Functia If imbricata

Ce este nou in Microsoft Excel 2010?
Informatii despre cum se utilizeaza Microsoft Excel 2010
Calcule, Formule, Functii, Tabele pivot, Analiza datelor, etc
camelia_h71
Mesaje: 2
Membru din: Joi Ian 10, 2019 1:04 pm

Functia If imbricata

Mesaj de camelia_h71 » Joi Ian 10, 2019 1:54 pm

Buna ziua,
Va rog sa ma ajutati cu urmatoarea completare
- in campul rosu a urmatoarei formule Daca are intre = 3 si 5 ani vechime sa aibe gradatia 1, daca are intre = 5 si 10 ani vechime sa aibe gradatia 2, daca are intre= 10 si 15 ani vechime sa aibe gradatia 3, daca are intre= 15 si 20 ani vechime sa aibe gradatia 4,iar daca are peste 20 ani vechime sa aibe gradatia 5
- in campul galben a urmatoarei Daca are intre = 3 si 5 ani vechime sa aibe clasa 3, daca are intre = 5 si 10 ani vechime sa aibe clasa 5, daca are intre= 10 si 15 ani vechime sa aibe clasa 7, daca are intre= 15 si 20 ani vechime sa aibe clasa 8, iar daca are peste 20 ani vechime sa aibe clasa 9
- in campul albastru a urmatoarei formule Daca are intre = 3 si 5 ani vechime sa aibe 18 zile de concediu, daca are intre = 5 si 10 ani vechime sa aibe 21 zile de concediu, daca are intre= 10 si 15 ani vechime sa aibe 21 zile de concediu, daca are intre= 15 si 20 ani vechime sa aibe 25 zile de concediu,iar daca are peste 20 ani vechime sa aibe 25 zile de concediu

Precizez ca nu ma pricep la excel, am incercat sa folosesc IF imbricat, dar nu reusesc sa o pun in aplicare.
Atasat este fisierul in care am nevoie implementarea formulelor.

Multumesc
Nu aveţi permisiunea de a vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj.

IPP
Moderator
Moderator
Mesaje: 4196
Membru din: Mie Iul 29, 2009 7:26 am
Localitate: Cluj-Napoca

Re: Functia If imbricata

Mesaj de IPP » Joi Ian 10, 2019 4:11 pm

Buna ziua

Sfatul meu este sa evitati sa convertiti valorile (numere) in informatie de tip text daca doriti sa le folositi in calcule la un moment dat si ulterior. De exemplu ceea ce se intampla cu rezultatul unei formule de genul =INT(E17/360)&" ani". Se poate obtine vizual acelasi lucru daca lasati doar formula =INT(E17/360) si aplicati o formatare personalizata de tipul 0 "ani" (vedeti modificarea facuta de mine in foaia George celula F17

De asemenea, din enuntul problemei nu reiese ce se intampla cu capetele de intervale, de exemplu 5 se regaseste si in intervalul 3-5 si in cel 5-10.

Vedeti daca e ceea ce doriti in fisierul atasat unde am facut 2 liste mai jos in care sunt doar valori (numere) si am folosit o mica rearanjare de informatie respectiv functia vlookup cu argumentul true. Nu am folosit if-uri pentru ca, daca folositi Excel 2003 e cam la limita in ceea ce priveste numarul maxim de imbricari permis.

Ce vedeti in zona A19:A25 din foaia TOTAL e pentru situatia in care daca se vrea alt calcul (nu e implementat in fisierul exemplu pana la noi clarificari), de exemplu: daca vechimea e 5 ani si 0 luni atunci gradatia va fi 1 dar daca vechimea va fi de genul 5 ani si 1 luna gradatia sa fie 2.

IP

PS. Sectiunea de Tips ... e pentru altceva. Subiectul va fi mutat dar trebuie sa spuneti ce versiune de excel folositi (2003?)
Nu aveţi permisiunea de a vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj.

camelia_h71
Mesaje: 2
Membru din: Joi Ian 10, 2019 1:04 pm

Re: Functia If imbricata

Mesaj de camelia_h71 » Vin Ian 11, 2019 10:13 am

Buna ziua!

Va multumesc pentru raspuns si rabdare! Ma ajutati enorm!
Precizez ca utilizez Microsoft Word 2010.
Am sa formatez, asa cum ma intrumati celulele, dupa foaia model George.
In foaia TOTAL, "duc" anii/lunile si zilele colorate in rosu din vechimea totala in munca din foaia George, sa formatez si acolo celula ani?
Nu stiu sa fac formule sa scad din " vechimea toatala in munca" , ani/luni si zile de concediu neplatit din ultimul tabel.

Nu am fost explicita, am omis: cand persoana implineste 3 ani si 0 luni, trece la gradatia 1 cu 3 clase si 21 zile de concediu
cand persoana implineste 5 ani si 0 luni, trece la gradatia 2 cu 5 clase si 21 zile de concediu
cand persoana implineste 10 si 0 luni ani, trece la gradatia 3 cu 7 clase si 21 zile de concediu
cand persoana implineste 15 si 0 luni ani, trece la gradatia 4 cu 8 clase si 25 zile de concediu
cand persoana implineste 20 si 0 luni ani, trece la gradatia 5 cu 9 clase si 25 zile de concediu

Da, este ceea ce imi doresc! Nu este important pentru mine ce functie se folosesete, ci rezolvarea problemei. O functie noua, este o lectie in plus pentru mine! Multumesc!

IPP
Moderator
Moderator
Mesaje: 4196
Membru din: Mie Iul 29, 2009 7:26 am
Localitate: Cluj-Napoca

Re: Functia If imbricata

Mesaj de IPP » Vin Ian 11, 2019 10:47 am

Buna ziua

Si daca folositi Excel 2010, faptul ca fisierul este pastrat intr-un format anterior face riscanta implementarea unor functii (chiar daca in cazul de fata ar fi doar imbricari de if-uri) care sa duca la incompatibilitati in cazul in care se va deschide fisierul intr-o versiune mai veche. Din punctul meu de vedere recomand sa ramaneti la functiile folosite in fisierul meu anterior.

Formatarile trebuiesc facute (mai ales daca vreti sa tipariti si sa fie mai clar si pentru altii) atat in foile sursa cat si in foaia TOTAL. Apropo, dupa acelasi exemplu pentru ... ani puteti crea si formatari personalizate care sa afiseze ... luni respectiv ... zile

Daca am inteles bine atunci inseamna ca esential sunt doar anii, deci chiar daca cineva are o vechime de, sa spunem, 19 ani si 11 luni, tot gradatia 4 va avea. Atunci formulele pot ramane asa cum sunt acum

La cum aveti structurata informatia nu am idee cum sa se scada defalcat concediul neplatit. Poate stie altcineva

IP

Scrie răspuns

Înapoi la “Intrebari despre Excel 2010”