Restart

Ce este nou in Microsoft Windows XP?
Informatii despre cum se utilizeaza Microsoft Windows XP
Închis
Bogdy4FuN
Mesaje: 289
Membru din: Mie Mai 04, 2011 2:46 pm

Restart

Mesaj de Bogdy4FuN » Vin Apr 27, 2012 10:49 am

O problema veche pentru desktopul meu: Instalez WXP regulat (ma rog, cam de 2-3 ori pe an) si intotdeauna din aceiasi problema. Dupa 2-3 luni de la instalare, sistemul incepe sa isi ia restarturi pentru care sincer nu pot gasi nici o explicatie plauzibila. Avand in vedere faptul ca daca instalez din nou windows (doar format C), problema dispare, nu cred ca e ceva Hardware.

A mai patit cineva ?
:)

Dr.Windows
Moderator
Moderator
Mesaje: 4570
Membru din: Vin Iul 31, 2009 7:32 am

Re: Restart

Mesaj de Dr.Windows » Vin Apr 27, 2012 2:30 pm

Eu pot sa-ti spun ca am PC-uri in cadrul companiei care sunt instalate de mai bine de 5 ani si nu am avut probleme cu ele niciodata... asa ca depinde foarte mult si ce anume instalezi, daca ai actualizarile la zi, etc... pentru ca asa cum spuneai problema pare a fi strict de software... si nu degeaba insista Microsoft asupra LEGALITATII unui sistem de operare, in primul rand ca intr-o situatie "legala" le puteai cere ajutorul... ;)

Avatar utilizator
queensoft
Mesaje: 597
Membru din: Mar Ian 24, 2012 5:11 pm

Re: Restart

Mesaj de queensoft » Vin Apr 27, 2012 3:18 pm

Poate a fie de la o problema hardware.
De exempu: temperatura.
Poate dupa acea perioada instalezi suficiente programe care suprasolicita procesorul si creste temperatura.
Sau probleme cu hard disk sau memorie.
Poate dupa acea perioada instalezi suficiente programe si acestea ajung sa ocupe exacta cel sector din hard disk sau memorie care este defect.
Eu pateam asa cu GTA San Andreas. Dupa ce jucam o perioada, BSOD si restart.
Pina la urma mi-am dat seama ca erao o memorie stricata, exact spre sectoarele de final. Deci, cind incarcam GTA SA si se umplea memoria, eroare.
Cind foloseam programele obisnuite, erau mult mai mici si nu se ocupa memoria.
Ttusi fa niste etste, eu recomand Ultimate Boot CD, faci la procesor, memorie, hard disk.
Eventual alte programe de benchmark (gen Passmark sau altele) si supraveghezi si temperatura in acest timp.

Sau poate iei virusi, dupa o perioada.

ccirtina
Mesaje: 280
Membru din: Lun Oct 11, 2010 9:49 pm
Localitate: Craiova

Re: Restart

Mesaj de ccirtina » Vin Apr 27, 2012 4:04 pm

Eu am patit asa cun un XP cracuit, aveam un CD pe care era ascuns de priviri un .bat .ini (ceva de genu) nu mai stiu concret fisierele , dar dupa ce instalam dupa o perioada calc o lua razna desi instalam si antivirus.
Am aruncat CD si am cumparat licenta - este super acum
Dar poti incerca un alt SO de la alta persoana si daca face la fel este clar ca sunt variantele de mai sus mentionate in topic.
Bafta!

timotei
Mesaje: 848
Membru din: Sâm Iun 27, 2009 7:41 am

Re: Restart

Mesaj de timotei » Vin Apr 27, 2012 4:27 pm

Bogdy, ai putea încerca cu altă versiune de XP (în sensul de alt CD), să vezi. Poate are probleme setupul acela. Dacă restarturile sunt directe, foarte probabil să fie cauză hardware. Altfel e de la programele instalate. Totodată și driverele pot face probleme de genul acesta, când există incompatibilități între driver și anumite programe.

Dr.Windows
Moderator
Moderator
Mesaje: 4570
Membru din: Vin Iul 31, 2009 7:32 am

Re: Restart

Mesaj de Dr.Windows » Vin Apr 27, 2012 5:08 pm

timotei scrie:Dacă restarturile sunt directe, foarte probabil să fie cauză hardware.
Desi atat Timotei cat si Queensoft au dreptate - pentru ca atunci cand sunt "random reboots" sau alte blocari/inghetari ale PC-ului, Microsoft spune (in cursul MOC 50331 - Windows 7 Enterprise Desktop Support Technician) ca aceste blocari e posibil sa fie din cauza SURSEI acelui PC, inclin totusi sa cred ca este mai degraba o problema software (si cel mai probabil virusi) pentru ca daca ar fi sursa sau alta componenta hardware nu cred ca i-ar lua lui Bogdan 2 luni sa-si reinstaleze driverele si jocurile preferate... o astfel de instalare/reconfigurare o faci in maxim 1 saptamana, deci defectul ar trebui sa se manifeste mult mai rapid.

Oricum pentru a te lamuri, poti incerca imediat dupa instalare un program de genul StressMyPC ca sa vezi daca "crapa" imediat dupa o instalare proaspata.
In plus nu strica un test de memorie si HDD asta ca sa mai elimini 2 componente hardware care iti pot face figuri din cand in cand...

Închis

Înapoi la “Intrebari despre Windows XP”