Clonarea unui stick USB

Ce este nou in Microsoft Windows XP?
Informatii despre cum se utilizeaza Microsoft Windows XP
Închis
Avatar utilizator
aty
Mesaje: 32
Membru din: Vin Apr 12, 2013 4:07 pm
Localitate: Sighetu-Marmatiei
Contact:

Clonarea unui stick USB

Mesaj de aty » Lun Iul 15, 2013 11:56 am

Buna ziua. As vrea sa clonez si eu un stick usb cu ajutorul caruia rulaleaza programele pe un calculator. Usb-ul functioneaza ca si licenta la program. In my computer nu apare nimik am auzit de ceva programe Dongle numai ca nu prea il stiu folosi. Multumesc!

Dr.Windows
Moderator
Moderator
Mesaje: 4570
Membru din: Vin Iul 31, 2009 7:32 am

Re: Clonarea unui stick USB

Mesaj de Dr.Windows » Lun Iul 15, 2013 1:39 pm

Daca stick-ul este folosit pe post de "cheie de licenta" nu prea ai sanse sa-l clonezi... tocmai pentru ca asa a fost conceput, pentru evitarea fraudelor...
Acum depinde si de modul in care este folosit acel stick... pentru ca am vazut si "solutii de protectie" in care doar se cauta un fisier pe acel stick si atunci se putea clona fara nici o problema (aici problema "legalitatii" cade in sarcina utilizatorului ;) )

Cel mai simplu este sa intrebi furnizorul aplicatiei in ce conditii sau cu ce costuri se poate inlocui acel stick in situatia in care se defecteaza - s-ar putea sa primesti unul "gratis" daca scopul utilizarii ramane conform "licentei"... atlfel poti incerca clonarea lui cu aplicatii de genul Clonezilla (care este free) sau alte aplicatii comerciale gen Ghost sau Acronis, s.a.

Închis

Înapoi la “Intrebari despre Windows XP”