adunare intr-o singura formula a unor celule (caracter si numar) prin eliminare caracter

Ce este nou in Microsoft Excel 2016?
Informatii despre cum se utilizeaza Microsoft Excel 2016
Calcule, Formule, Functii, Tabele pivot, Analiza datelor, etc
sardariu
Mesaje: 3
Membru din: Joi Oct 11, 2018 1:42 pm

adunare intr-o singura formula a unor celule (caracter si numar) prin eliminare caracter

Mesaj de sardariu » Joi Oct 11, 2018 1:49 pm

salutare, am 31 de celule, in care am un sir de caractere de tipul N1, N2, ... N12. Vreau sa adun numerele prin eliminarea caracterului N, intr-o singura formula.
Sa zicem celula A1 are valoare N4, celula D1 are valoarea N11. Vreau sa adun aceste valori intr-o singura formula, sa cuprind o arie de celule si nu individual)

Indigo-99
Mesaje: 60
Membru din: Dum Sep 02, 2018 8:21 am

Re: adunare intr-o singura formula a unor celule (caracter si numar) prin eliminare caracter

Mesaj de Indigo-99 » Joi Oct 11, 2018 2:51 pm

Salut,

Ataseaza un fisier pentru a vedea structura datelor. Dupa cum spui, e vorba de un range.
Acel range are si celule goale? sunt celule care contin si alte litere? daca da care este numarul maxim de litere ....etc....
De aceea este nevoie de un fisier deoarece explicatiile nu sunt suficiente iar raspunsul dat nu ar face fata decat strict la datele expuse.
"I don’t pretend we have all the answers. But the questions are certainly worth thinking about."
Sir Arthur C. Clarke

DR.ACCESS
Moderator
Moderator
Mesaje: 300
Membru din: Lun Sep 05, 2011 5:06 pm

Re: adunare intr-o singura formula a unor celule (caracter si numar) prin eliminare caracter

Mesaj de DR.ACCESS » Vin Oct 12, 2018 7:40 am

Buna ziua,

Plecand strict de la problema expusa de dumneavoastra, puteti folosi formula CSE
{=SUM(VALUE(MID("range cu text si cifre" ,2,255)))}
unde "range cu text si cifre" este zona cu n1,n2...n12
D. Tanase
MCT, MCTS
MOS Master Instructor

Indigo-99
Mesaje: 60
Membru din: Dum Sep 02, 2018 8:21 am

Re: adunare intr-o singura formula a unor celule (caracter si numar) prin eliminare caracter

Mesaj de Indigo-99 » Vin Oct 12, 2018 8:56 am

DR.ACCESS scrie:
Vin Oct 12, 2018 7:40 am
Buna ziua,

Plecand strict de la problema expusa de dumneavoastra, puteti folosi formula CSE
{=SUM(VALUE(MID("range cu text si cifre" ,2,255)))}
unde "range cu text si cifre" este zona cu n1,n2...n12
Formula propusa nu functioneaza sau da valori eronate, daca in rangeul respectiv sunt celule goale si/sau alt text (gen g3, nn...etc)
"I don’t pretend we have all the answers. But the questions are certainly worth thinking about."
Sir Arthur C. Clarke

sardariu
Mesaje: 3
Membru din: Joi Oct 11, 2018 1:42 pm

Re: adunare intr-o singura formula a unor celule (caracter si numar) prin eliminare caracter

Mesaj de sardariu » Vin Oct 12, 2018 9:10 am

DA, sunt si celule goale ... ce pot face in acest sens.

DR.ACCESS
Moderator
Moderator
Mesaje: 300
Membru din: Lun Sep 05, 2011 5:06 pm

Re: adunare intr-o singura formula a unor celule (caracter si numar) prin eliminare caracter

Mesaj de DR.ACCESS » Vin Oct 12, 2018 9:13 am

Am plecat strict de la problema propusa! Fara alti daca, daca nu va este cu suparare.
D. Tanase
MCT, MCTS
MOS Master Instructor

DR.ACCESS
Moderator
Moderator
Mesaje: 300
Membru din: Lun Sep 05, 2011 5:06 pm

Re: adunare intr-o singura formula a unor celule (caracter si numar) prin eliminare caracter

Mesaj de DR.ACCESS » Vin Oct 12, 2018 9:23 am

Daca sunt si celule goale, le-as asocia valoarea 0
{=SUMPRODUCT(--("Range cu initiala si valoare"<>""),IFERROR(VALUE(MID("Range cu initiala si valoare",2,255)),0))}
Daca aveti mai multe litere urmate de cifre, in numar aleator, va recomand utilizarea unei functii definite de utilizator (UDF) pentru eliminarea literelor:

Cod: Selectaţi tot

Function LetterOut(rng As Range)
Dim i As Integer
For i = 1 To Len(rng)
Select Case Asc(Mid(rng.Value, i, 1))
Case 0 To 64, 123 To 197
LetterOut = LetterOut & Mid(rng.Value, i, 1)
End Select
Next i
End Function
Ultima oară modificat Vin Oct 12, 2018 9:28 am de către DR.ACCESS, modificat 1 dată în total.
D. Tanase
MCT, MCTS
MOS Master Instructor

Indigo-99
Mesaje: 60
Membru din: Dum Sep 02, 2018 8:21 am

Re: adunare intr-o singura formula a unor celule (caracter si numar) prin eliminare caracter

Mesaj de Indigo-99 » Vin Oct 12, 2018 9:27 am

Nu mi-ai raspuns la intrebari decat partial.
Daca doresti sa fii ajutat, trebuie sa specifici exact ce doresti. In asa fel ca noi sa intelegem exact ce doresti fara sa presupunem...
Presupunerea - in general - face, ca formula oferita sa nu faca ce ai nevoie ori sa fie o formula mult mai complicata decat ar trebui sa fie.
"I don’t pretend we have all the answers. But the questions are certainly worth thinking about."
Sir Arthur C. Clarke

Indigo-99
Mesaje: 60
Membru din: Dum Sep 02, 2018 8:21 am

Re: adunare intr-o singura formula a unor celule (caracter si numar) prin eliminare caracter

Mesaj de Indigo-99 » Vin Oct 12, 2018 9:38 am

Daca sunt si celule goale, le-as asocia valoarea 0
{=SUMPRODUCT(--("Range cu initiala si valoare"<>""),IFERROR(VALUE(MID("Range cu initiala si valoare",2,255)),0))}
Cu formula de mai sus, daca pe undeva apare ceva de genul K22, acest 22 va fi adaugat la total.
"I don’t pretend we have all the answers. But the questions are certainly worth thinking about."
Sir Arthur C. Clarke

DR.ACCESS
Moderator
Moderator
Mesaje: 300
Membru din: Lun Sep 05, 2011 5:06 pm

Re: adunare intr-o singura formula a unor celule (caracter si numar) prin eliminare caracter

Mesaj de DR.ACCESS » Vin Oct 12, 2018 10:19 am

Indigo-99 scrie:
Vin Oct 12, 2018 9:27 am
Nu mi-ai raspuns la intrebari decat partial.
Daca doresti sa fii ajutat, trebuie sa specifici exact ce doresti. In asa fel ca noi sa intelegem exact ce doresti fara sa presupunem...
Presupunerea - in general - face, ca formula oferita sa nu faca ce ai nevoie ori sa fie o formula mult mai complicata decat ar trebui sa fie.
Cam asa ceva!
Eu cel putin imi tot dau cu parerea, poate aflu intr-un final si ce problema avem! :D
D. Tanase
MCT, MCTS
MOS Master Instructor

Scrie răspuns

Înapoi la “Intrebari despre Excel 2016”