"This folder is empty" desi fisierele sunt prezente...

Ce este nou in Microsoft Windows 7?
Informatii despre cum se utilizeaza Microsoft Windows 7
Închis
gh19612005
Mesaje: 205
Membru din: Lun Dec 28, 2009 6:10 pm
Localitate: Pitesti

"This folder is empty" desi fisierele sunt prezente...

Mesaj de gh19612005 » Joi Iun 25, 2015 7:54 am

Buna dimineata!
Am un stick de 8 GB. Sunt peste 1000 de fisiere in el. Cand il selectez in Explorer, im arata spatiul ocupat, la fel Proprietatile. Insa cand il deschid, apare ca si gol.

Update:
Am accesat fisierele cu "Search results in NUME FOLDER" si apoi "Open file location" din meniul contextual pe unul dintre fisiere.
In bara de adrese intre NUME FOLDER si FOLDER ce contine fisierul apare un loc gol...un folder fara nume...
Pot selecta toate folderele si fisierele si as putea incerca sa le mut in NUME FOLDER, dar mie teama sa nu fac vreo prostie si sa le pierd...
Si oricum as vrea sa aflu ce s-a intamplat...si daca e alta cale de rezolvare, adica de revenire la starea initiala.
Multumesc!
G.H.

mariusc
Mesaje: 269
Membru din: Vin Sep 28, 2012 6:24 pm

Re: "This folder is empty" desi fisierele sunt prezente...

Mesaj de mariusc » Joi Iun 25, 2015 8:13 am

Neata,

1) Cand introduci stickul in pc, iti apare vreun mesaj? Ceva de genul "Scan and fix"? Daca da, sa ai grija ca este foarte posibil ca urmatorul pas sa ceara format disk.
2) Incearca un scan cu un antivirus updatat la zi si cu malwarebytes (https://www.malwarebytes.org/ )
3) Dupa ce scanezi cu cele de mai sus, incearca CTRL+A (Select ALL) si copiaza fisierele pe local.

In alta ordine de idei, din motive de siguranta, recomandarea este sa fie temporara stocarea fisierelor. Mai ales daca sunt si importante.
O zi faina.
Marius

gh19612005
Mesaje: 205
Membru din: Lun Dec 28, 2009 6:10 pm
Localitate: Pitesti

Re: "This folder is empty" desi fisierele sunt prezente...

Mesaj de gh19612005 » Joi Iun 25, 2015 3:20 pm

Nu, nu-mi aparea niciun mesaj. L-am scanat, era curat.
Pana la urma, tot am facut o prostioara: am copiat fisierele in folderul care imi aparea ca si gol...si am dublat spatiul ocupat...asa ca am facut cum m-ai sfatuit, le-am copiat pe hard si am formatat stick-ul.
Dar am ramas cu nelamurirea cum s-a creat folderul acela invizibil, fara nume...
Multumesc, Marius, si sa ai o zi buna in continuare!
G.H.

Dr.Windows
Moderator
Moderator
Mesaje: 4570
Membru din: Vin Iul 31, 2009 7:32 am

Re: "This folder is empty" desi fisierele sunt prezente...

Mesaj de Dr.Windows » Lun Iul 06, 2015 6:31 pm

Folderul fara nume (pentru ca invizibil se face cu atributul "hidden" si sistemul de operare poate fi configurat sa afiseze astfel de foldere/fisiere ascunse), se poate crea si prin generarea unui nume folosind "non-breaking space"... adica un spatiu mai special - codul ASCII al acestui caracter este 160, pe cand spatiul are codul 32.

Se poate crea simplu, daca la numele folderului/fisierului atunci cand il creezi sau il redenumesti tastezi tinand apasata tasta ALT codul 0160. ;)

Închis

Înapoi la “Intrebari despre Windows 7”