windows vista business 64

Ce este nou in Microsoft Windows Vista?
Informatii despre cum se utilizeaza Microsoft Windows Vista
Închis
adn_ul
Mesaje: 59
Membru din: Lun Sep 28, 2009 3:10 pm
Localitate: Oradea
Contact:

windows vista business 64

Mesaj de adn_ul » Lun Oct 18, 2010 9:36 pm

Salut,
Exista vre-o posibilitate sa descarc de pe ceva site Microsoft o imagine cu Windows Visat Business 64 bit. DVD-ul pe care l-am primit in pachetul achizitionat s-a distrus(l-am zgaraiat destul de rau) si nu il mai citeste, si as dori sa fac un reinstall.

Multumesc.

Dr.Windows
Moderator
Moderator
Mesaje: 4570
Membru din: Vin Iul 31, 2009 7:32 am

Re: windows vista business 64

Mesaj de Dr.Windows » Mar Oct 19, 2010 12:16 pm

Din pacate pe site-ul Microsoft nu il vei gasi... decat poate pe site-ul lor de dezvoltare - MSDN, asta daca ai o subscriptie MSDN.
Altfel cred ca trebuie sa te adresezi celor de la suport tehnic sau in cel mai rau caz trebuie sa "suni un prieten"... ;) (dar prietenul trebuie sa aibe EXACT aceeasi versiune ca si tine pentru ca este important daca licenta este OEM/Retail/Volume, altfel nu ti se va potrivi cheia de activare)

adn_ul
Mesaje: 59
Membru din: Lun Sep 28, 2009 3:10 pm
Localitate: Oradea
Contact:

Re: windows vista business 64

Mesaj de adn_ul » Mie Oct 20, 2010 8:19 pm

Licenta este OEM, am facut rost de un Vista business dar pe 32 nu pe 64. Deci trebuie neapaat OEM.
MS

timotei
Mesaje: 848
Membru din: Sâm Iun 27, 2009 7:41 am

Re: windows vista business 64

Mesaj de timotei » Mar Ian 24, 2012 8:41 am

Dacă tot suntem la ”disc-uri” distruse, nu oferă - ar fi o idee bună - MS ceva serviciu prin care să mai plătești câtva - bineînțeles, mult mai mic decât o licență nouă - și să-ți procure un nou disc, pentru o anume cheie?

Dr.Windows
Moderator
Moderator
Mesaje: 4570
Membru din: Vin Iul 31, 2009 7:32 am

Re: windows vista business 64

Mesaj de Dr.Windows » Mar Ian 24, 2012 8:54 am

Stiu ca exista la un moment dat ceva de genul asta, dar era vorba de licente de volum - pentru ca primeai doar o "hartie" in care primeai acordul de utilizare pe X PC-uri, kitul de instalare se achizitiona separat si puteai sa iei mai multe (in functie de nevoi) pentru ca "cheia de activare" era oricum una singura.

Pentru OEM nu exista si nu cred ca va exista vreodata... tocmai de aia, deobicei in acordul de licenta ti se "permite" sa faci o copie de siguranta a CD/DVD-ului doar pentru "backup purposes" adica pentru situatia in care ti se deterioreaza suportul original.

Avatar utilizator
queensoft
Mesaje: 597
Membru din: Mar Ian 24, 2012 5:11 pm

Re: windows vista business 64

Mesaj de queensoft » Mar Ian 24, 2012 9:05 pm

Din cite stiu eu, poti sa "faci rost" de un kit de oriunde.
Importanta este licenta.
Poti sa te interesezi exact si precis aici: http://www.microsoft.com/romania/contact.aspx

Închis

Înapoi la “Intrebari despre Windows Vista”