Ce sunt si cum se utilizeaza "semnele de carte"?

Informatii despre cum se utilizeaza Microsoft Access 2007. Baze de date, Interogari, Formulare, Rapoarte, etc
Închis
Corvin
Mesaje: 80
Membru din: Vin Apr 02, 2010 5:47 am

Ce sunt si cum se utilizeaza "semnele de carte"?

Mesaj de Corvin » Vin Apr 02, 2010 10:31 am

Buna ziua,
Sunt utilizator nou pe forumul dvs. si sunt interesat sa stiu daca imi poate explica cineva ce sunt "semnele de carte" si cum se utilizeaza.
Multumesc anticipat.

Dr.Windows
Moderator
Moderator
Mesaje: 4570
Membru din: Vin Iul 31, 2009 7:32 am

Re: Ce sunt si cum se utilizeaza "semnele de carte"?

Mesaj de Dr.Windows » Vin Apr 02, 2010 10:38 am

Daca te referi la "Semnele de carte" din "Panoul utilizatorului" acestea sunt un fel de "link-uri favorite" exact ca si in browserul de internet folosit... doar ca acestea se refera strict la link-uri memorate pentru acest forum, pentru subiectele tale preferate, etc...

Corvin
Mesaje: 80
Membru din: Vin Apr 02, 2010 5:47 am

Re: Ce sunt si cum se utilizeaza "semnele de carte"?

Mesaj de Corvin » Vin Apr 02, 2010 11:11 am

lucian scrie:Daca te referi la "Semnele de carte" din "Panoul utilizatorului" acestea sunt un fel de "link-uri favorite" exact ca si in browserul de internet folosit... doar ca acestea se refera strict la link-uri memorate pentru acest forum, pentru subiectele tale preferate, etc...
Nicidecum, :D ... ma refeream la "semnele de carte" specifice Microsoft Access, imi cer scuze ca nu am fost mai concis...oricum multumesc pentru promptitudinea raspunsului...

Avatar utilizator
Dr.Excel
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 1997
Membru din: Sâm Ian 24, 2009 1:45 pm
Localitate: Bucharest
Contact:

Re: Ce sunt si cum se utilizeaza "semnele de carte"?

Mesaj de Dr.Excel » Vin Apr 02, 2010 11:39 am

unde ai vazut "semn de carte" in Access?

poate ca folosesti versiunea in limba RO si se poate sa nu fie cea mai buna traducere aleasa de cei de la Microsoft :)

MCT, MCITP
MOS Master Instructor
IT Learning

Corvin
Mesaje: 80
Membru din: Vin Apr 02, 2010 5:47 am

Re: Ce sunt si cum se utilizeaza "semnele de carte"?

Mesaj de Corvin » Vin Apr 02, 2010 11:46 am

Dr.Excel scrie:unde ai vazut "semn de carte" in Access?

poate ca folosesti versiunea in limba RO si se poate sa nu fie cea mai buna traducere aleasa de cei de la Microsoft :)
Ma rog, poate nu este traducerea corecta, dar in engleza se numeste proprietatea "Bookmark"... :)

valy

Re: Ce sunt si cum se utilizeaza "semnele de carte"?

Mesaj de valy » Vin Apr 02, 2010 11:47 am

Corvin scrie:Buna ziua,
Sunt utilizator nou pe forumul dvs. si sunt interesat sa stiu daca imi poate explica cineva ce sunt "semnele de carte" si cum se utilizeaza.
Multumesc anticipat.
Pentru parcurgerea unui set de inregistrari Access mai pune la dispozitie si proprietatea "Bookmark" (semn de carte) a unui astfel de obiect. Un bookmark este o proprietate a carei valoare identifica unic inregistrarea curenta a setului la un moment dat. Se poate atribui aceasta valoare unei variabile de tip "String" sau "Variant" pentru a o folosi ulterior la regasirea inregistrarii respective. Mai exact:
1. Regasiti valoarea proprietatii "Bookmark" a inregistrarii curente si o stocati intr-o variabila de tip "String" sau "Variant"
2. Pentru a va intoarce ulterior la acea inregistrare, dati proprietatii "Bookmark" valoarea stocata anterior.
Astfel, puteti pastra oricate semne de carte doriti pentru un anumit set de inregistrari. Lucrul cu semne de carte este metoda cea mai rapida de deplasare intre inregistrarile unui set.

In mare, iata cum veti folosi in codul dvs. proprietatea Bookmark a unui set de inregistrari:

Cod: Selectaţi tot

Dim strBM As String
strBM=rst.Bookmark
' ne deplasam la ultima inregistrare
rst.MoveLast
'...efectuam diferite operatii si apoi revenim de unde am plecat
rst.Bookmark = strBM
De multe ori veti dori, poate, sa comparati doua semne de carte pentru a vedea daca inregistrarea curenta este aceeasi cu cea pentru care ati salvat un semn de carte. pentru aceasta, trebuie sa stiti ca, desi puteti stoca un semn de carte intr-o varianta de tip "String" sau "Variant", ea este reprezentata printr-o intern ca o matrice de biti. De aceea, atunci cand comparam doua semne de carte, comparatia trebuie facuta pe biti. Pentru aceasta, puteti folosi functia predefinita "StrComp", care returneaza valoarea "0" daca cele doua variabile comparate sunt egale si care primeste un al treilea argument (primele doua sunt variabilele de comparat), ce specifica modul in care se face comparatia:
"0" pentru comparare pe biti;
"1" pentru comparatie obisnuita;
"2" pentru a folosi tipul de comparatie specificat de optiunea "Option Compare" de la sectiunea "General" "Declarations" a modulului. De exemplu daca "strBM1" si "strBM2" sunt doua semne de carte stocate anterior,

Cod: Selectaţi tot

nRez = StrComp (strBM1, strBM2, 0)
"nRez" va avea valoarea "0" daca cele doua semne de carte coincid si o valoare diferita de zero, altfel.

Dr.Windows
Moderator
Moderator
Mesaje: 4570
Membru din: Vin Iul 31, 2009 7:32 am

Re: Ce sunt si cum se utilizeaza "semnele de carte"?

Mesaj de Dr.Windows » Vin Apr 02, 2010 11:49 am

Daca este vorba despre Form.Bookmark Property vezi ca in articolul mentionat ai si un exemplu - teoretic (pentru ca nu am folosit inca asa ceva) - marcheaza o inregistrare pentru o regasire usoara... ca doar asta face un semn de carte... ;)

Corvin
Mesaje: 80
Membru din: Vin Apr 02, 2010 5:47 am

Re: Ce sunt si cum se utilizeaza "semnele de carte"?

Mesaj de Corvin » Vin Apr 02, 2010 11:54 am

Multumesc tuturor pentru raspunsurile detaliate... :)

valy

Re: Ce sunt si cum se utilizeaza "semnele de carte"?

Mesaj de valy » Vin Apr 02, 2010 12:02 pm

Corvin scrie:Multumesc tuturor pentru raspunsurile detaliate... :)
In sectiunea "Tips and Tricks" la subiectul "Crearea butoanelor de navigare personalizate", subiect creat de Marian, s-a utilizat de asemenea un semn de carte, cu alte cuvinte mai ai si acolo un exemplu, pe langa cel prezentat de Lucian.... ;)

Închis

Înapoi la “Intrebari despre Access 2007”