Ecomomisire de energie cu windows 8?

Ce este nou in Microsoft Windows 8?
Informatii despre cum se utilizeaza Microsoft Windows 8
Adrian
Mesaje: 984
Membru din: Joi Sep 03, 2009 12:49 pm

Re: Ecomomisire de energie cu windows 8?

Mesaj de Adrian » Dum Mar 11, 2012 12:03 pm

ai incercat W8?
Eu am incercat vista - din curiozitate - cand a aparut iar apoi, desi nu am fost pe deplin multumit, nu am mai renuntat la el din comoditate.
Cu vista, bateria ma tinea cam doua ore (acum s-a dus de tot). Dar o chestie care sa poata prelungi capacitatea bateriei ar fi nemaipomenita, indiferent daca este parte de soft sau de hard.

lord1astarot
Mesaje: 631
Membru din: Dum Apr 25, 2010 10:18 pm

Re: Ecomomisire de energie cu windows 8?

Mesaj de lord1astarot » Dum Mar 11, 2012 12:07 pm

Windowsul 8 l-am incercat (si inca il mai incerc) doar in masina virtuala. Insa imi place cum se misca, chiar si in virtuala, la setarile masinii virtuale la minimum requirements, ceea ce e ok, cu cat mai putin incarcat e sistemul, cu atat consuma mai putin. Insa dupa cum am mai spus, la ceea ce e in interiorul bateriei ar trebui sa se insiste mai mult.

timotei
Mesaje: 848
Membru din: Sâm Iun 27, 2009 7:41 am

Re: Ecomomisire de energie cu windows 8?

Mesaj de timotei » Dum Mar 11, 2012 12:09 pm

Se insistă, dar există o anumită limită tehnologică (gen procesoarele, acuma nu mai pot mări viteza brută deoarece trebuie super cooling system, și încearcă altfel). Deși probabil și la lucrurile nou inventate, mai bune ca cele actuale, nu se dau instant drumul pe piața deoarece fiecare are un interes în afacerea lui.

Lory
Mesaje: 151
Membru din: Dum Mai 09, 2010 10:48 pm

Re: Ecomomisire de energie cu windows 8?

Mesaj de Lory » Dum Mar 11, 2012 11:47 pm

Scaderea caldurii emanate de componentele hw ar scadea si consumul de energie.
Producatorii de software cauta sa faca unele optimizari, insa solutiile majore tot pe hw trebuie sa vina. Daca optimizeaza consumul de resurse hw, cei de la microsoft deja optimizeaza consumul de curent.

Avatar utilizator
queensoft
Mesaje: 597
Membru din: Mar Ian 24, 2012 5:11 pm

Re: Ecomomisire de energie cu windows 8?

Mesaj de queensoft » Lun Mar 12, 2012 1:43 pm

Cred ca ai incurcat borcanele.
Caldura degajata este o consecinta a consumului de energie, si nu invers.

lord1astarot
Mesaje: 631
Membru din: Dum Apr 25, 2010 10:18 pm

Re: Ecomomisire de energie cu windows 8?

Mesaj de lord1astarot » Lun Mar 12, 2012 2:09 pm

Probabil se referea la scaderea cantitatii de energie transformat in caldura. Adica cu cat mai putina caldura se transforma in energie, cu atat mai putin se consuma.

timotei
Mesaje: 848
Membru din: Sâm Iun 27, 2009 7:41 am

Re: Ecomomisire de energie cu windows 8?

Mesaj de timotei » Lun Mar 12, 2012 3:52 pm

queensoft scrie:Cred ca ai incurcat borcanele.
Caldura degajata este o consecinta a consumului de energie, si nu invers.
Da și nu. Da, pentru ce-ai zis tu. Nu, pentru că dacă folosești un procesor care e mai ”cald” by design, atunci cooling system-ul trebuie să funcționeze ma mult -> energie consumată. Plus că dacă e prea multă căldură, componentele în timp se ”uzează” și nu dau randament prea mare la căldură mare. Bine aici există o anumită limită, deobicei nu influențează așa mult, și mai mult merge pe scenariu spus de tine: consum => căldură.

lord1astarot
Mesaje: 631
Membru din: Dum Apr 25, 2010 10:18 pm

Re: Ecomomisire de energie cu windows 8?

Mesaj de lord1astarot » Lun Mar 12, 2012 7:31 pm

Ar mai fi si tipul display-ului. Inca se incearca introducerea display-urilor e-ink colore, insa inca nu e ceea ce poate fi. Insa cand o sa se reuseasca, eu zic ca o sa scada mult consumul.

timotei
Mesaje: 848
Membru din: Sâm Iun 27, 2009 7:41 am

Re: Ecomomisire de energie cu windows 8?

Mesaj de timotei » Lun Mar 12, 2012 7:42 pm

lord1astarot scrie:Ar mai fi si tipul display-ului. Inca se incearca introducerea display-urilor e-ink colore, insa inca nu e ceea ce poate fi. Insa cand o sa se reuseasca, eu zic ca o sa scada mult consumul.
Păi display-ul ia oricum porția lui bună din baterie. Aproape 40%, în funcție de tipul și mărimea display-ului. Chiar și așa depinde FOARTE mult de cum se folosește PC-ul. Fiecare versiune nouă a unui sistem de operare (deci și W8) aduce deobicei anumite îmbunătățiri, la W8 cu atât mai mult cu cât se vrea a se rula și pe tableta, deci trebuie să stoarcă orice bucățică :)

lord1astarot
Mesaje: 631
Membru din: Dum Apr 25, 2010 10:18 pm

Re: Ecomomisire de energie cu windows 8?

Mesaj de lord1astarot » Lun Mar 12, 2012 8:00 pm

Ma refer la display-urile e-ink, care se folosesc acum la kindle. Daca s-ar reusi perfectionarea alor color pana la caracteristicile celui obisnuit, s-ar economisi destul de mult. Acum, din cate am inteles, e-ink-urile color se misca cam incet si culorile nu sunt chiar atat de ok, adica is cam fade. Sa speram ca in viitor vom avea laptop-uri cu e-ink...

Închis

Înapoi la “Intrebari despre Windows 8”