ii finali e ”problema”. Pentru el 1 oră (nu contează cum se face) e ceva. Mai ales pentru oamenii de afaeri care-s pe drum toată ziua, și apucă doar din când în când să-și încarce tableta/laptop-ul.

Adrian
Mesaje: 984
Membru din: Joi Sep 03, 2009 12:49 pm

Re: Ecomomisire de energie cu windows 8?

Mesaj de Adrian » Dum Mar 11, 2012 11:31 am

e perfect adevarat. cand calatoresti frecvent sunt importante uneori si 5 minute in plus. iar intre doua avioane nu ai prea mult timp sa-ti reincarci bateria. (cred ca producatorii ar trebui sa se gandeasca mai mult si la acest aspect).

timotei
Mesaje: 848
Membru din: Sâm Iun 27, 2009 7:41 am

Re: Ecomomisire de energie cu windows 8?

Mesaj de timotei » Dum Mar 11, 2012 11:44 am

Adrian scrie:e perfect adevarat. cand calatoresti frecvent sunt importante uneori si 5 minute in plus. iar intre doua avioane nu ai prea mult timp sa-ti reincarci bateria. (cred ca producatorii ar trebui sa se gandeasca mai mult si la acest aspect).
Păi s-au gândit. Și fac HW mai slăbuț. pt asta, cu baterie mare (5-10 ore). De genul: plăci video on-board, procesoare Ultra-Low-Voltage.

lord1astarot
Mesaje: 631
Membru din: Dum Apr 25, 2010 10:18 pm

Re: Ecomomisire de energie cu windows 8?

Mesaj de lord1astarot » Dum Mar 11, 2012 11:52 am

Trebuie sa mai insiste la ceea ce e in interiorul bateriei, aici nu vad deloc dezvoltare. Iar ontopic, ar destul de bine sa fie mai usoara dezactivare "chichitzelor" din windows pentru scaderea consumului. Si aici nu am in vedere chestii third party, ci windows-ul in sine ar trebui sa se optimizeze si in directia asta.

In rest eu zic ca cei de la windows chiar fac treaba buna, si, spre deosebire de windows vista, care a cam dezamagit, windows 8 este mult mai ok.

Închis

Înapoi la “Intrebari despre Windows 8”