Permisiuni specifice de macro, conexiune date si linkuri

Ce este nou in Microsoft Excel 2016?
Informatii despre cum se utilizeaza Microsoft Excel 2016
Calcule, Formule, Functii, Tabele pivot, Analiza datelor, etc
Închis
IPP
Moderator
Moderator
Mesaje: 4196
Membru din: Mie Iul 29, 2009 7:26 am
Localitate: Cluj-Napoca

Permisiuni specifice de macro, conexiune date si linkuri

Mesaj de IPP » Vin Apr 13, 2018 2:29 pm

Buna ziua

Din motive independente de vointa mea (in lipsa functiilor IFS, MAXIFS, MINIFS chiar nu am gasit pana acum nimic cu adevarat util pentru ceea ce am de facut) va trebui sa lucrez in Excel 2016

Cel putin pina la Excel 2007, daca un fisier continea macro, data connections si linkuri catre alt fisier se puteau face niste setari de securitate astfel incat, intodeauna la deschiderea fisierului aparea o fereastra in care fiecare dintre cele 3 categorii trebuiau activate, in mod INDEPENDENT, de catre utilizator.

Situatia in Excel 2016 (editie desktop Home and Business) din testele de pana acum. La setarile de securitate fiind bifate:
-prompt user pentru a permite rularea macro, implicit disable
-prompt user pentru a permite data connection, implicit disable
-prompt user pentru a permite updatare linkurilor, implicit disable

-niciunul dintre fisierele de test nu se afla intro locatie (folder sau subfolder) setata ca "trusted"
-la trusted documents e bifat disable trusted documents

Dupa crearea fisierului (avand macro, data connection si linkuri in el), salvare si inchidere, la prima redeschidere a aparut Enable content si o fereastra pentru ca userul sa permita updatare linkuri. (Deci enable content a permis in acelasi timp atat rularea macro cat si conexiunea de date, linkurile au cerut permisiune separat). Salvare si inchidere fisier.

La a doua deschidere, dupa Enable content au rulat toate 3 direct fara sa mai ceara utilizatorului sa bifeze nimic.

Daca am bifat Allow document on network to be trusted (desi nu e niciun fisier de test in retea), inlocuind astfel ultima optiune de securitate (trusted document) din lista de mai sus:
-la prima rulare dupa Enable content, automat e permisa rularea macro, se efectueaza data connection si se face updatarea linkurilor
-la a doua rulare toate astea se fac automat, fara sa tina cont de toate setarile alea de securitate de mai sus deci nici nu mai apare optiunea de enable content.

As fi inteles logica sa nu te mai intrebe nimic daca ai fi facut setarile de securitate ca atare sau ai fi stabilit niste locatii ca trusted dar asa, setarile acelea care ar trebui sa afiseze utilizatorului optiunea de enable/disable par a fi total inutile si mai ales ineficiente.

In concluzie: cum pot obtine afisarea de fiecare data a panoului/ferestrei cu cele 3 sectiuni distinte (pentru macro, data connection si linkuri) in care utilizatorul sa poata permite doar ceea ce il intereseaza?

Multumesc
IP

H2SO4
Mesaje: 135
Membru din: Mar Apr 19, 2016 12:50 pm

Re: Permisiuni specifice de macro, conexiune date si linkuri

Mesaj de H2SO4 » Vin Apr 13, 2018 4:58 pm

Buna ziua,

In atasament aveti 4 printscreen-uri cu setarile (dintr-un laptop cu Office 16 si win 10) care fac ce doriti... cred... :P

Evident ca puteti dezactiva optiunile pe care nu le doriti.
Nu aveţi permisiunea de a vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj.
“Tell me and I forget, teach me and I may remember, involve me and I learn.”

IPP
Moderator
Moderator
Mesaje: 4196
Membru din: Mie Iul 29, 2009 7:26 am
Localitate: Cluj-Napoca

Re: Permisiuni specifice de macro, conexiune date si linkuri

Mesaj de IPP » Vin Apr 13, 2018 5:41 pm

Buna ziua

In ordinea pozelor, asa cum apar in afisarea de pe forum.

