Cum se...protejeaza continutul celulelor

trucuri, sfaturi si alte idei pentru imbunatatirea lucrului cu Excel
Închis
timotei
Mesaje: 848
Membru din: Sâm Iun 27, 2009 7:41 am

Cum se...protejeaza continutul celulelor

Mesaj de timotei » Mar Sep 01, 2009 8:23 pm

Inainte de toate: Salut tuturor. Am primit si eu un e-mail de la cei de la DRExcel referitor la concurs, si am zis sa-mi incerc si eu sansele, doar nu strica un stick de 16giga :D. Sper sa pot fi in continuare activ, desi nu stau prea bine cu timpul.

Articolul meu va fi despre protectia (de suprascriere) a continutului din celulele unui spreadsheet.

In general, pentru a proteja informatiile aveti nevoie de 2 pasi "mari". Primul pas ar fi blocarea/deblocarea individuala a unor celule din foaia de lucru, iar apoi aplicarea optiunii: Protect Sheet. Chiar daca blocam niste celule si nu activam acea optiune e degeaba.
Implicit, toate celulele din foaia excel sunt blocate. Pentru asta putem aplica optiunea Protect Sheet sau Protect Workbook. Dar totusi daca dorim anumite celule sa le putem modifica va trebui sa le deblocam inainte de a aplica optiunea. In mod normal deblocam celulele unde este necesara introducerea de date (celule care sunt surse pentru rapoarte, sau pentru formule), iar cele unde avem forumlele le tinem blocate.

Ca si exemplu, in Excel 2007 trebuie urmariti urmatorii pasi pentru a debloca celulele:

1) Introduceti niste numere in celulele A1:D1 (cand notez in felul acesta ma refer la toate celulele de la A1 la D1)

2) Click dreapta pe selectie->Format cells

3) Alegeti tabul Protection si debifati optiunea: Locked

4) Dupa aceasta mergeti in tabul Review, si in a 3-a caseta (Changes) aveti Butonul Protect Sheet

4b) Aveti posibilitatea sa adaugati si o parola necesara mai tarziu pentru deblocarea celulelor. Ea este folositoare cand nu doriti sa fie modificare anumite valori de catre persoane neautorizate

4c) Daca doriti, puteti sa blocati tot Workbook-ul prin selectarea celei de-a 2-a optiuni din caseta: Protect Workbook

Daca doriti puteti activa optiunea Track Changes, care va tine minte ce celule ati modificat. Pentru aceasta tine sageata de la mouse pe celula respectiva si veti putea vedea modificarile efectuate. La final puteti accepta sau nu modificarile.
Nota: Din pacate nu se vede intreaga lista de modificari ci doar ultima modificare pe fiecare celulta

Nota2: In momentul in care activati optiunea Track Changes, implicit se partajeaza si documentul. Partajarea este utila pentru cazul in care mai multi utilizatori lucreaza pe acelasi fisier, in foi diferite. El lucreaza pe modelul de Subversion, doar ca pe retea. Pentru detalii referitoare la shared workbooks vizitati: http://office.microsoft.com/en-us/excel ... 41033.aspx

Sper ca v-a placut articolul meu. Am incercat sa explic cat mai bine. Daca aveti intrebari, va rog.

PS: Cum pot publica articolul pe site-ul DrExcel, pentru a putea intra in concurs?

Dr. Cloud
Mesaje: 3327
Membru din: Mar Oct 02, 2012 11:19 am

Re: Protectia continutului din celule

Mesaj de Dr. Cloud » Mie Sep 02, 2009 7:08 am

Ai putea sa bagi si un 4d.
4d) Cand faci protejarea worksheet-ului prin parola, ai posibilitatea sa ii restrictionezi utilizatorului accesul la celulele protejate, prin debifarea optiunii Select locked cells.
Astfel utilizatorul nu poate selecta celulele protejat prin parola si de asemenea nu poate vedea formulele din spatele acelor celule (asta in cazul in care nu vrei ca acel utilizator sa isi fac alt workbook copiind metoda ta de lucru).

Ai putea desigur sa bagi si cateva screenshot-uri in locurile esentiale, dar sa si explici cum se lucreaza cu shared workbooks. (si cu screenshot-uri).

L.E.
Ai putea sa si detaliezi ce posibilitati mai are autorul workbook-ului atunci cand face parolarea. Aici ma refer la ce permisiuni ii poti da unui user.

timotei
Mesaje: 848
Membru din: Sâm Iun 27, 2009 7:41 am

Re: Protectia continutului din celule

Mesaj de timotei » Mie Sep 02, 2009 8:02 am

Alexx scrie:Ai putea sa bagi si un 4d.
4d) Cand faci protejarea worksheet-ului prin parola, ai posibilitatea sa ii restrictionezi utilizatorului accesul la celulele protejate, prin debifarea optiunii Select locked cells.
Astfel utilizatorul nu poate selecta celulele protejat prin parola si de asemenea nu poate vedea formulele din spatele acelor celule (asta in cazul in care nu vrei ca acel utilizator sa isi fac alt workbook copiind metoda ta de lucru).

Ai putea desigur sa bagi si cateva screenshot-uri in locurile esentiale, dar sa si explici cum se lucreaza cu shared workbooks. (si cu screenshot-uri).

L.E.
Ai putea sa si detaliezi ce posibilitati mai are autorul workbook-ului atunci cand face parolarea. Aici ma refer la ce permisiuni ii poti da unui user.
Am inteles. O sa mai lucrez dupamasa la el, ca acum am niste treaba. Mersi de sugestii

Închis

Înapoi la “Tips and Tricks Excel”