compunerea unui slide

Informatii despre cum se utilizeaza Microsoft Powerpoint 2007. Slide-uri, Big impact, More impact, Presentation Skills, etc
alexandru48
Mesaje: 6
Membru din: Dum Ian 24, 2010 8:27 pm

compunerea unui slide

Mesaj de alexandru48 » Dum Ian 24, 2010 9:39 pm

Am alcatuit un slide pps cu office 2007 caruia i-am inserat o melodie. L-am trimis la mai multi prieteni in mail, dar toti imi spun ca nu il pot deschide. Pentru a ma lamuri va spun cum am procedat: Initierea: clic dreapta pe desk...sageata pe nou si clic pe Microsoft OfficePowerPoints Presentation. Apoi clic pe new slide.Din bara am facut clic pe Layout si am ales cartonul blanc pe care cu enter am deschis inca 20. Pe fiecare am inserat cate o fotografie care in prealabil am compresat-o. Pe primul slide am inserat o melodie mp3, cu clic pe automaticaly. Am trecut in Animation...custom animation...fereastra deschisa am dat clic dreapta pe melodie...apoi effect option...clic la stop playing nr30(mai mare decat nr.de "cartoane") si OK iar in fereastra Start am selectat On click. Dupa aceea am animat intrarea fiecarui slide stabilind si secundele penru fiecare .Am salvat cu Ctrl S. Marimea este de 7.8 MO. L-am revazut cu clic pe Slide show.Dupa aceasta l-am inchis si l-am modificat din pptx in pps. Va rog mult sa-mi spuneti unde am gresit ca nu poate fi deschis din mail de prietenii carora li l-am trimis. O precizare : Un prieten si-a deschis mailul cu calculatorul meu(cu care am compus pps-ul) si a deschis si atasamentul trimis de mine cu tot cu fond sonor insa de la al lui nu se deschide Unde este greseala ??? Multumesc mult ! Alex

Dr.Windows
Moderator
Moderator
Mesaje: 4570
Membru din: Vin Iul 31, 2009 7:32 am

Re: compunerea unui slide

Mesaj de Dr.Windows » Dum Ian 24, 2010 10:35 pm

Vezi un raspuns posibil in subiectul: Re: accesare unui pps din e-mail

alexandru48
Mesaje: 6
Membru din: Dum Ian 24, 2010 8:27 pm

Re: compunerea unui slide

Mesaj de alexandru48 » Mar Ian 26, 2010 3:20 pm

Draga Lucian,am verificat la trimiterea ta dar nu am reusit sa gasesc raspuns. Am doua calc. in casa , ambele cu Off. 2007 . Daca deschid mailul cu calculatorul cu care l-am creiat totul e OK . Daca-l deschid cu celalalt nu are sunet. Am incercat asta cu ambele calculatoare. Rezultatul e acelasi. Va rog , cine poate sa ma ajute. Alex din Mangalia

Dr.Windows
Moderator
Moderator
Mesaje: 4570
Membru din: Vin Iul 31, 2009 7:32 am

Re: compunerea unui slide

Mesaj de Dr.Windows » Mar Ian 26, 2010 3:30 pm

Pai, Alex din Mangalia (strada Rozelor cumva?... ;) )...

In primul rand nu se schimba "de mana" extensia... ci se salveaza ca "prezentare" butonul Office\Save As\Powerpoint Show si va avea extensia PPSX (nu PPS).

In al doilea rand muzica trebuie sa fie "embedded" nu "linked" pentru asta era trimiterea de mai sus.

Si nu in ultimul rand daca tu folosesti formarul Office 2007, PC-urile pe care vei deschide prezentarea trebuie sa aibe si ele tot Office 2007, sau daca sunt cu Office 2003 poti instala pachetul: Microsoft Office Compatibility Pack for Word, Excel, and PowerPoint 2007 File Formats.

Dr. Cloud
Mesaje: 3327
Membru din: Mar Oct 02, 2012 11:19 am

Re: compunerea unui slide

Mesaj de Dr. Cloud » Mar Ian 26, 2010 3:31 pm

Converteste acel *.mp3 într-un*.wav si insereaza-l in prezentare.
Melodiile de tip *.mp3 stiu ca nu pot fi incorporate (embeded) intr-o prezentare, pe cand melodiile de tip *.wav pot.
Poti descarca un astfel de convertor de aici: mp3towav

alexandru48
Mesaje: 6
Membru din: Dum Ian 24, 2010 8:27 pm

Re: compunerea unui slide

Mesaj de alexandru48 » Mie Ian 27, 2010 4:43 pm

Multumesc mult pentru promptitudine . Lucian, nu sunt de pe Rozelor. De pe soseaua C-tei ;) Daca ma impiedic am sa tip . Deocamdata nu stiu ce cu emblemedu` asta ca eu nu stiu Engleza. Sa fiti iubiti !

Dr.Windows
Moderator
Moderator
Mesaje: 4570
Membru din: Vin Iul 31, 2009 7:32 am

Re: compunerea unui slide

Mesaj de Dr.Windows » Mie Ian 27, 2010 4:45 pm

Embeded ti-a tradus deja Alexx inseamna "inclus" - in situatia ta (legat de muzica) inseamna "inclusa in prezentare"...

Dr. Cloud
Mesaje: 3327
Membru din: Mar Oct 02, 2012 11:19 am

Re: compunerea unui slide

Mesaj de Dr. Cloud » Mie Ian 27, 2010 5:15 pm

Daca vei avea un slide cu o melodie embedded (inclusa) inseamna ca poti pune acel slide in orice PC si iti va canta si melodia.
De ce?
Pentru ca atunci cand faci aceasta includere a melodiei in slide, PowerPoint o incorporeaza in continutul sau.
Drept urmare poti sterge melodia din PC, dar ea tot va canta in slide-ul tau.

alexandru48
Mesaje: 6
Membru din: Dum Ian 24, 2010 8:27 pm

Re: compunerea unui slide

Mesaj de alexandru48 » Mie Ian 27, 2010 7:40 pm

Repetito est mater studiorum !!!! Am inteles tot pina acum, dar daca imi spuneti cum sa o includ trec prin fata voastra in pas de defilare !
Eu am facut doar insert>fille sound>clic pe melodie>automaticaly> option etc. Dar cum sa o includ ? Melodia este waw si are 29,2 MO. Astept cu nerabdare sa reusesc cu ajutorul vostru !

Dr. Cloud
Mesaje: 3327
Membru din: Mar Oct 02, 2012 11:19 am

Re: compunerea unui slide

Mesaj de Dr. Cloud » Mie Ian 27, 2010 8:26 pm

Din Ribbon-ul Animations accesezi optiunea Transition Sound.
Din meniul aparut alegi ultima optiune: Other Sound
Poza 1.JPG
Vei naviga pana la melodia dorita.
Implicit singurul format audio acceptat este *.wav.
Poza 2.JPG
Dupa ce ai inserat-o aceasta va incepe sa cante.
In acelasi meniu vei gasi si optiunea de a opri melodia din rulare.
Poza 3.JPG
Daca vei dori sa extragi melodia din slide citeste topicul acesta.
Acum, oricine primeste slide-ul tau, va auzi si melodia care este inclusa, fara sa ii mai dai tu si melodia impreuna cu slide-ul.
Nu aveţi permisiunea de a vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj.

Închis

Înapoi la “Intrebari despre Powerpoint 2007”