Cod VBA - cod sursa?

Discutii despre orice are macar putina legatura cu domeniul IT
Închis
Virgilu
Mesaje: 3
Membru din: Mar Apr 03, 2018 10:00 am

Cod VBA - cod sursa?

Mesaj de Virgilu » Mar Apr 03, 2018 10:11 am

buna ziua,

-este considerat un cod scris cu VBA in excel un cod sursa?
-un tabel in excelcare contine macro este protejat de legile copyright si a proprietatii intelectuale din romania?

ma poate ajuta cineva?

multumesc anticipat,

IPP
Moderator
Moderator
Mesaje: 4196
Membru din: Mie Iul 29, 2009 7:26 am
Localitate: Cluj-Napoca

Re: Cod VBA - cod sursa?

Mesaj de IPP » Mar Apr 03, 2018 11:47 am

Buna ziua

Cred ca legalitatea aceea e strict legata de termenii intelegerii (si mai ales respectarii lor) dintre parti, nu exista un cadru general si universal valabil, implicit. Si intelegerea aceea ar trebui sa fie scrisa undeva clar.

Asadar solutia creata de dvs. poate sa:
-aiba statutul de "folosire asa cum este", caz in care codul ar trebui sa fie protejat, dvs. sa vindeti solutia mai multor persoane (daca se preteaza la asa ceva), practic ramaneti proprietarul codului si proiectului in ansamblul sau.
-aiba statut de "transfer de proprietate" adica, prin cumparare (sau daca sunteti angajat, in mod automat) dvs. cedati orice drept de proprietate, caz in care noul proprietar sau firma al carui angajat sunteti poate sa va solicite si accesul deplin la cod si sa faca ce doreste mai departe cu proiectul care nu mai este deja al dvs.

Pentru descarcarea unor fisiere-solutii poate puteti seta un pas in care sa nu se permita descarcarea daca nu se accepta niste "termeni si conditii" insa daca cineva ajunge la codul dvs. (indiferent cum) si il reface intr-o anumita masura poate fi greu de demonstrat ca dvs. ati creat codul respectiv.

IP

Virgilu
Mesaje: 3
Membru din: Mar Apr 03, 2018 10:00 am

Re: Cod VBA - cod sursa?

Mesaj de Virgilu » Mar Apr 03, 2018 12:18 pm

buna ziua,

multumesc pentru raspunsul prompt

tabelul este deja inscris pe un site copyright din romania si pe fiecare sheet este inserat ©nume si anul cand a fost creat
vroiam sa stiu sigur ca in cazul in care vor aparea neintelegeri/discutii la locul de munca sa imi pot proteja tabelul prin prisma codului VBA scris, considerat cod sursa (am inteles ca asta ar fi un element de baza in cazul unor eventuale litigii)

in concluzie, sa inteleg ca un cod scris cu VBA in excel este considerat un cod sursa?

multumesc,
virgilu

IPP
Moderator
Moderator
Mesaje: 4196
Membru din: Mie Iul 29, 2009 7:26 am
Localitate: Cluj-Napoca

Re: Cod VBA - cod sursa?

Mesaj de IPP » Mar Apr 03, 2018 12:33 pm

Buna ziua

Eu nu va pot oferi un raspuns direct si sigur legal ci doar situatii din experienta mea de pana acum.

Asadar, in contractul meu de munca se stipuleaza clar ca tot ceea ce creez in Excel (proiecte, macro) in calitate de angajat pentru si folosind resursele firmei apartin firmei.
Pe site-uri de freelanceri am vazut solicitare explicita in care se cere solutie + acces liber la cod.

Nu sunt avocat dar daca sunteti angajat, aveti o clauza in contract ca si a mea si ati facut proiectul folosind resursele firmei nu stiu cum ati putea sa va pastrati oficial acel drept de proprietate. Adica situatia e cam in zona gri pentru ca, la o adica, si dvs. puteti reface codul in cu totul alt fisier, acasa.

IP

Virgilu
Mesaje: 3
Membru din: Mar Apr 03, 2018 10:00 am

Re: Cod VBA - cod sursa?

Mesaj de Virgilu » Mie Apr 04, 2018 11:22 am

buna ziua,

multumesc pentru raspuns si pentru timpul acordat
in contract nu este nici o clauza care sa stipuleze ca ceea ce am creat in excel apartin firmei
si da, proiectul a fost creat folosind resursele proprii, acasa

inca odata multumesc mult pentru timpul acordat si raspunsuri

virgil

Închis

Înapoi la “Discutii libere (Cafenea)”