AUtonumerotare cu heading

Ce este nou in Microsoft Word 2016?
Informatii despre cum se utilizeaza Microsoft Word 2016.
Editare, formatare, automatizare de documente
RAMBO
Mesaje: 474
Membru din: Mie Noi 25, 2009 2:17 pm
Localitate: Pitesti

AUtonumerotare cu heading

Mesaj de RAMBO » Mar Ian 09, 2018 1:50 pm

Buna ziua.
Cum pot sa fac sa functioneze lista de numerotare multinivel asa cum se pretinde a fii? Mai concret: doresc o lista cu autonumerotare clasica de genul:
1
2
3
3.1
3.2
3.2.1
etc,
iafr fiecare nivel sa aiba asociat un stil heading diferit in mod automat. Adica nivelul 1 heading1, nivelul 2 heading 2 and so on. Daca nu se poate automat, hai treaca si manual, dar in momentul in care selectez textul de interes si dau heading (oricare) imi dispare numerotarea; ii dau numerotare, imi dispare stilul heading si tot asa. Am incercat niste teste pe un document nou cu lista multinivel (in care apare heading1.....heading11), dar pare ca nu functioneaza; adica eu nu vad nici un heading asociat textului pe care-l scriu. Am nevoie de heading deoarece inserez cuprins si trebuie sa "vada" subtitluri pe acolo. Deci tot manual trebuie sa declar heading cu extirparea numerotarii.
Cum rezolv avand in vedere ca nu sunt un excelent user de word.
NB: helpul nu m-a ajutat deloc, google nu m-a ajutat deloc.
Multumesc.

IPP
Moderator
Moderator
Mesaje: 4196
Membru din: Mie Iul 29, 2009 7:26 am
Localitate: Cluj-Napoca

Re: AUtonumerotare cu heading

Mesaj de IPP » Mar Ian 09, 2018 2:42 pm

Buna ziua

Acum niste ani cand mai aveam tangenta cu ceva asemanator, pentru a nu a avea surprize procedam in felul urmator:
-Scriere text fara niciun fel de formatari de titlu sau subtitlu, cel mult alineate la inceputul unei idei noi si evident rand nou pentru ceea ce urmeaza a fi titlu/subtitlu
-formatare la nivelul corpului de text (italice, bold etc.) unde era necesar
-formatarea la nivel de titluri si subtitluri folosind acele heading-uri predefinite sau crearea unora noi inainte de a ajunge sa fie folosite.
-aplicarea heading-urilor
-generarea cuprinsului.

Este riscant sa se aplice o formatare inainte de a se scrie orice pentru ca invariabil, la un moment dat se va da Enter si automat noul paragraf va avea aceleasi caracteristici si formatari ca precedentul iar corectarea e mai enervanta si mai consumatoare de timp decat orice. Iar daca e implicata si o numerotare mai mult sau mai putin automata cu atat mai mult. Se poate ajunge la o renumerotare cel putin ciudata sau de-a dreptul gresita

As fi curios si eu in legatura cu o alta abordare mai usoara

IP

RAMBO
Mesaje: 474
Membru din: Mie Noi 25, 2009 2:17 pm
Localitate: Pitesti

Re: AUtonumerotare cu heading

Mesaj de RAMBO » Mie Ian 10, 2018 8:52 am

Corect. Asa faceam si eu cand doream sa creez un cuprins hai sa-i zicem "standard". Problema este ca acum musai textul ce desemneaza titlul/subtitlul etc trebuie sa fie numerotat. Si nu pot sa fac si una si alta ci doar una ori alta. Naspa.

DR.ACCESS
Moderator
Moderator
Mesaje: 300
Membru din: Lun Sep 05, 2011 5:06 pm

Re: AUtonumerotare cu heading

Mesaj de DR.ACCESS » Mie Ian 23, 2019 9:08 pm

Buna ziua,
in primul rand, aplicati fiecarui paragraf stilul potrivit(Heading 1 pentru capitol, Heading 2 pentru subcapitol etc)
Apoi, pozitionati cursorul pe primul paragraf de tip Heading si in aplicati-i un stil numbering de tip multilevel (scuzati, va rog, romgleza!)
Va atasez o imagine animata ca sa vedeti cum sta treaba.
Succes!
Nu aveţi permisiunea de a vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj.
D. Tanase
MCT, MCTS
MOS Master Instructor

Scrie răspuns

Înapoi la “Intrebari despre Word 2016”