SyncToy - solutie free de backup pentru file-server

Ce este nou in Microsoft Windows Vista?
Informatii despre cum se utilizeaza Microsoft Windows Vista
Dr. Cloud
Mesaje: 3327
Membru din: Mar Oct 02, 2012 11:19 am

Re: SyncToy - solutie free de backup pentru file-server

Mesaj de Dr. Cloud » Mie Sep 01, 2010 8:31 pm

Eu am un Seagate extern conectat pe USB caruia i-am spus ce foldere trebuie sa urmareasca si nu ma mai intereseaza cate fisiere am in folderele pe care le monitorizeaza - nici nu simt ca face back-up. Am verificat chiar dupa ce am citit mesajul tau daca ultimul fisier la care am lucrat e adus la zi si m-am convins ca isi face treaba singur si bine.
Pai o fi mai smecher si mai scump. Al meu la 1,5 mil. nu prea stie astfel de trucuri. Ma lasa pe mine sa ma chinui cu back-up-ul.

Avatar utilizator
gecs
Moderator
Moderator
Mesaje: 2311
Membru din: Sâm Aug 15, 2009 10:05 am
Localitate: Bucuresti

Re: SyncToy - solutie free de backup pentru file-server

Mesaj de gecs » Mie Sep 01, 2010 8:33 pm

Schimba-l!

Dr. Cloud
Mesaje: 3327
Membru din: Mar Oct 02, 2012 11:19 am

Re: SyncToy - solutie free de backup pentru file-server

Mesaj de Dr. Cloud » Mie Sep 01, 2010 8:37 pm

Nu am de ce gecs. Atata timp cat imi este util in ceea ce fac, chiar daca muncesc eu in plus (nu ca ar fi ceva rau), sunt multumit de el.
Ca nu stie el sa faca singur back-up, asta e, dar e bun si chiar daca nu stie.
Cand o da semne de batranete o sa il schimb, dar momentan cu banii pe care i-as da pe unul nou, fac ceva util pentru mine. (imi cumpar prajituri :lol: )

Avatar utilizator
queensoft
Mesaje: 597
Membru din: Mar Ian 24, 2012 5:11 pm

Re: SyncToy - solutie free de backup pentru file-server

Mesaj de queensoft » Mar Ian 24, 2012 9:07 pm

mariusc scrie:Salutare,
Pentru cine este interesat, la microsoft pe site gasiti un tool foarte util pentru file-server backup si nu numai ( inclusiv pentru foldere salvate pe orice pc din retea ) :
http://www.microsoft.com/downloads/deta ... n#filelist
Si unde face backup ?
Nu am acum seara timp sa-l testez, dar m-ar interesa.

timotei
Mesaje: 848
Membru din: Sâm Iun 27, 2009 7:41 am

Re: SyncToy - solutie free de backup pentru file-server

Mesaj de timotei » Vin Ian 27, 2012 1:54 pm

Am folosit SyncToy o bucată lungă de vreme. Pentru ca la final să renunț la el.

Eu foloseam modul echo, dar avea (și încă are parcă), un bug, în unele cazuri (destul de multe) nu ștergea fișierele șterse pe cealaltă parte - era ceva chichiță parcă, când căutam un fix pentru asta. Asta rezulta că pe target-ul de backup tot se aduna fișiere degeaba, ne-actuale.

Așa că, știind de rsync de pe Linux - foarte tare tool-ul btw - am căutat ceva alternative, și am dat peste: QtdSync. De când îl am fac backup și mai des, deoarece totul merge strună :) Are tot felu de flag-uri, e chiar mai puternic ca și SyncToy, șiiiiii, partea și mai bună e că stochează fișierele de configurare backup unde vreau eu, nu prin AppData/etc :)

Închis

Înapoi la “Intrebari despre Windows Vista”