Setari 4.jpg - aceleasi setari le am si eu
Setari 3.jpg - aceleasi setari le am si eu
Setari 2.jpg - aceleasi setari le am si eu
Setari 1.jpg - am incercat cu ambele setari, asa cum am spus mai sus. Singura diferenta este daca apare la deschidere sau nu butonul de Enable Content.

... si cu toate acestea nu am obtinut controlul efectiv si independent asupra celor 3 componente (permisiunea rularii macro in fisier / data connection / updatare linkuri la deschiderea fisierului. Practic, odata apasat butonul de enable content celelalte setari parca nici nu exista.

Impotriva oricarei logici, probabil voi incerca la un moment dat sa folosesc alte setari de securitate, ceva de genul, "Dezactivare toate conexiunile de date" combinata cu "Afisare bara de mesaje ..."

Multumesc pentru raspuns

IP

H2SO4
Mesaje: 135
Membru din: Mar Apr 19, 2016 12:50 pm

Re: Permisiuni specifice de macro, conexiune date si linkuri

Mesaj de H2SO4 » Vin Apr 13, 2018 6:11 pm

Foarte ciudat!!!
Mie, cu aceste setari, la fiecare deschidere de fisier excel imi apare o notificare (pentru permisiune macro daca este cazul sau conexiune date sau legaturi cu alte fisiere) in care trebuie sa dau OK pentru a trece mai departe.
Mai apare cateodata si o notificare gen "Acest fisier provine dintro alta locatie! Facesti acest fisier de incredere?" Exprimarea nu este exacta dar cam asa ceva apare.
Asta chiar daca fisierul provine dintro alta partitie sau alt HDD din acelasi calculator.

Cred ca este doar pe Win 10. Fac verificari...
“Tell me and I forget, teach me and I may remember, involve me and I learn.”

IPP
Moderator
Moderator
Mesaje: 4196
Membru din: Mie Iul 29, 2009 7:26 am
Localitate: Cluj-Napoca

Re: Permisiuni specifice de macro, conexiune date si linkuri

Mesaj de IPP » Vin Apr 13, 2018 6:54 pm

Nu m-am gandit ca poate fi ceva legat de windows de aceea nici nu am precizat asta. E vorba despre Windows 8.1

Altfel nu stiu daca si conteaza: fisierul de test e pe o partitie, conexiunea e la ceva tabel de pe un server (deci internet) iar linkul e catre un alt fisier excel aflat pe acelasi calculator dar pe alta partitie.

Nu am win 10 la indemana, voi mai incerca cu un win 7 si excel 2016 dar provenit din office 365.... si, la aceleasi setari de securitate rezultatele au fost:
-apare fereastra pentru linkuri
-macro si data connection intra automat, fara sa mai ceara permisiuni sau sa apara butonul de enable content

Notificarea cu fisier provenit dintr-o sursa nesigura (internet) am gasit-o si in Excel 2010 pentru fisiere descarcate din alta parte (de exemplu din mesaje de pe acest forum)

IPP
Moderator
Moderator
Mesaje: 4196
Membru din: Mie Iul 29, 2009 7:26 am
Localitate: Cluj-Napoca

Re: Permisiuni specifice de macro, conexiune date si linkuri

Mesaj de IPP » Mie Apr 18, 2018 9:57 am

Update-Constatare

Fisier aflat intr-o locatie partajata de tip dropbox:
-daca e accesat doar de mine, se comporta asa cum am descris mai sus
-daca intre timp e accesat (si salvat) de altcineva, la prima deschidere imi apar intr-adevar ferestrele de securitate privind macro, data connection si updatare linkuri. La urmatoarea/urmatoarele accesari se comporta asa cum am descris in mesaje anterioare. In acest sistem practic, dupa sa zicem a doua accesare, eu nu (mai) pot avea control asupra rularii macro si data connection ca actiuni independente la redeschiderea fisierului. Mda.

Închis

Înapoi la “Intrebari despre Excel 2016”